توقیف محموله "مشکوک" ایران در ترکیه

پرچم ایران و ترکیه

ترکیه محموله ایران را که در بندر مرسین این کشور بارگیری شده و قرار بود به وسیله کشتی به ونزوئلا ارسال شود "مشکوک" توصیف کرده و توقیف کرده است.

این محموله که از ایران به وسیله کامیون تا بندر مریسین حمل شده و قرار بود به وسیله کشتی به ونزوئلا ارسال شود پیش از عزیمت به سوی ونزوئلا توقیف شد.

این کشتی در حدود یک ماه پیش توقیف شد اما مقام های ترکیه خبر آن را به تازگی اعلام کردند.

مقام های کمرگ ترکیه می گویند که محتویات این محموله با بارنامه و سایر مدارک آن انطباق نداشته است.

بارنامه این محموله می گوید که محتوی آن قطعات یدکی تراکتور است، اما مقام های کمرگ ترکیه می گویند که محموله حاوی مواد شیمیایی و مواد اولیه لازم برای ساخت مواد منفجره بوده است.

سلیمان توسین، از مقامات گمرک ترکیه گفت که بشکه هایی که برچسب "خطرناک" بر روی آنها قرار دارد در این محموله کشف شده است.

مقام های گمرک بندر مرسین اعلام کرده اند که مواد رادیو اکتیو در این محموله وجود نداشته اما موادی شیمیایی در آن پیدا شده و از متخصصان نظامی ترکیه خواسته شده آن را بررسی کنند.

خبرنگار بی بی سی فارسی در استانبول به نقل از روزنامه حریت می گوید مقام های نظامی آمریکا پیشتر ترکیه را در جریان ورود این محموله از ایران به ترکیه با هدف ارسال به مقصد ونزوئلا قرار داده بودند.

ترکیه پیش از این نیز در مواردی محموله های ایرانی را که از طریق این کشور به نقاط دیگر جهان ارسال می شد، متوقف و مورد بازرسی قرار داده بود.

خبرگزاری آسوشیتدپرس از یکی از مسئولان سفارت ایران که نامی از او نبرده است نقل کرده که این ۲۲ کانتینر حاوی "چیز مهمی" نیست.

روابط سیاسی و اقتصادی ایران و نزوئلا در سال های اخیر افزایش یافته و دو کشور همکاری های مشترکی در زمینه طرح های پتروشیمی و تولید قطعات تراکتور و همچنین اتومبیل در ونزوئلا دارند.

مطالب مرتبط