درخواست مقام ایرانی برای تحریم نفتی حامیان اسرائیل 'رد می شود'

تاسیسات نفتی ایران
Image caption ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت دنیاست

وزیر خارجه عربستان روز چهارشنبه گفته است که کشورهای تولیدکننده نفت خاورمیانه درخواست ایران از کشورهای اسلامی برای توقف عرضه نفت به حامیان اسرائیل را رد خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری رویتر سعودالفیصل در یک کنفرانس خبری گفت: "تولیدکنندگان نفت که به درآمد خود نیاز دارند... چنین نخواهند کرد."

او افزود: "استفاده از نفت، به خصوص در این مقطع زمانی، ایده ای است که ارزش خود را از دست داده است. نکته مهم این است که نفت یک سلاح نیست. شما نمی توانید با استفاده از نفت روند یک مناقشه را معکوس کنید."

یک فرمانده ایرانی روز یکشنبه از کشورهای اسلامی خواسته بود در واکنش به تهاجم اسرائیل به نوار غزه، صادرات نفت به کشورهای "حامی" اسرائیل را قطع کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایرنا، سردار میرفیصل باقرزاده مسئول كميته جستجوى مفقودين ستادكل نيروهاى مسلح، گفته بود که نفت کالایی است که می توان از آن برای فشار بر آمریکا و حامیان اروپایی اسرائیل در ارتباط با این "جنگ نابرابر" در نوار غزه استفاده کرد.

ایران چهارمین تولیدکننده بزرگ نفت دنیا و از اعضای اصلی سازمان نفتی اوپک است.

به گزارش رویتر وزیر خارجه عربستان سعودی - که کشورش بزرگترین تولید کننده نفت اوپک است - گفت که کشورهای تولیدکننده نفت اگر به درخواست ایران توجه کنند به ضرر خود عمل کرده اند.

شاهزاده سعود گفت: "چطور می توانید این کار را بکنید؟ تولید نفت را متوقف می کنید تا بر دیگران فشار آورید و شما هم به اندازه دیگران رنج خواهید برد."

پیشتر در روز دوشنبه یک منبع اوپک به رویتر گفته بود که اعضای این سازمان چنین درخواستی را نادیده خواهند گرفت.

هرچند سایر مقام های جمهوری اسلامی درخواست سردار باقرزاده را تکرار نکرده اند اما از آن فاصله نیز نگرفته اند.

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران روز دوشنبه گفت: "ما از هر گامی برای تحقق دو چیز استفاده می کنیم: توقف فوری تجاوز و پایان انسداد نوار غزه."

چند روز پیشتر اعضای مجلس عوام بحرین نیز از کشورهای عربی خواسته بودند از نفت برای فشار بر غرب در ارتباط با تهاجم اسرائیل استفاده کنند که با بی توجهی این کشورها روبرو شد.

بهای نفت از بشکه ای بیش از 147 در ماه ژوئیه گذشته به زیر 43 دلار در روز چهارشنبه رسیده است که ضربه بزرگی برای درآمد کشورهای تولیدکننده نفت به حساب می آید.

مطالب مرتبط