'تلاش برای خرابکاری پنهانی در زیرساخت های اتمی ایران'

جورج بوش
Image caption براساس گزارش نیویورک تایمز جورج بوش بدون مکث با فروش سلاح های بتون شکن به اسرائیل مخالفت کرد

روزنامه نیویورک تایمز شنبه شب در وبسایت خود به نقل از مقام های ارشد آمریکایی و خارجی گزارش داده است که جورج بوش سال گذشته درخواست اسرائیل برای دریافت بمب های مخصوص بتون شکن که برای حمله به تاسیسات اصلی اتمی ایران می خواست را رد کرده و در عوض به اسرائیلی ها گفته است که او دستور یک عملیات پنهانی تازه با هدف خرابکاری در آنچه تلاش های ایران برای ساخت سلاح اتمی فرض می شود را داده است.

براساس این گزارش به قلم "دیوید سنگِر" خبرنگار و تحلیلگر ممتاز نیویورک تایمز، مقام های کاخ سفید هرگز نتوانستند با اطمینان بگویند که آیا اسرائیل تصمیم گرفته بود پیش از آنکه با اعتراض آمریکا مواجه شود، به تاسیسات اتمی ایران حمله کند یا اینکه قصد اسرائیل وادار کردن دولت بوش به اقدامات قاطعانه تر علیه برنامه اتمی ایران بود.

اما به نوشته نیویورک تایمز درخواست اسرائیل برای عبور از آسمان عراق برای رسیدن به تاسیسات اتمی نطنز - عمده ترین تاسیسات اتمی ایران در برای غنی سازی اورانیوم - زنگ خطر را برای مقام های آمریکایی به صدا در آورد.

مقام های آمریکایی به این روزنامه گفته اند که کاخ سفید فورا و قاطعانه آن درخواست را رد کرد و اسرائیلی ها حداقل در کوتاه مدت از طرح های خود عقب نشستند.

به نوشته دیوید سنگِر اما این گفتگوی فشرده میان اسرائیل و آمریکا، کاخ سفید را به صرافت انداخت تا مقام های اسرائیلی را از تلاش های تازه آمریکا برای خرابکاری پنهان در زیرساخت های اتمی ایران با خبر کند، برنامه هایی که اکنون تحویل دولت اوباما داده خواهد شد.

نیویورک تایمز می نویسد که این شرح از برنامه مخفیانه و مفصل دولت آمریکا و تلاش دولت بوش برای منصرف کردن اسرائیل از حمله هوایی به ایران را طی 15 ماه در جریان مصاحبه با مقام های کنونی و سابق، کارشناسان غیردولتی، بازرسان بین المللی و مقام های اروپایی و اسرائیلی به دست آورده است. کلیه این افراد به شرط فاش نشدن نامشان با نیویورک تایمز مصاحبه کرده اند.

نیویورک تایمز می نویسد این مصاحبه ها ظاهرا نشان می دهد که هرچند رئیس جمهور آمریکا به طور مفصل در جریان گزینه های مختلف برای حمله آمریکا به تاسیسات ایران گذاشته شد اما او هرگز دستوری برای فراتر رفتن از طرح های احتیاطی در این زمینه صادر نکرد. و اینکه آقای بوش از سوی گروهی از مقام های دولت تحت رهبری رابرت گیتس وزیر دفاع قانع شده بود که هر حمله ای به ایران احتمالا بی اثر خواهد بود و به اخراج بازرسان بین المللی از ایران و پنهانی تر شدن برنامه اتمی این کشور منجر خواهد شد.

این روزنامه می نویسد: "مصاحبه ها نشان می دهد که در عوض آقای بوش یک برنامه فشرده تر عملیات مخفیانه علیه ایران را اختیار کرد چرا که نتیجه گیری کرده بود تحریم های آمریکا و متحدان آن در آهسته کردن تلاش های غنی سازی اورانیوم (ایران) ناکام مانده است."

"این برنامه مخفیانه آمریکا، که اوایل سال 2008 شروع شد، شامل تلاش های جدید آمریکا برای رخنه کردن در زنجیره تامین مواد برنامه اتمی ایران در خارج و تلاش های تازه، و گاه آزمایشی، برای تضعیف سیستم های الکتریکی، کامپیوتری و سایر شبکه هایی است که ایران بر آنها تکیه دارد."

مخالفت جورج بوش با حمله نظامی اسرائیل به ایران قبلا نیز گزارش شده بود.

روزنامه گاردین اواخر ماه سپتامبر گزارش داد که اسرائیل در سال 2008 به طوری جدی بمباران تاسیسات اتمی ایران را مد نظر قرار داده بود اما جورج بوش در واکنش گفت از چنین حمله ای حمایت نمی کند.

گاردین به نقل از منابع ارشد دیپلماتیک اروپایی نوشت که اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل این مساله را در ملاقاتی در روز 14 مه با جورج بوش در میان گذاشته بود.

روزنامه اسرائیلی هاآرتص نیز در ماه اوت گزارش داده بود که دولت آمریکا درخواست اسرائیل برای فروش تجهیزات نظامی به این کشور را رد کرده است. براساس آن گزارش مقام های آمریکایی گفته بودند که این درخواست نشان می دهد اسرائیل در "مراحل پیشرفته" مقدمه چینی برای حمله به ایران است.

اما این بخش از گزارش نیویورک تایمز که به وجود یک برنامه مخفیانه برای خرابکاری در تاسیسات اتمی ایران مربوط می شود تازگی دارد.

مطالب مرتبط