عشا مومنی ممنوع الخروج شده است

عشا مومنی
Image caption مقامات جمهوری اسلامی عشا مومنی را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کردند

عشا مومنی که در سفر به تهران بازداشت و سپس آزاد شده بود ممنوع الخروج شده است.

روز سه شنبه، 13 ژانویه (24 دی)، علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی، در مصاحبه ای در تهران گفت که مقامات قضایی عشا مومنی، دانشجوی ایرانی - آمریکایی را که به اتهام اقدامات ضد امنیتی برای مدتی در بازداشت بود ممنوع الخروج کرده اند.

به گفته آقای جمشیدی، گذرنامه عشا مومنی قبلا به او بازگردانده شده بود اما به دلیل اینکه موضوع دیگری در مورد او مطرح شد، ممنوع الخروج شده است.

سخنگوی قوه قضائیه گفت که رسیدگی به موضوع جدید حدود یک ماه به طول خواهد انجامید و در این مدت، خانم مومنی حق خروج از کشور را ندارد.

آقای جمشیدی در مورد این "موضوع جدید" توضیحی نداد و مشخص نکرد که آیا به ایراد اتهامات جدیدی علیه خانم مومنی منجر خواهد شد یا نه.

عشا مومنی، دانشجوی دانشگاه ایالتی کالیفرنیا که دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است، در روز 15 اکتبر سال گذشته در تهران بازداشت شد و به زندان اوین انتقال یافت و تا 11 نوامبر، و آزادی با سپردن وثیقه، زندانی بود.

مقامات جمهوری اسلامی عشا مومنی را به اقدام علیه امنیت ملی متهم کردند اما وکیل مدافع خانم مومنی علت بازداشت موکل خود را فعالیت در دفاع از حقوق زنان در ایران از جمله ارتباط با اکمپین یک میلیون امضا اعلام داشت.

این کمپین حدود دو سال پیش به منظور جلب حمایت از تغییر قوانین جمهوری اسلامی و رعایت حقوق مساوی برای زنان به جریان افتاد.

پس از بازداشت خانم مومنی، مسئولان دانشگاه کالیفرنیا گفتند منظور وی از سفر به ایران انجام تحقیقات دانشگاهی بوده است.

جمهوری اسلامی تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و در نتیجه، بازداشت شهروندان ایرانی دارای گذرنامه خارجی را امری داخلی محسوب می کند.

قانون مدنی ایران تصریح دارد که کسانی که مایل به قبول تابعیت خارجی هستند باید تابعیت ایرانی را رسما ترک کنند که شامل اقداماتی از جمله تسویه حساب های مالیاتی و همچنین از دست دادن برخی امتیازات خاص شهروندان ایرانی، مانند حق مالکیت اموال غیرمنقول در ایران است.

مطالب مرتبط