'شمار کشته ها در غزه به بیش از هزار نفر رسید'

غزه
Image caption بیش از هزار نفر در غزه کشته شده اند

همزمان با ادامه تلاش های مصر برای میانجیگری یک توافق آتش بس میان اسرائیل و حماس در نوار غزه، منابع پزشکی در این منطقه می گویند که شمار تلفات در میان فلسطینی ها اکنون از هزار نفر گذشته است.

گزارش می شود که حدود یک سوم کشته ها کودکان و زنان باشند و تقریبا پنج هزار نفر نیز مجروح شده اند.

بان کی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گفته که او خواهان یافتن یک آتش بس ماندگار و قابل دوام میان اسرائیل و پیکارجویان فلسطینی است.

اما درگیری ها ظاهرا همزمان با آغاز سفر آقای بان به خاور میانه تشدید شده است.

وزارت بهداشت در غزه گفت که تاکنون 1013 نفر در مناقشه ای که 19 روز پیش آغاز شد کشته شده اند.

گفته می شود بیش از 300 نفر از کشته ها کودک و 76 نفر آنها زن باشند و بیش از 4500 نفر نیز در غزه زخمی شده اند که در میان آنها 1600 کودک و 678 زن وجود دارد.

در این مدت همچنین سیزده اسرائیلی از جمله سه غیرنظامی و یک سرباز در اثر شلیک راکت از غزه و 9 سرباز در نبردهای نوار غزه کشته شده اند.

تایید آمار تلفات و زخمی ها به طور مستقل ممکن نیست زیرا اسرائیل اجازه ورود خبرنگاران بین المللی به غزه را نمی دهد.

فشار دیپلماتیک

مصر تلاش های دیپلماتیک برای میانجیگری یک توافق آتش بس را رهبری کرده است که می تواند شامل یک نیروی تازه از صلحبانان برای جلوگیری از قاچاق اسلحه از طریق مرز مصر به نوار غزه باشد.

بان کی مون پس از گفتگوهایی با حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در قاهره، گفت امیدوار است که ابتکار عمل مصر به سرعت به نتیجه برسد.

دبیر سازمان ملل در مراحل بعدی سفر خود به کشورهای اسرائیل، اردن، کرانه باختری و سوریه خواهد رفت.

همچنین در روز چهارشنبه مقام های حماس در قاهر حضور یافتند و با مذاکره کنندگان مصری گفتگو کردند.

یک مقام سیاسی ارشد حماس پس از این گفتگوها به رشدی ابوالف، خبرنگار بی بی سی در غزه، گفت که حماس با نظر مثبت به ابتکار عمل مصری ها می نگرد اما وقت بیشتری برای بحث درباره آن لازم است.

حماس که غزه را کنترل می کند گفته است که هرگونه موافقتنامه آتش بسی باید شامل توقف حملات اسرائیل، عقب نشینی کامل نیروهای اسرائیلی از نوار غزه و گشایش گذرگاه های مرزی برای پایان انسداد غزه باشد.

دفتر نخست وزیری اسرائیل اعلام کرده است که آموس گیلاد، یک مقام ارشد دفاعی اسرائیل، قرار است پنجشنبه برای گفتگو با مذاکره کنندگان مصری به قاهره سفر کند.

'بذر افراط گرایی'

اسرائیل روز 27 دسامبر عملیات خود علیه نوار غزه را آغاز کرد و گفت هدفش پایان دادن به راکت پرانی فلسطینی ها به جنوب اسرائیل است.

وزارت خارجه اسرائیل گفته است که هیچ تضمینی وجود ندارد که حماس به هر گونه توافق آتش بسی احترام بگذارد.

اسرائیل و حماس هر دو قطعنامه هفته قبل شورای امنیت سازمان ملل که خواستار آتش بس فوری می شد را رد کردند.

تهاجم اسرائیل به دلیل هزینه بالای آن برای غیرنظامیان با محکومیت گسترده بین المللی روبرو شده است.

ایوو مورالس رئیس جمهور بولیوی گفت او روابط با اسرائیل را به دلیل آنچه "نسل کشی" در غزه خواند رد می کند.

بشار اسد رئیس جمهور سوریه اخطار داد که عملیات اسرائیل به افراط گرایی و تروریسم در جهان اسلامی و عرب دامن می زند.

وی در مصاحبه ای با بی بی سی گفت: "آثار جنگ از خود جنگ خطرناک تر است. این باعث کاشتن بذر افراط گرایی در اطراف منطقه می شود."

تفرقه در دولت اسرائیل؟

روز چهارشنبه همزمان با نبرد نیروهای اسرائیلی با افراد مسلح حماس در نزدیکی شهر غزه، ساکنان از شنیدن صدای آتشبار سنگین مسلسل ها سخن گفتند.

اسرائیل پس از انجام 60 مورد حمله هوایی در طول ساعات شب همچنان بمباران غزه را ادامه داد که به گفته مقام ها تونل های قاچاق اسلحه زیر منطق مرزی با مصر را هدف قرار داد. دیگر هدف بمباران ها قبرستانی در غزه بود که اسرائیل ادعا می کند از آن برای پرتاب راکت استفاده می شود.

در همین حال سه راکت از جنوب لبنان به سوی شهر کریات شمونا در شمال اسرائیل پرتاب شده و در محیطی باز فرود آمد. هیچ تلفات یا خساراتی در اثر این حمله گزارش نشده است.

تحلیلگران می گویند اسرائیل ممکن است از دست زدن به یک جنگ شهری تمام عیار در شهر غزه خودداری کند، حرکتی که باعث تلفات سنگین در هر دو طرف مناقشه خواهد شد. به علاوه درحالی که کمتر از یک ماه به زمان برگزاری انتخابات در اسرائیل مانده است، این می تواند عملی از لحاظ سیاسی خطرناک باشد.

رسانه های اسرائیلی وجود تفرقه هایی در داخل دولت اسرائیل را گزارش داده اند. براساس این گزارش ها اهود باراک وزیر دفاع گفته است که از یک آتش بس یک هفته ای در غزه حمایت می کند تا امکان تحویل تدارکات به آنجا فراهم شود و سیاستمداران نیز فرصتی برای آماده کردن جزئیات یک آتش بس درازمدت پیدا کنند.

اما اهود اولمرت نخست وزیر اسرائیل می گوید خواهان ادامه عملیات نظامی تا زمانی که لازم باشد است.

نگرانی ها در مورد وضعیت مردم غزه افزایش یافته است هرچند اکنون در پی وقفه های سه ساعته در نبردها که اسرائیل رعایت می کند، برخی کمک ها به غزه راه پیدا کرده است.

مطالب مرتبط