12:15 گرينويچ - دوشنبه 12 ژانويه 2009 - 23 دی 1387

ایران بار دیگر خواستار تغییر سیاست آمریکا شد

حسن قشقاوی

ایران بار دیگر از باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا خواسته تا پس از روی کار آمدن سیاستی را که این کشور در قبال ایران داشته است، تغییر دهد.

حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، روز دوشنبه ۲۳ دی در جمع خبرنگاران در تهران گفت: "رئیس جمهوری جدید آمریکا مواضع گذشته دولت این کشور درباره ایران را که عدم حقیقت آنها اثبات شده است، در دولت خود تکرار نکند."

او در پاسخ به سئوالی در باره موضع ایران نسبت به اظهارات آقای اوباما که "سیاست جدیدی" را در قبال ایران وعده داده، اظهار نظر را به پس از آغاز به کار رئیس جمهوری جدید آمریکا موکول کرد.

آقای اوباما روز یکشنبه یازدهم ژانویه، در جریان مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا گفت دولت اش ضمن اینکه سیاست جدیدی در مقابل ایران خواهد داشت، اعتقاد دارد ایران یکی از بزرگترین چالش های فعلی آمریکاست.

ناصر کریمی روزنامه نگار در تهران در مورد اظهارات آقای قشقاوی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


به گفته آقای قشقاوی، جمهوری اسلامی ایران متناسب با رفتار، رویکرد و عملکرد دولت جدید آمریکا اقدام مناسب و به موقع خواهد داشت.

اوباما اظهاراتی داشته است که باید دید این تغییر رویکرد به چه صورت است و آیا به تغییر اساسی در رفتار و مواضع آمریکا در خصوص جمهوری اسلامی ایران منجر خواهد شد؟

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

آقای قشقاوی گفت: "اوباما اظهاراتی بیان کرده که باید دید این تغییر رویکرد به چه صورت است و آیا به تغییر اساسی در رفتار و مواضع آمریکا در خصوص جمهوری اسلامی ایران منجر خواهد شد؟"

در دوره مشهور به "انتقالی" در آمریکا که قدرت از رئیس جمهوری قبلی به رئیس جمهوری منتخب منتقل می شود تنش های سیاسی در بین مقام های دو کشور ایران و آمریکا به قوت خود باقی مانده است.

روز دوشنبه آقای قشقاوی آمریکا را "بزرگترین تهدید جهانی و منطقه ای" توصیف کرد که "در خط مقدم تهدید علیه بشریت" قرار دارد.

به نظر می رسد این اظهارات آقای قشقاوی پاسخ به گفته های یک روز پیش باراک اوباما باشد.

همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی گفتم ما با وضعیتی روبرو هستیم که در آن نه تنها ایران از طریق حماس و حزب الله به صدور تروریسم دست می زند، بلکه آن ها ( ایرانی ها) به دنبال سلاح هسته ای هستند

رئیس جمهوری منتخب آمریکا

رئیس جمهوری منتخب آمریکا در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ای بی سیگفت: "همانطور که در جریان مبارزات انتخاباتی گفتم ما با وضعیتی روبرو هستیم که در آن نه تنها ایران از طریق حماس و حزب الله به صدور تروریسم دست می زند، بلکه آن ها ( ایرانی ها) به دنبال سلاح هسته ای هستند که می تواند بالقوه موجب یک مسابقه تسلیحات هسته ای شود."

آقای اوباما هشت روز دیگر در بیستم ژانویه مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به جا خواهد آورد و بلافاصله کار خود را به عنوان چهل و چهارمین رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید آغاز خواهد کرد.

پیش از این، منوچهر متکی وزیر امور خارجه ایران، گفته بود "معمولا روسای جمهور آمریکا در زمان انتخابات و زمانی که در کاخ سفید هستند مواضع متفاوتی را اتخاذ می‌کنند لذا ما ترجیح می‌دهیم صبر کنیم تا ببینیم در کاخ سفید و در ۲۱ ژانویه سیاست‌های اعلامی چه خواهد شد."

ایران در مدت زمانی که انتخاب آقای اوباما می گذرد در چندین نوبت اعلام کرده است که در انتظار تغییر سیاست عملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری او نسبت به ایران است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.