اعلام آمادگی ایران برای صدور گاز بیشتر به ترکیه

Image caption خط لوله صادرات گاز ایران به ترکیه در سال ۲۰۰۱ افتتاح شد

درپی قطع صادرات گاز روسیه به ترکیه از طریق اوکراین ایران اعلام آمادگی کرده است که صادرات گاز به این کشور را افزایش دهد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی به نقل از سفارت ایران در آنکارا، اعلام کرده است که آماده است با همکاری ترکیه امکان افزایش صادرات گاز را به این کشور بررسی کند.

پیش از این حلمی گولر، وزیر انرژی ترکیه گفته بود در پی قطع صادرات گاز روسیه به ترکیه، ایران برای افزایش میزان گاز صادراتی به این کشور اعلام آمادگی کرده است.

ایران در سال ۱۹۹۶ قراردادی با ترکیه برای صادرات گاز به آن کشور امضا کرده و صادرات گاز ایران از سال ۲۰۰۱ آغاز شده است اما در چند سال گذشته صادرات گاز ایران به ترکیه بارها به خصوص در فصل زمستان به علت افزایش مصرف داخلی و افت فشار قطع شد.

Image caption وزیر انرژی ترکیه در اواخر آبان امسال با مقام های ایرانی در تهران دیدار کرد

وزیر انرژی ترکیه که اواخر آبان ماه سال جاری خورشید به ایران سفر کرد، گفته بود که وزارت نفت ایران قول داده در زمستان مشکلی در تامین گاز ترکیه پیش نیاید.

رسانه های ترکیه می گویند که در حال حاضر ایران روزانه در حدود ۱۵ میلیون متر مکعب گاز به این کشور صادر می کند. ایران دومین صادرکننده عمده گاز به ترکیه است.

با اینهمه کارشناسان می گویند که در شرایط فعلی، ایران بخش عمده ای از گاز تولیدی اش را در داخل مصرف می کند و گاز چندانی برای صادرات ندارد.

یک سال پیش از این، ایران و ترکیه توافق کردند سالانه ۳۵ میلیارد متر مکعب گاز ایران از طریق ترکیه به اروپا صادر شود و در ازای آن ترکیه در توسعه فازهای ۲۲، ۲۳ و ۲۴ میدان گاز پارس جنوبی مشارکت کند.

ایران امیدوار است با توسعه میدان گازی پارس جنوبی بتواند بخشی از تولیدات اش را به خارج صادر کند.

مطالب مرتبط