پروازهای مستقیم از ایران به نجف آغاز شد

برج مراقبت فرودگاه مهرآباد تهران
Image caption اولین پرواز مستقیم از ایران از فرودگاه مهرآباد تهران انجام شده است

مقام های سازمان هواپیمایی ایران اعلام کرده اند که نخستین پرواز مستقیم از ایران به شهر نجف در عراق انجام شده است.

این پرواز صبح روز دوشنبه بیست و سوم دی از فرودگاه مهرآباد تهران انجام شد و در فرودگاه بین المللی نجف که تازه تاسیس شده است، به زمین نشست.

نخستین پرواز از ایران به سوی نجف که یکی از مکان های مقدس شیعیان در عراق است، قرار بود دوشنبه شانزدهم دی ماه، از فرودگاه مهرآباد تهران انجام شود اما مقام های سازمان هواپیمایی ایران از لغو این پرواز به دلایل امنیتی خبر دادند.

با انجام اولین پرواز مستقیم ایران به نجف، از این پس هر ماه ۴۲ پرواز از نقاظ مختلف ایران به عراق انجام خواهد شد.

به گفته رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ایران، براساس توافق صورت گرفته با عراق قرار است هر هفته ۱۴ پرواز رفت و برگشت از شهر مشهد به نجف، ۷ پرواز مستقیم از تهران به نجف و بالعکس و ۷ پرواز رفت و برگشت نیز از تهران به همه نقاط عراق انجام شود.

ابراز نگرانی سازمان حج و زیارت ایران

همزمان با آغاز پروازهای مستقیم ایران به نجف، حسین اکبری، معاون سازمان حج و زیارت ایران اعلام کرده که آغاز پرواز هوایی به نجف باعث می شود که مردم با مشکل مواجه شوند و بلیط این پرواز در بازار آزاد چندین برابر قیمت واقعی فروخته شود.

آقای اکبری به خبرگزاری مهر گفته است که بی نظمی برخی مسئولان باعث شده تا روزانه تعداد زیادی از هموطنان و مشتاقان سفر به عتبات با ما تماس بگیرند و خواستار اعزام هوایی به عتبات شوند.

به گفته معاون سازمان حج و زیارت ایران، این سازمان درجریان پرواز هوایی از ایران به نجف نبوده و این موضوع را از طریق رسانه ها مطلع شده است.

سازمان حج و زیارت متولی اعزام زائران ایرانی به عربستان سعودی برای مراسم حج است اما پس از سقوط حکومت صدام حسین در عراق و افزایش چشمگیر سفر ایرانیان برای زیارت اماکن مقدس شیعیان در عراق، این سازمان در صدد سامان دادن به سفر زیارتی ایرانی ها به عراق برآمد.

پس از افزایش خشونت ها در عراق و کشته شدن شماری از ایرانیان در انفجارهای این کشور و همچنین چند مورد دستگیری شهروندان ایرانی به دلیل ورود غیر قانونی به عراق، سازمان حج و زیارت اعلام کرد اتباع ایرانی که بدون مجوز برای زیارت به عراق سفر کنند، از حمایت های سازمان حج و زیارت برخوردار نخواهند بود.

مطالب مرتبط