احمدی نژاد خواستار تغییر محل و ساختار سازمان ملل شد

محمود احمدی نژاد
Image caption آقای احمدی نژاد تاکنون چهار مرتبه در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی کرده است

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از عملکرد سازمان ملل متحد در قبال درگیری ها در نوار غزه، انتقاد کرده و خواستار تغییر محل و ساختار این سازمان شده است.

آقای احمدی نژاد گفت: "۶۰ سال پیش شورایی را با نام شورای امنیت ایجاد کردند به نام اینکه عامل وحدت و تعامل برای امنیت ملت‌ها باشد اما از ابتدای تاسیس این شورا، آنها فقط به دنبال تامین منافع سلطه‌طلبان در جهان هستند و تاکنون هیچ گامی در جهت حل مشکلات ملت‌های مظلوم بر نداشته‌اند."

آقای احمدی نژاد این موضوع را روز شنبه ۲۱ دی در جمع کارکنان نهاد ریاست جمهوری عنوان کرد.

او تصمیم های شورای امنیت را " یک جانبه و ضد بشری" خواند و در توضیح چگونگی تغییر ساختار شورای امنیت گفت: "نباید این تغییر ساختار به گونه‌ای باشد که هم پیمان خود را وارد شورای امنیت و با حق وتو منافع خود را تامین کنند."

آقای احمدی نژاد، محل استقرار سازمان ملل را نیز که در نیویورک است "نامناسب" خواند و گفت هر کسی می‌خواهد به سازمان ملل برود باید ماه‌ها برای گرفتن ویزا در انتظار باشد و می‌بینیم که دولت آمریکا با این سازمان ملل به دنبال حکمرانی بر جهان است."

رئیس جمهوری ایران گفت که کشورش آمادگی دارد تا مکان مناسب را برای تغییر محل سازمان ملل تامین کند.

آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی هم روز شنبه طی نامه ای سیاست های کلی برنامه پنجم توسعه ایران را ابلاغ کرد که یکی از بندهای آن "تلاش برای اصلاح ساختار سازمان ملل" است. این نامه خطاب به آقای احمدی نژاد است.

آقای احمدی نژاد از آغاز دوران ریاست جمهوری اش هر ساله در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت و سخنرانی کرده است.

به تازگی نیز ایران درخواست عضویت غیر دائم در شورای امنیت امنیت را مطرح کرد که با مخالفت دیگر کشورها، ژاپن دیگر نامزد عضویت از قاره آسیا، به شورای امنیت راه یافت.

در جریان صدور قطعنامه ۱۷۴۷ شورای امنیت درباره برنامه اتمی ایران در اسفند ۱۳۸۵(مارس ۲۰۰۷) که به تحریم های تازه ای علیه این کشور منجر شد، ابتدا اعلام شد که آقای احمدی نژاد برای دفاع از "مواضع اصولی ایران"در شورای امنیت، به نیویورک سفر خواهد کرد اما پس از آن مقام های ایرانی دو دلیل متفاوت را علت حضور نیافتن آقای احمدی نژاد در این نشست اعلام کردند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران علت انجام نشدن این سفر را تاخیر و عدم صدور ویزا برای گروه پروازی همراه رئیس جمهور ی ایران اعلام کرد در حالی که پیشتر از آن معاون وزارت امورخارجه این کشور علت لغو سفر را ندادن ویزا به آقای احمدی نژاد نسبت داده بود.

شورای امنیت سازمان ملل تاکنون ۵ قطعنامه و ۲ بیانیه درباره برنامه اتمی ایران صادر کرده و از این کشور خواسته تا غنی سازی اورانیوم را به حالت تعلیق درآورد.

ایران قطعنامه های شورای امنیت را غیر قانونی می خواند و با صلح آمیز توصیف کردن فعالیت های اتمی اش، از اجرای خواسته های این شورا سر باز می زند.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست