16:03 گرينويچ - پنج شنبه 08 ژانويه 2009 - 19 دی 1387

انتقاد رهبر ایران از "بی اعتنایی" کشورهای منطقه به غزه


آیت الله خامنه ای

به گفته رهبر ایران، اگر دشمنان اسلام موفق شوند، نا دست از سر خاورمیانه بر نمی دارند

همزمان با رایزنی گستره ایران با کشورهای منطقه برای توقف درگیرها در غزه، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران برخی کشورهایی منطقه را به "بی اعتنایی" حوادث غزه متهم کرده است.

آقای خامنه ای که در شهر قم سخن می گفت، هدف اسرائیل و آمریکا را نابود کردن اصل مقاومت و تسلط بر منطقه خاورمیانه دانست و خطاب به کشورهای منطقه گفت:" اگر دشمنان اسلام در این مرحله موفق شوند، مطمئنا دست از سر خاورمیانه بر نمی دارند و کشورهای اسلامی حول و حوش آن منطقه که از کمک به فلسطین خودداری می کنند باید تبعات خطرناک اشتباه امروز خود را درک کنند."

رهبر ایران در عین حال تلاش برخی کشورهای اسلامی را برای کمک به مردم غزه خوب اما ناکافی دانست و گفت:"باید با ادامه فشارهای سیاسی و مردمی، دشمن را وادار به عقب نشینی کرد."

همزمان با انتقادات آقای خامنه ای، ایران نمایندگانی را به کشورهای مختلف فرستاده تا با تشریح موضع این کشور در مورد غزه، حمایت این کشورها را برای توقف درگیریها و کمک به حماس جلب کنند.

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

مقامات ایران با سفر به کشورهای منطقه، رایزنی گسترده ای را برای توقف درگیری در غزه آغاز کرده اند.

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران به سوریه و لبنان سفر کرده، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی در ترکیه است و منوچهر متکی وزیر خارجه این کشور با تلفنی با وزرای خارجه سوریه، لیبی، ترکیه و ژاپن گفتگو کرده است.

آقای لاریجانی به همراه تعدادی ازنمایندگان مجلس، با مقامات سوری و نمایندگان گروه های فلسطینی در دمشق دیدار کرده و از آنجا به بیروت رفته تا در باره تحولات غزه با مقامات لبنانی گفتگو کند.

آقای لاریجانی که در گفتگوهای فشرده در سوریه با بشاراسد رئیس جمهوری و محمود الابرش رئیس مجلس سوریه گفتگو کرده است.

به گزارش ایرنا- خبرگزاری دولتی ایران، علاوه بر این، آقای لاریجانی همچنین با برخی مسئولان گروه های اسلامی فلسطینی حاضر در دمشق نظیر خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس، رمضان عبدالله شلح دبیر کل جهاد اسلامی فلسطین، احمد جبرئیل دبیر کل جبهه خلق برای آزادی فلسطین دیدارکرده است.

آقای لاریجانی در دمشق گفته است: کشورهای همجوار فلسطین باید به هر شکل و وسیله ای از مردم بی دفاع غزه حمایت کنند.

به گفته آقای لاریجانی، این کشورها باید اسرائیل را برای "رفع محاصره، توقف حمله و عقب نشینی از غزه به شدت تحت فشار قرار دهند."

همزمان با سفر آقای لاریجانی، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز با عبدالله گل رئیس جمهوری و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه در آنکار دیدار کرده است.

آقای جلیلی پیش از آقای لاریجانی به سوریه و لبنان سفر کرده بود و در ادامه سفرش به ترکیه رفته است.

در روزهای اخیر ، نمایندگان اعزامی ایران به منظور تشریح موضع جمهوری اسلامی در مورد غزه و جلب حمایت برای جنبش حماس به کشورهای مختلف سفر کرده اند.
به گزارش رسانه های ایران، آقای مشعل دبیر سیاسی حماس به دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که هر گونه پیشنهاد برای توقف بحران پیش آمده، مستلزم توقف فوری حملات اسرائیل و پایان محاصره و بازگشائی دائمی همه گذرگاه‌ها از جمله گذرگاه رفح است.

در روزهای اخیر رئیس جمهوری ایران و وزیر امورخارجه این کشور بر ضرورت تشکیل اجلاس فوق العاده سازمان کنفرانس اسلامی تاکید و در عین حال از برخی کشورهای عربی منطقه را به "سکوت و انفعال" در قبال درگیرها در غزه متهم کردند.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.