15:21 گرينويچ - سه شنبه 13 ژانويه 2009 - 24 دی 1387

رئیس صلیب سرخ به نوار غزه رفت

تانک های اسرائیلی

منابع فلسطینی می گویند از آغاز حملات به غزه تا کنون نهصد فلسطینی کشته شده اند

رئیس کمیته بین المللی صلیب سرخ به نوار غزه سفر کرده است تا از نزدیک شرایط انسانی در این منطقه را مشاهده کند.

المیزان، یک گروه مدافع حقوق بشر فلسطینی در غزه می گوید که بیش از نود هزار فلسطینی ساکن این منطقه از بیم بمباران های اسرائیل خانه های خود را ترک کرده اند.

جاکوب کلنبرگر روز سه شنبه (13 ژانویه)، از بیمارستان اصلی نوار غزه و همچنین دفاتر حلال احمر و صلیب سرخ در این منطقه دیدن کرده است.

سفر او به غزه در حالی صورت گرفته است که امروز بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد برای پرواز به خاورمیانه آماده می شود. هدف او از این سفر انجام یک هفته گفتگو با رهبران منطقه است تا درگیری های جاری در غزه متوقف شود.

گفتگو با معیر جاودان فر تحلیل گر مسائل خاورمیانه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

گفتگو با احمد زيد آبادی کارشناس مسائل خاور ميانه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


او در این سفر با رهبران اسرائیل، مصر، اردن و همچنین محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی در کرانه باختری رود اردن ملاقات و گفتگو می کند. پیشتر دبیرکل سازمان ملل از هر دو طرف درگیری خواسته بود تا فورا عملیات نظامی را خاتمه دهند و برای حل اختلاف خود، به مذاکره بپردازند.

در همین حال، منابع خبری از تشدید درگیری بین واحدهای ارتش اسرائیل و گروه های اسلامگرای فلسطینی در نوار غزه خبر داده اند.

براساس این گزارش ها، از ساعات اولیه بامداد روز سه شنبه، واحدهای زرهی و پیاده ارتش اسرائیل، با حمایت آتش هلی کوپترهای توپدار، ناوهای نیروی دریایی و توپخانه صحرایی، به پیشروی به سوی نواحی حومه شهر غزه ادامه دادند.

شاهدان عینی گفته اند که نیروهای ویژه اسرائیل صدها متر به داخل شمار زیادی از محله های غزه پیشروی کرده اند و صدای تیراندازی شدید، شنیده می شود.

سخنگوی ارتش اسرائیل گفته است که هدف کنونی ارتش "تنگ تر کردن حلقه محاصره" در اطراف شهر غزه است و برای این منظور، از واحدهای ذخیره ارتش برای قطع ارتباط این شهر استفاده می شود تا واحدهای رزمی دیگر بتوانند به پپشروی خود ادامه دهند.

اسرائیل می گوید تا زمانی که حماس به راکت پراکنی های خود به جنوب اسرائیل پایان دهد به اقدامات نظامی خود در نوار غزه ادامه می دهد. گروه حماس کنترل نوار غزه را در دست دارد.

اسرائیل همچنین می گوید در صورت برقراری آتش بس ضمانتی وجود ندارد که حماس به آن پایبند باشد.

اسرائیل و گروه حماس قطعنامه آتش بس مصوب شورای امنیت سازمان ملل را که هفته پیش صادر شد ناکافی خوانده و آن را رد کرده اند اما اسرائیل گفته است که آمادگی دارد پیشنهادهای جدید در این زمینه را مورد بررسی قرار دهد.

روز گذشته، هیاتی از سوی گروه حماس با مقامات مصری دیدار و در مورد پیشنهاد این کشور برای برقراری آتش بس گفتگو کرد اما به گفته ناظران، انتظار می رود حماس این پیشنهاد را رد کند.

حماس گفته است که قبل از قبول آتش بس، نیروهای اسرائیلی باید از نوار غزه خارج شوند در حالیکه اسرائیل شرط پذیرش آتش بس و خروج از غزه را دریافت تضمین هایی در مورد توقف همیشگی موشک پرانی از غزه به سوی این کشور اعلام داشته است.

حماس گفته است که از آغاز حملات اسرائیل به غزه در هجده روز پیش تا کنون، حدود نهصد نفر در غزه کشته شده اند که شمار قابل توجهی از آنان افراد غیرنظامی، از جمله دهها کودک بوده اند در اسرائیل نیز شمار تلفات حملات موشکی و عملیات نظامی خود را سه غیرنظامی و ده نظامی اعلام داشته است.

در آمریکا، جورج بوش، رئیس جمهوری، ضمن تاکید بر اینکه اسرائیل حق دارد از خود در برابر موشک پرانی حماس دفاع کند، ابراز امیدواری کرد که اسرائیل "همچنان به امنیت مردم بی گناه" توجه داشته باشد و اجازه دهد کمک های بشردوستانه در اختیار غیر نظامیان غزه قرار گیرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.