خبرنگار بازداشت شده تلويزیون العالم، تفهیم اتهام شد

شبکه العالم
Image caption تلویزیون عرب زبان العالم، متعلق به دولت ایران است

اولین جلسه دادگاه خضر شاهین، خبرنگار تلویزیون العالم، که یک شبکه خبری متعلق به ایران است، در اسرائیل برگزار شد.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، به نقل از مدیر شبکه العالم، خبر داده که اولین جلسه دادگاه به تفهیم اتهام به آقای شاهین اختصاص داشته و در عین حال دادگاه تصمیم گرفته است که مدت بازداشت این خبرنگار را تا انجام مراحل بعدی ۶ روز دیگر تمدید کند.

آقای شاهین از روز سه شنبه، ۶ ژانویه (۱۷ دی) در بازداشت نیروهای اسرائیلی قرار دارد.

به اساس گزارش ها، سه وکیل به طور همزمان، رسیدگی به پرونده آقای شاهین را پذیرفته اند که اکنون مشغول جمع آوری اطلاعات لازم برای دفاع از او در دادگاه هستند.

شبکه خبری العالم، درباره دلیل دستگیری آقای شاهین می گوید مقامات اسرائیلی او را به ارتکاب اقدامات غیرقانونی در پوشش خبری حملات زمینی اسرائیل به غزه متهم کرده اند.

مدیر شبکه العام در ایران به ایرنا گفته است در صورتی که دادگاه رسیدگی به پرونده خضر شاهین اتهام او را اثبات کند، طبق قوانین اسرائیل، این خبرنگار به ۱۵ تا ۲۰ سال زندان محکوم خواهد شد.

Image caption مدت بازداشت خضر ابراهیم ۶ روز دیگر تمدید شده است

ظاهرا گزارشگر شبکه العالم که اخبار مربوط به حملات اسرائیل به غزه را پوشش می داد دستور ارتش اسرائیل در منع ارسال گزارش مربوط به شروع عملیات زمینی در غزه را نادیده گرفته و پیش از سر رسیدن زمان تعیین شده توسط ارتش، اخبار این عملیات را مخابره کرده بود.

به همین دلیل، آقای شاهین به درخواست ارتش اسرائیل و به ظن نقض مقررات سانسور خبری بازداشت شده است.

در حال حاضر، ارتش اسرائیل مناطق عملیاتی در غزه را منطقه جنگی اعلام داشته و تحت سانسور خبری قرار داده است.

در زمان عملیات جنگی، ارتش اسرائیل از اختیارات گسترده ای برای نظارت بر انتشار اخبار نظامی برخوردار است و حق سانسور اینگونه خبرها را دارد.

در حال حاضر، ورود خبرنگاران به نوار غزه محدود شده و به همین دلیل، انتشار گزارش های خبری مستقل مربوط به تحولات نظامی در بخش هایی از غزه با تاخیر و به شکلی پراکنده صورت می گیرد.

با اینهمه، شبکه تلویزیونی العالم و چند شبکه خبری دیگر به ارسال گزارش تحولات جنگی در غزه و به خصوص پخش اطلاعیه های حماس حاوی شرح دستاوردهای نظامی فلسطینیان در برابر ارتش اسرائیل مبادرت می کنند.

رسانه های ایران می گویند که خضر شاهین از فلسطینیان ساکن اسرائیل و دارای شناسنامه اسرائیلی است که از ۵ سال پیش تاکنون با شبکه خبری العالم همکاری می کند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست