22:14 گرينويچ - يکشنبه 11 ژانويه 2009 - 22 دی 1387

اوباما سیاست جدیدی در برابر ایران وعده داد

باراک اوباما

باراک اوباما می گوید ایران یکی از چالش های بزرگ دولت وی خواهد بود

باراک اوباما رئیس جمهوری منتخب آمریکا، می گوید ایران یکی از بزرگ ترین چالش های دولت وی خواهد بود.

آقای اوباما در جریان مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا گفت دولت وی سیاست جدیدی در مقابل ایران خواهد داشت.

باراک اوباما گفت که او از سیاست جورج بوش در قبال ایران فاصله خواهد گرفت و در صدد به کارگیری رویه ای به مراتب فراگیر تری با دولت ایران برخواهد آمد.

گفتگو با فرخ نگهدار، تحلیلگر مسایل ایران

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

آقای اوباما گفت ما سیاستی تازه با ایران خواهیم داشت و اعتقاد من این است که تعامل، بهترین گزینه برای شروع سیاست جدید ماست.

رئیس جمهوری منتخب آمریکا افزود دولت وی سریعا در جهت سیاست جدید حرکت خواهد کرد.

آقای اوباما در این مصاحبه گفت: "ایران یکی از بزرگترین چالش های ما خواهد بود و همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی گفتم ما با وضعیتی روبرو هستیم که در آن نه تنها ایران از طریق حماس و حزب الله به صدور تروریسم دست می زند، بلکه آن ها ( ایرانی ها) به دنبال سلاح هسته ای هستند که می تواند بالقوه موجب یک مسابقه تسلیحات هسته ای شود."

آقای اوباما بر لزوم حل سریع این مسئله تاکید کرد.

صلح خاورمیانه

در مورد صلح خاور میانه آقای اوباما گفت او هیئت ویژه ای را مسئول رسیدگی به مناقشه خاور میانه خواهد کرد و تلاش می کند قبل از تاریخ 20 ژانویه که تاریخ شروع دوره ریاست جمهوری اوست، اعضای این تیم تکمیل شده باشد تا بهترین افراد ممکن برای رسیدگی سریع به روند صلح خاورمیانه دست به کار شوند.

ولی وی اظهارات سابق خود مبنی بر این که اسرائیل حق اساسی دفاع از خود را دارد، تکرار کرد و هشدار داد که او به طور اوتوماتیک تمام اصول دولت جورج بوش در مورد خاورمیانه را صرفا بر اساس سیاست های حزبی، کنار نخواهد گذاشت.

باراک اوباما کشته شدن غیرنظامیان فلسطینی و اسرائیلی را دلخراش خواند و گفت این موضوع او را برای اقدام در حل مناقشه مصمم تر می کند.

در مورد سرنوشت زندانیان گوانتانامو، آقای اوباما قول قبلی خود مبنی بر تعطیل این بازداشتگاه را تکرار کرد ولی گفت ممکن است در صد روز اول دوره ریاست جمهوری وی این اتفاق نیافتد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.