هیات کنفرانس اسلامی به ایران سفر می کند

متکی در مدرسه متقین
Image caption متکی اقدامات جمهوری اسلامی در حمایت از غزه را شرح داد

همزمان با شدت گرفتن درگیری در غزه، سازمان کنفرانس اسلامی هیاتی را به تهران اعزام می کند.

روز سه شنبه، 13 ژانویه (24 دی)، منوچهر متکی، وزیر امور خارجه ایران، گفت که قرار است هیاتی از سوی سازمان کنفرانس اسلامی برای تشکیل جلسه ای به منظور یافتن راهی برای حل بحران غزه به ایران سفر کند و وزارت امور خارجه مشغول هماهنگی زمان اعزام این هیات به تهران است.

آقای متکی، که در مراسم اعلام همبستگی با مردم غزه در یکی از مدارس تهران سخن می گفت افزود که برای خاتمه دادن به عملیات نظامی در غزه، فعالیت های دیپلماتیک مختلفی در منطقه جریان داشته که از جمله نشست وزیران خارجه کشورهای عربی بوده است که روز گذشته در قاهره، پایتخت مصر، برگزار شد.

وی گفت که جمهوری اسلامی در روزهای اخیر تماس هایی با تعدادی از کشورهای منطقه و کشورهای اروپایی برقرار کرده و عناصر اصلی در پایان دادن به بحران کنونی را بررسی کرده است.

به گفته آقای متکی، چهار عنصر اصلی برای آرام ساختن شرایط کنونی عبارتست از توقف عملیات نظامی اسرائیل، عقب نشینی نیروها از غزه، باز شدن معابر و گذرگاه های انتقال کالا به غزه و در نهایت، بحث خاتمه دادن به موشک پرانی از غزه به داخل خاک اسرائیل.

وزیر امور خارجه ایران در مورد اقدامات جمهوری اسلامی برای حل بحران غزه گفت که هیات های ویژه ای از سوی محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به کشورهای مختلف اعزام شده و به گفته وی، هدف از این اقدام "افشای جنایات و تشریح اهداف پشت پرده" اسرائیل و کشورهای حامی آن بوده است.

Image caption ایران شاهد تظاهرات متعدد در حمایت از اسلامگرایان غزه بوده است

آقای متکی به درخواست روز گذشته خود از کشورهای جهان، به خصوص کشورهای عربی و اسلامی، برای قطع روابط با اسرائیل اشاره کرد و با یادآوری تصمیم دولت های ونزوئلا و موریتانی در تعلیق روابط سیاسی با اسرائیل، گفت که "این کار شدنی است و می تواند یکی از اهرام های فشار" بر اسرائیل باشد.

با آغاز حملات اسرائیل به غزه، دولت موریتانی، از جمله معدود کشورهای عضو اتحادیه عرب که دارای روابط دیپلماتیک با اسرائیل بود، این روابط را قطع کرد.

همچنین دولت ونزوئلا نیز، که با سیاست های آمریکا مخالف است و روابط نزدیکی را با جمهوری اسلامی برقرار ساخته، از سفیر اسرائیل خواست این کشور را ترک کند.

وزیر امور خارجه ایران گفت که از زمان آغاز بحران غزه یک ستاد ویژه در وزارت امور خارجه تشکیل شده که وظیفه هماهنگی اقدامات سایر نهادهای جمهوری اسلامی در حمایت از غزه را برعهده دارد.

ابراز حمایت از ساکنان غزه

اظهارات آقای متکی در مراسم نواختن زنگ مدارس ایران در اعلام همبستگی با مردم غزه ایراد شد.

صبح روز سه شنبه، به دستور وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی، مدارس دوره های ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در سرتاسر ایران به صدا در آمد و از دانش آموزان شعارهایی به حمایت از مردم غزه و علیه اسرائیل سر دادند.

وزیر امور خارجه پس از شرکت در مراسمی در مدرسه متقین تهران، به خبرنگاران گفت که جمهوری اسلامی برای کمک به غزه یک کشتی حامل کالاهای اساسی را به مصر اعزام کرده که اکنون در آب های بین مصر و غزه است و در نظر دارد با پهلو گرفتن در بندر غزه، کمک های ارسالی را در اختیار ساکنان این سرزمین قرار دهد.

با وجود خروج اسرائیل از غزه در سال 2005، پاسداری از مرز آبی این بخش از سرزمین های فلسطینی همچنان بر عهده ارتش این کشور است و در جریان درگیری جاری با حماس نیز، شناورهای نیروی دریایی اسرائیل با گلوله باران هدف هایی در داخل غزه، در این عملیات شرکت داشته اند.

Image caption رئیس جمهوری آمریکا نیز خواستار کمک به غیرنظامیان غزه شده است

آقای متکی گفت که یک هواپیمای حامل کمک های بشردوستانه ایران نیز به مصر اعزام شده اما دولت این کشور با ادامه ارسال کمک های جمهوری اسلامی از این طریق موافقت نکرده است.

وی افزود که در مورد امکان انتقال زخمی های حملات اسرائیل در غزه به بیمارستان های ایران نیز نامه ای برای مقامات مصری ارسال داشته اما پاسخ مثبتی دریافت نکرده است.

پس از خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه، دولت مصر متعهد شد که گذرگاه مرزی رفح را زیر نظر ناظران اتحادیه اروپا و ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی برای ورود کالا به غزه اختصاص دهد اما از زمان خروج این ناظران و اخراج نیروهای تشکیلات خودگردان از غزه توسط شبه نظامیان حماس در ژوئن سال 2007، گذرگاه رفح معمولا بسته بوده است.

فرودگاه غزه نیز فعال نیست و از ژوئن سال 2007 اسرائیل در اعتراض به اقدامات حماس، محدودیت هایی را در مورد رفت و آمد و حمل و نقل کالا به این بخش از سرزمین های فلسطینی به اجرا گذاشته است.

در مورد دیگر اقدامات جمهوری اسلامی در حمایت از غزه، آقای متکی گفت که یک گروه هنری در کار ساخت سمفونی غزه است که پس از تکمیل آن، در نقاط مختلف ایران به اجرا در می آید و عواید آن برای کمک به مردم غزه اختصاص می یابد.

همزمان، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز اعلام داشته که از تولید کنندگان بازی های یارانه ای با موضوع "فجایع غزه" حمایت می کند.

در خبری دیگر در مورد فعالیت های دیپلماتیک جمهوری اسلامی، علی لاریجانی، رئیس مجلس، هنگام عزیمت به استانبول، ترکیه، برای شرکت در نشست فوق العاده کمیته اجرایی اتحادیه بین المجالس اسلامی، گفت که موضوع حمله اسرائیل به غزه را در این جلسه مطرح خواهد کرد.

قرار است آقای لاریجانی در این سفر با رئیس جمهوری و نخست وزیر ترکیه نیز دیدار و گفتگو کند.

تشدید عملیات غزه

در مورد شرایط نظامی در غزه، منابع خبری از تشدید درگیری بین واحدهای ارتش اسرائیل و گروه های اسلامگرای فلسطینی خبر داده اند.

براساس این گزارش ها، از ساعات اولیه بامداد روز سه شنبه، واحدهای زرهی و پیاده ارتش اسرائیل، با حمایت آتش هلی کوپترهای توپدار، ناوهای نیروی دریایی و توپخانه صحرایی، به پیشروی به سوی نواحی حومه شهر غزه ادامه دادند.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که هدف کنونی ارتش "تنگ تر کردن حلقه محاصره" در اطراف شهر غزه است و برای این منظور، از واحدهای ذخیره ارتش برای قطع ارتباط این شهر استفاده می شود تا واحدهای رزمی دیگر بتوانند به پپشروی خود ادامه دهند.

Image caption نیروهای اسرائیلی به پیشروی در غزه ادامه می دهند

پیشتر، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد، از هر دو طرف درگیری خواسته بود تا فورا عملیات نظامی را خاتمه دهند و برای حل اختلاف خود، به مذاکره بپردازند.

دبیرکل سازمان ملل برای تلاش در برقراری آتش بس در عملیات غزه عازم منطقه خاورمیانه شده و انتظار می رود با مقامات مصر، اسرائیل، اردن و سوریه در این مورد گفتگو کند.

اسرائیل و گروه حماس قطعنامه آتش بس مصوب شورای امنیت سازمان ملل را که هفته پیش صادر شد ناکافی خوانده و آن را رد کرده اند اما اسرائیل گفته است که آمادگی دارد پیشنهادهای جدید در این زمینه را مورد بررسی قرار دهد.

روز گذشته، هیاتی از سوی گروه حماس با مقامات مصری دیدار و در مورد پیشنهاد این کشور برای برقراری آتش بس گفتگو کرد اما به گفته ناظران، انتظار می رود حماس این پیشنهاد را رد کند.

حماس گفته است که قبل از قبول آتش بس، نیروهای اسرائیلی باید از نوار غزه خارج شوند در حالیکه اسرائیل شرط پذیرش آتش بس و خروج از غزه را دریافت تضمین هایی در مورد توقف همیشگی موشک پرانی از غزه به سوی این کشور اعلام داشته است.

حماس گفته است که از آغاز حملات اسرائیل به غزه در هجده روز پیش تا کنون، حدود نهصد نفر در غزه کشته شده اند که شمار قابل توجهی از آنان افراد غیرنظامی، از جمله دهها کودک بوده اند در اسرائیل نیز شمار تلفات حملات موشکی و عملیات نظامی خود را سه غیرنظامی و ده نظامی اعلام داشته است.

در آمریکا، جورج بوش، رئیس جمهوری، ضمن تاکید بر اینکه اسرائیل حق دارد از خود در برابر موشک پرانی حماس دفاع کند، ابراز امیدواری کرد که اسرائیل "همچنان به امنیت مردم بی گناه" توجه داشته باشد و اجازه دهد کمک های بشردوستانه در اختیار غیر نظامیان غزه قرار گیرد.

مطالب مرتبط