18:30 گرينويچ - چهارشنبه 14 ژانويه 2009 - 25 دی 1387

گفتگوهای اسرائیل و اتحادیه اروپا به خاطر غزه به تاخیر افتاد

غزه

بیش از هزار نفر در غزه کشته شده اند

اتحادیه اروپا می گوید تازمانی که جنگ در نوار غزه ادامه دارد، با اسرائیل درباره ارتقای سطح روابط مذاکره نمی کند.

در طی نوزده روزی که از حمله اسرائیل به نوار غزه می گذرد بیش از هزار فلسطینی که یک سوم از آنها زن و کودک بوده اند، کشته شده اند.

رامیرو سییبرین-اوزال، فرستاده اتحادیه اروپا در بیت المقدس روز چهارشنبه (14 ژانویه)، گفت جنگ در غزه اجازه نمی دهد مذاکرات روند عادی خود را طی کند.

او نگفت این تاخیر تا چه زمانی ادامه خواهد داشت.

تحولات غزه به روایت محمد منظرپور، خبرنگار بخش فارسی بی بی سی در مرز غزه

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


یگال پالمور، یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه اسرائیل گفت دو طرف توافق کرده اند که زمان حاضر، مناسب انجام گفتگو نیست.

اتحادیه اروپا سال گذشته به رغم اعتراض مقامات فلسطینی موافقت کرد روابط سیاسی و تجاری خود را با اسرائیل بهتر کند.

اما مقامات اتحادیه اروپا به محتویات این توافق اشاره کرده و گفته اند که اجرای آن به نوعی به پیشبرد روند صلح خاورمیانه کمک خواهد کرد.

آقای سیبریان-اوزال روز چهارشنبه (14 ژانویه)، به خبرنگاران در بیت المقدس گفت: "در شرایط جنگ، در شرایطی که اسرائیل در جنگ است و از تدابیر جنگی قویا در غزه استفاده همه متوجه می شوند که موقعیت مناسبی برای ارتقای روابط دو جانبه نیست. ارتقای روابط معمولا در شرایط صلح آمیزتری صورت می گیرد."

او منکر شد که تاخیر در گفتگوها برابر با "تحریم" علیه اسرائیل به خاطر جنگ در غزه است.

فرستاده اتحادیه اروپا در بیت المقدس افزود: "اتحادیه اروپا تا آنجایی که من می دانم هرگز به طور جدی درباره تحریم اسرائیل فکر نکرده است."

وزیر امور خارجه جمهوری چک که کشورش در حال حاضر ریاست دوره ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد گفت که تصمیم ارتقای روابط با اسرائیل توسط وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا گرفته شده است و هر گونه تغییر در این سیاست نیز باید توسط آنها گرفته شود.

با این حال او به پارلمان اروپا گفت: "من اذعان می کنم که در حال حاضر و در این شرایط گفتگو کردن درباره چگونگی ارتقای روابط و برگزاری اجلاسی در این زمینه، مناسب نیست. ما در حال حاضر مسائل مهمتر و فوری تری داریم که به آنها بپردازیم."

در بسیاری از شهرهای اروپا علیه حملات اسرائیل به نوار غزه - که از نوزده روز پیش آغاز شده است - تظاهرات گسترده برگزار شده است.

بحران غزه

در حالی که شمار کشته شدگان غزه از هزار نفر گذشته است، بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد با هدف برقرار کردن آتش بس میان فلسطینیان و اسرائیلیان در غزه از پایتخت های خاورمیانه دیدن می کند.

وزارت بهداشت فلسطینیان روز چهارشنبه گفت 315 تفر از کشته شدگان غزه در طی 19 حمله اسرائیل کودک بوده اند.

آقای بان در قاهره، پایتخت مصر گفت غیر قابل تحمل است که غیرنظامیان در این عملیات نظامی کشته شده اند.

مصر به تلاش های خود برای برقرار کردن آتش بس میان فلسطینیان و اسرائیلیان ادامه داده است و برای این کار از جمله با مقامات حماس در قاهره گفتگو کرده است. مصر می گوید در این گفتگوها پیشرفت هایی به سوی برقراری آتش بس حاصل شده است.

در همین حال جنگ در غزه بدون وقفه ادامه داشته است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.