آیا سیاست اوباما مقابل ایران موفق تر خواهد بود؟

باراک اوباما
Image caption آقای اوبا از روز 20 ژانویه زمام امور را در دست خواهد گرفت

دولت بوش علیرغم فشارهای اقتصادی، تهدیدهای نظامی و پاره ای مشوق ها، متحمل شکستی چشمگیر در زمینه جلوگیری از برنامه غنی سازی اورانیوم توسط ایران شده است.

اکنون این سوال مطرح است که آیا رئیس جمهور باراک اوباما در این زمینه عملکرد بهتری خواهد داشت؟

رئیس جمهور منتخب آمریکا قبلا تمایل خود برای بکارگیری دیپلماسی مستقیم با ایران در تلاشی نه فقط برای متوقف کردن برنامه غنی سازی اورانیوم، بلکه همچنین راضی کردن تهران به ایفای نقشی سازنده تر - چنانکه آمریکایی ها می بینند - در منطقه را اعلام کرده است.

در واشنگتن ایران به عنوان کشوری که از انواع عناصر رادیکال از حزب الله لبنان گرفته تا حماس در نوار غزه حمایت می کند تلقی می شود.

متحدان قدیمی آمریکا در میان اعراب سنی به طور روزافزونی از تهران هراسانند. بنابراین فواید روابط بهتر میان تهران و واشنگتن می تواند در سراسر منطقه حس شود.

در زمینه مساله دشوار اتمی، کارشناسان در واشنگتن معتقدند که دولت اوباما می تواند فشار بیشتری بر ایران وارد کند.

برای مثال بهای پایین تر نفت اقتصاد ایران را آسیب پذیرتر می کند.

گری سامورِ از موسسه "شورای روابط خارجی" معتقد است که ارزیابی موفقیت یا شکست رویکرد تازه اوبا مقابل ایران در آینده نزدیک ممکن خواهد بود.

وی گفت: "هدف فوری دولت اوباما این است که به ایران بگوید بیایید هر دو سلاح ها را زمین بگذاریم - شما غنی سازی را معلق کنید، ما تحریم ها را معلق می کنیم، و هر دو طرف می توانند بدون آنکه این تهدید بالای سرشان باشد مذاکره کنند."

"من فکر می کنم خیلی سریع در خواهیم یافت، فکر می کنم در همان شش ماه اول خواهیم دید که آیا این پیشنهادی است که ایرانی ها حاضر به پذیرش آن هستند یا نه."

با این حال ممکن است زمان بیشتری لازم باشد تا اثر واقعی تلاش برای تماس با ایران، پدیدار شود.

یک تحلیلگر به من گفت که هدف آقای اوباما باید ایجاد تفرقه بیشتر در میان رهبران ایران باشد.

بسیاری از بخش های جامعه ایران ممکن است نگاه مثبتی به تلاش صادقانه آمریکا برای معامله با کشورشان داشته و میان آن و مواضع تند بسیاری از حاکمان خود فرق بگذارند.

مطالب مرتبط