وزیر اقتصاد ایران از اجرای دوباره قانون مالیات بر ارزش افزوده خبر داد

شمس الدین حسینی

شمس‌‏الدین‌ ‏حسینی، وزیر امور اقتصادی و دارایی ایران اعلام کرده است که قانون مالیات بر ارزش افزوده از بهمن‌‏ماه سال جاری برای اصناف لازم الاجرا می‌‏شود.

آقای حسینی روز چهارشنبه، بیست و پنجم دی پس از پایان جلسه هیات دولت ایران در جمع خبرنگاران گفت: "با اصناف جلساتی برگزارکردیم و با این تشکل صنفی رسماً توافق کردیم تا از ابتدای بهمن‌‏ماه ثبت نام مؤدیان مالیاتی برای اجرای قانون مالیات برارزش افزوده صورت بگیرد تا قانون را اجرا کنیم."

به گفته وزیر اقتصاد ایران، مشمولان این قانون هم اکنون در حال ارائه اظهارنامه‌‏های مالیاتی خود هستند. طبق اعلام وزرات اقتصاد، برخی از مؤدیان مالیاتی که شرایط مالی بهتری دارند، پرداخت‌‏های خود را انجام داده‌‏اند و برخی‌‏ها هم اجازه خواسته‌‏اند که در فاصله زمانی بیشتری پرداخت‌‏های خود را انجام دهند.

پیش از این محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران، از تهیه لایحه ای خبر داده بودکه در صورت تصویب مجلس، اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده برای مدت یک سال به تعویق می افتاد.

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در پی اعتراض بازاریان ایران، به دستور آقای احمدی نژاد برای مدت دو ماه به تاخیر افتاده بود و به گفته آقای احمدی نژاد، دولت این کشور قصد داشت با ارائه لایحه ای به مجلس این فرصت دو ماهه را به یکسال افزایش دهد.

همزمان با اعلام این خبر، غلامرضا مصباحی مقدم، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با تعلیق قانون مالیات بر ارزش افزوده مخالفت کرد و گفت: "قانون حلقه مفقوده ندارد لذا قانون مالیات بر ارزش افزوده باید اجرا شود."

آقای مصباحی مقدم تاکید کرده بود که "اجرای قانون ممکن است در سالهای آغاز با برخی چالش ها مواجه شود اما لازم الاجراست."

Image caption مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود

اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بعد از دو دهه فراز و نشیب از اول مهر ماه امسال آغاز شد اما دو هفته بعد از شروع اجرای قانون، با واکنش شدید بازاریان شهرهای بزرگ ایران به دستور آقای احمدی نژاد برای مدت دو ماه به تعویق افتاد.

مالیات بر ارزش افزوده، تمامی زنجیره تولید کالا و خدمات را در بر می گیرد و در هر مرحله به نسبت ارزش افزوده ایجاد شده برای کالا و خدمات، مالیات جداگانه دریافت می شود.

این روش جایگزین مالیات بر تولید و فروش خواهد شد که مالیات آن به جای محصول نهایی در مراحل مختلف محاسبه و دریافت می شود.

بازاریان نسبت به پرداخت سه درصد مالیات ارزش افزوده اعتراض داشتند و معتقد بودند که آنها فقط با افزایش قیمت می توانند این مالیات را بپردازند و این کار باعث کسادی بازار خواهد شد چون قدرت خرید مشتریان را کاهش می دهد.

از نظر کارشناسان، دولت ایران تبلیغ کافی در زمینه نحوه مالیات گیری برای این قانون انجام نداده بود و برای همین هر چه تلاش کرد نتوانست بازاریان معترض را به ادامه اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده قانع کند.

به این ترتیب دولت سرانجام در مقابل گسترش سیل اعتراض ها اجرای قانون را به حالت تعلیق درآورد اما اکنون وزیر اقتصاد ایران می گوید که اجرای این قانون از بهمن ماه دوباره آغاز می شود.

مطالب مرتبط