آمریکا: مجاهدین خلق سازمانی تروریستی است

مجاهدین خلق
Image caption سازمان مجاهدین خلق می گوید برای خروج از فهرست سازمان های تروریستی آمریکا به دادگاه شکایت می کند

وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی خوانده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصمیم دولت آمریکا در حالی اتخاذ شد که مجاهدین خلق به طور رسمی برای خروج نام خود از فهرست سازمان های تروریستی وزارت خارجه ایالات متحده درخواست داده است.

بر این اساس، کاندولیزا رایس، وزیر امورخارجه آمریکا در یادداشتی که در روزنامه رسمی دولت ایالات متحده منتشر شد، تاکید کرده است که بررسی پرونده مجاهدین خلق اعتبار تصمیم قبلی برای نامیدن این سازمان به این عنوان یک گروه تروریستی را تایید می کند.

شاهین قبادی، سخنگوی مجاهدین خلق در واکنش به این تصمیم گفت این سازمان از تصمیم وزارت خارجه آمریکا متعجب نشده ولی با هدف انجام مقدمات شکایت به دادگاه به طور رسمی خواستار خروج نامش از فهرست سازمان های تروریستی شده بود.

آقای قبادی که در پاریس مستقر است در نامه ای الکترونیک نوشت: "ما به دادگاه شکایت می کنیم و پیروز می شویم."

وزارت خارجه آمریکا در حالی بر هویت تروریستی سازمان مجاهدین خلق تاکید کرده است که حضور اعضای این سازمان در عراق به یکی از اختلاف واشنگتن و بغداد تبدیل شده است.

دولت ایران خواستار اخراج اعضای سازمان مجاهدین خلق از عراق است ولی دولت آمریکا خواستار ممانعت از این کار است. دولت عراق از مدت ها پیش سعی دارد اعضای مجاهدین خلق را از این کشور اخراج کند. این گروه در سال ۱۹۸۶ در دوران حکومت صدام حسین اجازه یافت اردوگاهی را در شمال بغداد ایجاد کند.

ارتش آمریکا در سال ۲۰۰۳ پس از ساقط کردن صدام حسین، اعضای این سازمان در اردوگاه اشرف را خلع سلاح و حرکات آنها را به اردوگاه محدود کرد.

دولت عراق از روز اول ژانویه - ۱۰ روز قبل - مسئولیت اداره اردوگاه اشرف را به دست گرفت که این موضوع باعث نگرانی ساکنان اردوگاه و حامیان آنها شده است.

نوری مالکی نخست وزیر عراق روز اول ژانویه گفت که اعضای این سازمان "دیگر نمی توانند در عراق فعالیت کنند" با این حال قول داد آنها را وادار به بازگشتن به ایران نکند.

اما او تاکید کرد که ماندن در عراق "گزینه ای برای اعضای این گروه نیست."

مطالب مرتبط