ادامه اعتراض ایران به حملات اسرائیل به غزه

متکی
Image caption متکی خواستار قطع روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل شده است

در اعتراض به حوادث غزه، ایران خواستار قطع روابط کشورهای اسلامی با اسرائیل شده است.

روز دوشنبه، 12 ژانویه (23 دی)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، گفت که در نامه ای برای برخی از کشورهای اسلامی که دارای روابط سیاسی با اسرائیل هستند از آنان خواسته است کلیه روابط خود را با اسرائیل قطع کنند وچنین تصمیمی را بخشی از اقدامات لازم کشورهای اسلامی علیه اسرائیل توصیف کرد.

در گفتگوی آقای متکی با خبرنگاران که در حاشیه نشست شورای برنامه ریزی منطقه ای اکو در تهران صورت گرفت، تصمیم های اخیر ایران در مورد شرکت های مرتبط با اسرائیل نیز تشریح شد.

وزیر امور خارجه گفت که وزارت بازرگانی لایحه ای را تنظیم کرده که بر اساس آن، یک کمیته اجرایی این قبیل شرکت را زیر نظر می گیرد.

پس از آغاز حملات اسرائیل به غزه، نمایندگان مجلس طرح حمایت همه جانبه از مردم فلسطین را تصویب کردند که در بخشی از آن، دولت موظف شده است واردات کالا از شرکت های حامی اسرائیل را تحریم کند.

همچنین، وزارت صنایع و معادن هفته گذشته به موسسات تابع این وزارت خانه دستور داد تا فعالیت تولیدی و توزیعی شرکت هایی را که ممکن است بخشی از سهام آنها متعلق به طرفداران اسرائیل در خارج باشد به حالت تعلیق در آورند.

آقای متکی در مورد قطعنامه شماره 1860 شورای امنیت شامل درخواست برقراری آتش بس در درگیری های غزه گفت که این قطعنامه دارای نواقص زیادی است که مهمترین آنها، تاخیر در تصویب این قطعنامه بوده است.

وزیر امور خارجه ایران تاخیر در صدور این قطعنامه را بر عهده کشورهایی دانست که، به گفته او، از اسرائیل حمایت می کنند و افزود "از آنجایی که کسانی تصور می کردند رژیم صهیونیستی در تجاوز جدید خود پیروز خواهد شد، با تامل از آن عبور کردند."

منوچهر متکی دز عین حال گفت که قطعنامه مصوب شورای امنیت دارای محورهایی نیز هست که باید اجرا شود.

اقدامات دیپلماتیک ایران

اسرائیل و حماس قطعنامه مصوب شورای امنیت را ناکافی دانسته و آن را نپذیرفته اند.

Image caption شهرهای ایران شاهد تظاهرات گسترده علیه حمله اسرائیل بوده اند

در خبری دیگر پیرامون موضعگیری ایران در مورد تحولات غزه، حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران اتهام ضعیف عمل کردن این وزارت خانه در مورد بحران غزه را رد کرد.

آقای قشقاوی گفت که هدایت اقدامات بین المللی جمهوری اسلامی در این زمینه را وزارت خارجه بر عهده داشته هرچند سایر نهادهای جمهوری اسلامی، مانند مجلس و شورای امنیت ملی نیز در این زمینه فعال بوده اند.

سخنگوی وزارت خارجه دولت اسرائیل را به نادیده گرفتن حقوق بشر و نقض کنوانسیون های بین المللی ناظر بر رفتار با غیر نظامیان در زمان جنگ متهم ساخت و در این زمینه، به اعلام نظر دیده بان حقوق بشر و مراجع حقوقی دیگر استناد کرد.

آقای قشقاوی گفت که کشتی حامل کمک های ایران به مردم غزه در آستانه ورود به این منطقه است و هواپیماهای حامل این قبیل کمک ها رهسپار مصر شده و از دولت آن کشور خواست تا در زمینه ارسال این اقلام به داخل نوار غزه و توزیع آنها همکاری کند.

وی افزود که وزیر خارجه ایران در نامه ای به وزیر خارجه مصر آمادگی جمهوری اسلامی برای احداث بیمارستان صحرایی برای پذیرش زخمی های حملات اسرائیل به غزه را مطرح کرده اما هنوز پاسخی به این پیشنهاد دریافت نکرده است.

دولت مصر بر اساس توافقی با اسرائیل، متعهد است زیر نظر ناظران اتحادیه اروپا و ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی اجازه عبور از مرز رفح در مرز این کشور با غزه را فراهم آورد و از زمان خروج این ناظران و اخراج تشکیلات خودگردان از غزه، این گذرگاه معمولا مسدود بوده است.

آقای قشقاوی واکنش گسترده ایران نسبت به رویدادهای غزه را یادآور شد و گفت که پس از پیام آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، برای حمایت از مردم فلسطین و دفاع از ساکنان غزه، تمام نهادهای دولتی و غیر دولتی و نهادهای مدنی و مردم فعال شدند.

پوستر دعوت به 'اعدام' مبارک

در خبری دیکر در مورد واکنش ایران به تحولات غزه، خبرگزاری فارس گزارش کرده است که "دانشجویان ایرانی اقدام به طراحی پوستر" دعوت به اعدام رئیس جمهوری مصر کرده اند.

Image caption برای ترور موفقیت آمیز رئیس جمهوری مصر یک میلیون دلار جایزه تعیین شده است

هفته گذشته گزارش شد که گروه موسوم به "جنبش عدالتخواه دانشجویی با همکاری تعدادی از سازمان های و تشکل های دولتی" جایزه ای به مبلغ یک میلیون دلار برای قتل حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، تعیین کرده اند.

جنبش عدالتخواه دانشجویی سازمان دهی گروهی از متحصنان در فرودگاه مهرآباد تهران را برعهده داشته که برای اعزام به غزه داوطلب شده اند.

در پی پیام آیت الله خامنه در مورد لزوم حمایت همه مسلمانان از مردم غزه در برابر حملات اسرائیل، که ده روز پیش صادر شد، چند نهاد وابسته به بسیج دانشجویی یک سایت اینترنتی را برای نام نویسی داوطلبان اعزام به غزه راه اندازی کرد و در روزهای بعد، رسانه های خبری جمهوری اسلامی از راهپیمایی داوطلبان اعزام به غزه در حمایت از این پیام و برگزاری تظاهرات در برابر چند سفارتخانه خارجی خبر دادند.

تظاهرکنندگان از جمله خودداری دولت مصر از بازگشایی گذرگاه مرزی رفح را محکوم کرده و خواستار تعطیل دفتر حافظ منافع مصر در تهران شده اند.

به گزارش خبرگزاری فارس، سازمان بسیج دانشجویی گفته است که بعد از ظهر دوشنبه، گرد همایی های اعتراضی در برابر سفارتخانه های بریتانیا، فرانسه و روسیه برگزار خوهد شد.

همچنین، در واکنش به دعوت انجمن روزنامه نگاران مسلمان در جمهوری اسلامی، تعدادی از روزنامه نگاران و خبرنگاران رسانه های در ایران با امضای طوماری، حملات اسرائیل را محکوم و برای "دفاع قلمی، جانی و مالی" از مردم غزه اعلام آمادگی کرده اند.

در همانحال، خبرگزاری فارس متن مصاحبه این خبرگزاری با "هدیل ابراهیم"، همسر رئیس دفتر حافظ منافع مصر در ایران را چاپ کرده که در آن به شدت از حملات اسرائیل علیه غزه انتقاد شده است.

به گفته این خبرگزاری، خانم هدیل اوضاع غزه را تاسف آور خواند و ضمن حمایت از اجرای قطعنامه های شورای امنیت، گفته که اسرائیل همواره قطعنامه های شورای امنیت را نقض کرده است.

در ادامه این گزاش خبری به نقل از همسر رئیس دفتر حافظ منافع مصر در تهران آمده است که "آمریکا در جنایات غزه از رژیم صهیونیستی حمایت می کند."

هنوز مقامات مصری نسبت به انتشار این گزارش واکنشی نشان نداده اند.

مطالب مرتبط