نمایندگان مجلس ایران خواستار توقف واردات مرکبات و برنج شدند

شالیکاران ایرانی
Image caption بخش عمده ای از برنج تولیدی ایران در انبارها مانده است و مشتری ندارد

نمایندگان مجلس ایرن از محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری این کشور خواسته اند تا دولت واردات مرکبات و برنج به ایران را متوقف کند.

نمایندگان مجلس گفته اند درحالی که هنوز برنج و مرکبات ایرانی به بازار عرضه نشده، بازار کشور مملو از برنج و مرکبات خارجی شده است.

این درخواست از آقای احمدی نژاد می خواهد که با هدف حمایت کشاورزان و باغداران ایرانی این رویه متوقف و برنج و مرکبات خارجی فعلا عرضه نشود.

درخواست نمایندگان طی نامه ای خطاب به آقای احمدی نژاد تهیه شده است و تاکنون ۵۰ نماینده آن را امضا کرده اند و تعداد امضاها در حال افزایش است.

این نامه به رئیس جمهوری ایران هشدار داده است که کشاورزی و باغداری این کشور درحال نابودی است و نمایندگان از وزیر جهاد کشاورزی انتظار تدبیر "ویژه و فوری" دارند.

نمایندگان مجلس ایران پیش از این طرح استیضاح محمدرضا اسکندی، وزیر جهاد کشاورزی را با ۵۵ امضا به هیات رئیسه مجلس ارائه کرده بودند اما با وساطت نمایندگانی از مجلس و دولت قرار شد طرح استیضاح از دستور کار مجلس خارج شود و برای رفع مشکلات، فرصتی چند هفته ای در اختیار آقای اسکندری قرار گیرد.

اینک نمایندگان مجلس پیش از پایان این فرصت، دوباره از وضعیت کشاورزی و همچنین معیشت کشاوزران ایرانی ابراز نگرانی کرده اند.

مقداد نجف‌‏نژاد، نماینده بابلسر و فریدون‌‏کنار، یکشنبه ۲۲ دی در جلسه علنی مجلس گفت: مشکلات همیشگی کشاورزان در کاشت و داشت محصولات امسال مضاعف شده است که دلیل آن سیاست غلط واردات بی‌‏رویه برنج و مرکبات است، که اگر در وزارتخانه کشاورزی و بازرگانی آن را اصلاح نکنند کشاورزی ما ساقط می‌‏شود.

جمیل علیزاده شایق، دبیر انجمن برنج ایران به تازگی در گفت و گو با خبرگزاری فارس اعلام کرده است که طی یک سال گذشته بیش از دو میلیون و ۱۰۰ هزار تن برنج تولید شده که با احتساب واردات ۸۰۰ هزار تن برنج خارجی بیش از ۴۳ کیلوگرم به ازای هر نفر برنج در کشور برای سال‌جاری موجود است.

به گفته آقای علیزاده شایق، حدود ۵۰۰ هزار تن برنج ایرانی در انبارهای کشاورزان مانده است. قیمت برنج ایرانی به دلیل بروز بحران جهانی غذا و افزایش قیمت برنج در جهان، در بهار امسال یکباره دو برابر شد و از حدود دو هزار و پانصد تومان به پنج هزار تومان رسید.

اما با فروکش کردن بحران، قیمت ها نیز تاحدودی کاهش یافت و قیمت متوسط برنج ایرانی هر کیلو حدود ۳۰۰۰ تومان است در حالی که قیمت برنج خارجی به طور متوسط حدود ۲۰۰۰ تومان است.

مشکلی که برنج ایرانی امسال گرفتار آن شد، خشکسالی گسترده بود که باعث شده حدود ۱۵ درصد از زمین های برنج کاری شمال ایران، به دلیل کمبود آب کشت نشود.

با این همه گزارش رسمی گمرک ایران نشان می دهد که در هفت ماه اول سال ۶۲۰ هزارتن برنج وارد شده است که به همراه تولید داخلی، به عقیده کارشناسان، بیشتر از نیاز داخلی است و باعث شده تا تقاضا برای برنج ایران کاهش پیدا کند.

میانگین مصرف برنج در ایران سالانه دو میلیون و ششصد هزار تن است و هر ساله بخشی از نیاز داخلی همواره از خارج وارد می شود اما نمایندگان مجلس می گویند که امسال بیشتر از گذشته برنج وارد کشور شده است.

نمایندگان مجلس در حالی به واردات بی رویه مرکبات و برنج به ایران اعتراض دارند که چندی پیش حسن روحانی، دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از سیاست های دولت در واردات کالا به ایران انتقاد کرده بود.

آقای روحانی گفته بود که "در سه سال گذشت قیمت نفت به مرزی رسید که شاید برخی حتی تصور ‌آن را نیز نمی ‌کردند، اما این درآمد به چه مصرفی رسید و به کجا رفت؟ در این مدت به جز خرید پرتقال، سیب و انگور و موز از خارج و واردات آن به داخل چه پروژه بزرگ و چه کار سرنوشت‌سازی انجام شد؟"

مطالب مرتبط