انگشت نگاری از اتباع امارات در ایران

انگشت نگاری

ایران اعلام کرده است که بر اساس "اصل اقدام متقابل" اتباع امارات متحده عربی را در هنگام ورود به این کشور انگشت نگاری می کند.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه بیست وسوم دی تایید کرد که این کشور به صورت "مقطعی و موردی" اقدام به انگشت نگاری از شهروندان امارات در هنگام ورود آنها به ایران کرده است.

به گفته آقای قشقاوی، در این گونه موارد بر اساس اصل اقدام متقابل رفتار می شود و اصل انگشت نگاری مبتنی بر رفتار کنسولی و رفتار متقابل است.

در ماه های اخیر گزارش هایی از انگشت‌نگاری و بازرسی غیر معمول اتباع ایرانی در فرودگاه‌های امارات منتشر شده بود به طوری که برخی از نمایندگان مجلس ایران خواستار پاسخگویی منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران درباره این موضوع شدند.

یک روز پیش از این غلامرضا رضائیان، رئیس پلیس مهاجرت و اتباع خارجه ایران به خبرگزاری فارس گفته بود که با درخواست دستگاه دیپلماسی در مبادی ورودی ایران از اتباع اماراتی که قصد ورود به کشور را داشتند، انگشت‌نگاری کردیم.

آقای رضائیان به زمان شروع انگشت نگاری از اتباع اماراتی و اینکه این اقدام هنوز هم ادامه دارد یا خیر اشاره ای نکرده اما گفته است که بعد از این رفتار با شهروندان اماراتی، گزارشی مبنی بر تفتیش و انگشت‌نگاری از مسافران ایرانی در دبی نداشته‌ایم.

مجلس ایران پیش از این هم در ارتباط با موضوع انگشت نگاری اتباع این کشور در آمریکا قانونی را به تصویب رساند که که دولت را موظف می کند از تمامی اتباع آمریکا در هنگام ورود به ایران و صدور روادید، بازرسی و انگشت نگاری کند.

این طرح در حالی از تصویب مجلس هفتم گذشت که محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، که مخالف این طرح بود خواهان خروج آن از دستور کار مجلس شده بود.

آقای احمدی نژاد گفته بود سیاست جمهوری اسلامی مثل برخورد دولت آمریکا نیست که به دلیل اختلافات دو دولت، مردم عادی را تحت فشار قرار دهد.

برخی از رسانه های ایران می گویند که مصوبه مجلس این کشور در حاضر درباره اتباع آمریکایی اجرا می شود و آمریکایی ها در بدو ورود به ایران انگشت‌نگاری می‌شوند.

مطالب مرتبط