12:22 گرينويچ - چهارشنبه 14 ژانويه 2009 - 25 دی 1387

مسائل اقتصادی اولویت اول ایرانیان

در یک نظرخواهی که توسط بی بی سی انجام شده، پاسخ دهندگان ایرانی بیکاری، فقر و تورم را مهم ترین مشکل کنونی خود اعلام کرده اند.

در این نظرخواهی که به صورت تلفنی انجام شده است، از هزار نفر از ایرانیان خواسته شده که از بین مسائل مختلف دو تا از مهم ترین مسائل مهم امروز ایران را مشخص کنند.

این نظرخواهی دو ماه پیش (ماه نوامبر) به سفارش بی بی سی و از طرف چند شرکت بین المللی نظرخواهی انجام شده است.

در کنار این نظرخواهی، نظرخواهی های دیگری نیز در کشورهای دیگر انجام شده و بخشی از مسائل ایران نیز با شهروندان آمریکایی، بریتانیایی، مصری و پاکستانی نیز در میان گذاشته شده است.

گفتگو با صادق صبا

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

نتایج این نظرخواهی نشان می دهد که ۷۵ درصد از پاسخ دهندگان ايرانی، بیکاری، فقر و تورم را مهم ترین مشکل کنونی ایران می دانند و برای آنان مسائل دیگر نظیر برنامه هسته ای، فساد، رابطه با آمریکا و نبود دموکراسی، مسائل حقوق بشر ، بهداشت و آموزش در رده های بعدی قرار دارد.

صادق صبا تحلیگر مسائل ایران می گوید: "با آنکه این نظر سنجی از سوی موسسات معتبری انجام شده، اما این نظرسنجی تلفنی و از خارج صورت گرفته است و مانند هر نظرسنجی دیگری باید با احتیاط با آن برخورد کرد. با این حال مهم ترین یافته این نظرخواهی، نگرانی اصلی مردم ایران از وضعیت اقتصادی است."

به عقیده آقای صبا، این بخش از نظرسنجی خبر خوبی برای آقای احمدی نژاد نیست چون سه سال و نیم پیش آقای احمدی نژاد قول داده بود که با همین مشکلات مبارزه کند و با همین وعده در انتخابات برنده شد.

در بخشی از این نظرخواهی از پاسخ دهندگان ایرانی پرسیده شده است که آیا از جهت گیری کشورشان راضی هستند که ۵۲ درصد آنها از سمت و سوی کشور ابراز رضایت کرده اند. در مقابل تنها ۳۲ درصد ایرانی ها معتقدند که مسیر حرکت ایران نادرست است.

از پاسخ دهندگان انگلیسی، آمریکایی، پاکستانی و مصری نیز خواسته شده است که به همین سئوال پاسخ دهند که آیا از جهت گیری کشورشان راضی هستند؟ در پاسخ به این پرسش ۴۱ درصد انگلیسی ها، ۳۱ درصد امریکایی ها، ۷۶ درصد مصری ها و ۷ درصد پاکستانی ها از مسیر حرکت کشورشان ابراز رضایت کرده اند.

مسائل هسته ای

نیمی از ایرانیانی که در این نظرخواهی شرکت کرده اند معتقدند که ایران باید بمب اتمی داشته باشد و این در حالی است که ۸۳ درصد از پاکستانی هایی که در نظر خواهی شرکت کرده اند، می گویند ایران باید بمب هسته ای داشته باشد.

در این بخش، ۲۰ درصد از پاسخ دهندگان انگلیسی و ۴۰ درصد از پاسخ دهندگان مصری نیز معتقدند که ایران باید بمب اتمی داشته باشد.

در این نظرخواهی همچنین سئوال شده که آیا ایران باید به امکانات و توانایی های هسته ای صلح آمیز دسترسی داشته باشد؟

به این پرسش ۹۴ درصد ایرانی ها جواب مثبت داده اند و ۳۴ درصد از پاسخ دهندگان انگلیسی، ۸۸ از پاسخ دهندگان پاکستانی، ۷۲ درصد از پاسخ دهندگان مصری و ۱۸ درصد از پاسخ دهندگان موافق داشتن امکانات و توانایی های هسته ای توسط ایران بوده اند.

آقای صبا می گوید: "نتایج این نظر سنجی خبر خوبی برای غربی ها نیست که تلاش دارند تا برنامه هسته ای ایران را محدود کنند."

روابط ایران و آمریکا

از ایرانیان سئوال شده است که آیا آمدن باراک اوباما بر روابط ایران و آمریکا تاثیر خواهد گذاشت که تنها ۴۱ درصد آنها، انتخاب آقای اوباما را بر روابط دو کشور تاثیر گذار ارزیابی کرده اند.

این در حالی است که اکثریت پاسخ دهندگان آمریکایی، انگلیسی، پاکستانی و مصری در پاسخ به این پرسش گفته اند که آمدن آقای اوباما می تواند بر روابط دو کشور تاثیر مثبت بگذارد.

نتایج نظرخواهی نشان می دهد که ۶۳ درصد آمریکایی ها، ۷۶ درصد انگلیسی ها، ۶۰ درصد پاکستانی ها و ۷۲ درصد مصری ها معتقدند که حضور باراک اوباما می تواند بر روابط دو کشور ایران و آمریکا تاثیر بگذارد.

آقای صبا در باره این که چرا ایرانی ها کمتر از دیگر کشورها معتقدند که آمدن آقای اوباما می تواند روابط دو کشور را تغییر دهد، می گوید: "شاید این به دلیل تبلیغاتی باشد که بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و انتخاب باراک اوباما در ایران انجام شده است. به عنوان نمونه در ایران تبلیغ می شود که آقای اوباما با آقای بوش فرقی ندارد و شاید این یکی از دلایل باشد و دلیل دیگر هم شاید این باشد که خصومت سی ساله آمریکا و با ایران سبب شده که ایرانی ها از بهبود روابط دو کشور ناامید شده اند."

دوستان ایران

از ایرانی ها سئوال شده که آیا خود را شهروند جهانی می دانند؟ ۸۵ درصد از پاسخ دهندگان گفته اند که خود را شهروند جهانی می دانند.

پرسش دیگری که از ایرانی ها شده این است که نزدیکترین دوست ایران کدام کشور است که سوریه با ۳۲ درصد در صدر این فهرست قرار گرفته است و بعد از این کشور، روسیه با ۲۴ درصد، ترکیه با ۲۰ درصد، عراق با ۲۰ درصد و افعانستان با ۱۸ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

۱۴ درصد ایرانی ها نیز در پاسخ به این پرسش گفته اند که ایران اصلا دوستی در دنیا ندارد.

مطالب پرخواننده کنونی

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.