14:12 گرينويچ - پنج شنبه 15 ژانويه 2009 - 26 دی 1387

احمدی نژاد سربازان اسرائیلی را به نافرمانی فراخواند

محمود احمدی نژاد

رئیس جمهوری ایران در اقدامی کم سابقه با مخاطب قرار دادن مردم اسرائیل از آنها خواست در باره عملیات در غزه به دولت اسرائیل اعتراض کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد در گفتگویی با چند شبکه تلویزیونی، از ساکنان اسرائیل خواست به خیابان ها بریزند و به سربازان اسرائیلی توصیه کرد از دستور فرماندهان خود برای "کشتن زنان و کودکان" سرپیچی کنند.

آقای احمدی نژاد گفت: "ای مردمی که تحت سلطه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی زندگی می کنید، از هر دین و نژاد و آئینی که هستید، بالاخره انسان هستید. وقت آن رسیده که فکر کنید و از حاکمان رژیم صهیونیستی سئوال کنید چرا با مردم غزه این گونه رفتار می شود؟"

گفتگو با جمشید برزگر سردبیر رادیو و سایت فارسی بی بی سی

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر

ایران، کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و مقامات ایرانی سرزمینی را که دولت اسرائیل در آن حاکمیت دارد "فلسطین اشغالی" می نامند.

رئیس جمهوری ایران همچنین گفته است: "ای سربازان رژیم صهیونیستی، اطلاع داریم که در بین شما ناراضی وجود دارد و با فرماندهان خود درگیری دارید... وقت آن رسیده که به فرماندهان خود اعتراض کنید و از دستور کشتار سرپیچی کنید".

"دوستی با مردم اسرائیل"

اقدام آقای احمدی نژاد در سخن گفتن مستقیم با مردم اسرائیل، اقدامی نادر در میان مقامات عالی رتبه جمهوری اسلامی محسوب می شود.

اواخر تیرماه سال جاری خورشیدی، اسفندیار رحیم مشائی، معاون آقای احمدی نژاد نیز از "دوستی با مردم اسرائیل" سخن گفته بود که اعتراضاتی گسترده میان نمایندگان مجلس و مراجع تقلید شیعه در قم برانگیخت.

آقای احمدی نژاد در اوج این اعتراضات، با حمایت از سخن معاون خود گفت: "حرف رحیم مشائی، حرف دولت است".

اما درست یک روز بعد، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی سخنان آقای رحیم مشائی را نادرست خواند و گفت: "مگر مردم اسرائیل چه کسانی هستند؟ همان کسانی که غصب خانه، غصب سرزمین، غصب مزرعه، غصب تجارت به وسیله همین ها دارد انجام می گیرد. سیاهی لشکر صهیونیست همین ها هستند، نمی شود ملت مسلمان نسبت به افرادی که اینجوری عامل دست دشمنان اساسی دنیای اسلام هستند، بی تفاوت باشد".

مقامات ایران در هفته های اخیر به شدت نسبت به حملات اسرائیل به غزه اعتراض کرده اند.

اسرائیل می گوید ایران و سوریه از جنبش حماس که در غزه حاکمیت دارد حمایت می کنند و به این گروه اسلحه می دهند.

نشست رسانه ای

رئیس جمهوری ایران همچنین امروز (پنجشنبه 26 دی) در نشستی با خبرنگاران رسانه های گروهی ایرانی و بین المللی، در پاسخ به سئوالی در باره احتمال مشارکت ایران در اقدام نظامی مشترک علیه اسرائیل گفت: "مسئله غزه، راه‌حل نظامی بیرونی ندارد و خود مقاومت حریف آنها می‌شود، کما اینکه این کار صورت گرفته است".

آقای احمدی نژاد در پاسخ به سئوال دیگری، از تعیین جایزه توسط گروهی از دانشجویان ایرانی برای سر حسنی مبارک، رئیس جمهوری مصر، اظهار بی اطلاعی کرد.

او در عین حال از تمام سران کشورهای عربی خواست اختلافات میان خود را کنار بگذارند و با شرکت در نشست اتحادیه عرب در دوحه به "مسئولیت خود عمل کنند".

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.