انتقاد دیده بان حقوق بشر از وضعیت کردهای ایران

تصویر گزارش دیده بان حقوق بشر
Image caption دیده بان حقوق بشر، یک سازمان غیر دولتی بین المللی واقع در شهر نیویورک در آمریکا است

سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار گزارشی از وضعیت کرد های ایران انتقاد کرده و از دولت این کشور خواسته تا به "بازداشت های خودسرانه" این افراد پایان دهد و بر اساس تعهدات بین المللی و قانون اساسی ایران، حقوق اجتماعی، فرهنگی و مذهبی اقلیت کرد را رعایت کند.

گزارش ۴۲ صفحه ای سازمان دیده بان حقوق بشر که روز جمعه بیستم دی (نهم ژانویه) منتشر شد، شامل مرور محدودیت کرد ها در آزادی بیان، محدودیت در انتشار مجله و کتاب به زبان کردی، محدودیت در آزادی تجمع و احزاب و نهادهای غیر دولتی و همچنین گردهمایی های مذهبی است.

دیده بان حقوق بشر، یک سازمان غیر دولتی بین‌المللی واقع در نیویورک است که از سال ۱۹۸۸میلادی ضمن تحقیق در زمینه حقوق بشر، بر وضعیت حقوق بشر در کشورهای مختلف نیز نظارت می کند.

گزارش این سازمان درباره کردهای ایران می گوید که دولت این کشور برای اتهاماتی که به کردها وارد می کند از بندهایی از قانون مجازات اسلامی مانند بند اقدام علیه امنیت ملی استفاده می کند که این موضوع این امکان را به حکومت می دهد که ضمن سرکوب فعالیت های صلح آمیز، زندانیان امنیتی را از دسترسی به حقوق قضایی محروم کند.

از جمعیت ۷۰ میلیونی ایران، بیش از چهار میلیون نفر کرد هستند که در بخش های غربی ایران در استان های ایلام، کرمانشاه، کردستان، و بخش های از آذربایجان غربی زندگی می کنند. بخش عمده ای از این اقلیت، سنی مذهب اند.

در این گزارش آمده است که در زمان دولت محمد خاتمی، مسیر اداری و قانونی اخذ مجوز برای بسیاری از کتاب ها از جمله رمان، داستانهای کوتاه، شعر، تاریخ آسان تر شد. "این سیاست به رشد و گسترش زبان کردی کمک کرد و تبادل فرهنگی و ادبی دو سویه مرزها را به اوج خود در این دوران رساند."

این گزارش با مرور موانع و محدودیت اقلیت های اعمال شده علیه اقلیت کرد در ایران، می گوید که محدودیت های دولتی بر آزادی تجمع، احزاب، و بیان در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی هم وجود داشت اما محرومیت ها در دوران محمود احمدی نژاد شدت یافته است.

بر اساس این گزارش، از تابستان سه سال پیش تاکنون، دست کم ۶ ماهنامه و روزنامه دو زبانه (به زبان های فارسی و کردی) توقیف شده و دست کم ۳۸ نفر از روزنامه نگاران مرتبط با این نشریات در دادگاه های این کشور محکوم شده اند.

دیده بان حقوق بشر در این گزارش همچنین وضعیت "فرزاد کمانگر" آموزگار کرد اهل شهرستان کامیاران، اشاره می کند و می گوید که او به اتهام عضویت در حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) توسط دادگاه انقلاب اسلامی به اعدام محکوم شده است.

دیده بان حقوق بشر می گوید که هم اکنون گروه پژاک خود را شاخه ایرانی حزب کارگران کردستان ترکیه معرفی می کند و فعالیت های آن عمدتا از درون خاک عراق صورت می گیرد اما دیگر گروه های کرد در ایران تاکید می کنند که هیچ ارتباطی با این گروه ندارند.

مطالب مرتبط