'اسرائیل مانع از ورود کمکهای ایران به غزه شد'

کشتی حامیان صلح برای غزه - بندر لارناکا قبرس
Image caption هواداران صلح نیز به ارسال کمکهای بشردوستانه به غزه مبادرت کرده اند

منابع جمهوری اسلامی اعلام کرده اند که اسرائیل مانع از ورود کشتی کمکهای ایران به غزه شده است.

روز چهارشنبه، 14 ژانویه (25 دی)، به نقل از سرپرست تیم ا عزامی کشتی حامل کمک های ارسالی ایران به غزه گزارش شد که ناوهای نیروی دریایی اسرائیل این کشتی را در بیست مایلی بندر غزه متوقف کرده و از ورود آن به آب های ساحلی غزه جلوگیری به عمل آورده اند.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - احمد نواب، سرپرست تیم اعزامی با کشتی شاهد، حامل کمک های بشردوستانه جمهوری اسلامی، چند بار کوشید وارد آب های منطقه غزه شود اما با اخطار ناوهای اسرائیلی مواجه شد.

به گفته آقای نواب، هدف این بوده است که محموله ارسالی جمهوری اسلامی به طور مستقیم در دسترس فلسطینیان قرار گیرد اما در صورتی که این امر امکانپذیر نباشد، در مورد ارسال اقلام کمکی از طریق گذرگاه رفح در مرز مصر و غزه اقدام خواهد شد.

وی در عین حال گفت که گذرگاه رفح در حال حاضر بسته است اما این امکان وجود دارد که دولت مصر به طور مقطعی اجازه ورود اقلام کمکی به غزه را بدهد.

به گزارش ایرنا، آقای نواب گفته است که به استثنای کشتی شاهد، هیچ کشتی حامل اقلام کمکی برای غزه در آب های این منطقه دیده نشد.

به گفته سرپرست تیم اعزامی جمهوری اسلامی برای کمک به غزه، با وجود خطرات موجود در آب های ساحلی سومالی، این کشتی توانست به سلامت تا نزدیکی غزه حرکت کند.

همچنین ناخدای کشتی شاهد گفته است که تمام تلاش خود را برای ورود به آب های غزه به کار خواهد گرفت اما در صورتی که این تلاش ها به نتیجه نرسد، چاره ای جز حرکت به سوی مرز رفح نخواهد داشت.

خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - نیز از اخطار ناوهای اسرائیلی به این کشتی برای خودداری از ورود به آبهای ساحلی غزه خبر داده و به نقل از مسعود خاتمی، رئیس هلال احمر جمهوری اسلامی، نوشته است که این اقدام اسرائیل مغایر رویه های شناخته شده بین المللی در مورد دسترسی سازمان های صلیب سرخ و هلال احمر به نیازمندان به کمک های بشردوستانه است.

آقای خاتمی گفته است که اقدام نیروی دریایی اسرائیل را به اطلاع نهضیت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر خواهد رساند و افزوده است که کشتی دو هزار تنی ایرانی حامل آب، برنج، شکر، روغن نباتی، حبوبات، دارو و تجهیزات پزشکی است که از سوی هلال احمر و کمیته امداد امام خمینی گردآوری و برای ساکنان غزه ارسال شده است.

در روزهای اخیر، فعالان مدافع صلح کشتی های حامل اقلام بشردوستانه را از جمله از طریق قبرس روانه آب های غزه کرده اند اما هنوز گزارشی در مورد ورود این کشتی ها به منطقه نرسیده است.

وضعیت بحرانی غزه

دولت اسرائیل همواره جمهوری اسلامی را به حمایت مالی و تسلیحاتی از گروه های مخالف صلح خاورمیانه، به خصوص سازمان های اسلامگرای فلسطینی و لبنانی از جمله حماس و حزب الله لبنان متهم کرده است.

Image caption مقامات ایرانی انتظار دارند کمکهای ارسالی از طریق رفح به غزه برسد

در نتیجه، بعید به نظر می رسد که اسرائیل اجازه دهد محموله های ارسالی جمهوری اسلامی به طور مستقیم وارد غزه شود و احتمالا به دولت مصر نیز فشار خواهد آورد تا در صورتی که اجازه ورود آنها را به غزه بدهد، این محموله ها را به دقت بازرسی کند.

در گذشته، برخی منابع مصری نیز جمهوری اسلامی را به مداخله در امور غزه متهم کرده اند.

دولت اسرائیل در تابستان سال 2005 نوار غزه را که از زمان جنگ سال 1967 اعراب و اسرائیل از دست مصر خارج ساخته و در اشغال داشت تخلیه کرد و حفظ امنیت آن را به تشکیلات خودگردان فلسطینی سپرد اما همچنان پاسداری مرز آبی این منطقه را تا زمان تشکیل کشور مستقل فلسطینی برای خود حفظ کرد و در جریان عملیات نظامی اخیر، از طریق دریا نیز هدف هایی را در غزه زیر آتش گرفته است.

فرودگاه غزه فعال نیست و تنها راه رفت و آمد و حمل و نقل به این بخش از سرزمین های فلسطینی از طریق خاک اسرائیل یا مصر امکانپذیر است.

اسرائیل از زمان تسلط حماس بر غزه در ژوئن سال 2007، محدودیت هایی را در مورد ارتباط غزه با خارج به اجرا گذاشته و دولت مصر نیز متعهد شده است که زیر نظر ناظران اتحادیه اروپا و ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی اجازه عبور از گذرگاه رفح را بدهد در حالیکه این ناظران در محل حضور ندارند و شبه نظامیان حماس نیز ماموران تشکیلات خودگردان را از غزه اخراج کرده اند.

با وجود تشدید محاصره اقتصادی نوار غزه توسط اسرائیل از زمان آغاز عملیات نظامی اخیر در هجده روز پیش، دولت مصر از بازگشایی گذرگاه رفح خودداری ورزیده و تنها در مواردی محدود امکان عبور محموله کالاهای اساسی به غزه را داده است.

از هفته گذشته، اسرائیل اعلام کرد که هر روز به مدت سه ساعت در عملیات غزه آتش بس برقرار می کند تا محموله های ارسالی سازمان های امدادرسان، به خصوص نهادهای سازمان ملل، از طریق خاک اسرائیل در دسترس ساکنان غزه قرار گیرد.

با اینهمه، سازمان های بین المللی با تاکید بر کمبود شدید غذا و دارو در غزه، این اقدام را ناکافی خوانده و خواستار لغو کامل محاصره اقتصادی غزه شده اند.

هفته گذشته شیمون پرز، رئیس جمهوری اسرائیل، گفت که هدف این کشور وارد کردن فشار بر ساکنان غیرنظامی غزه نیست و از ارسال کالاهای مورد نیاز آنان حمایت می کند اما توضیح نداد که در این راستا، چه تمهیداتی صورت گرفته است.

مطالب مرتبط