کشته شدن یکی از رهبران ارشد حماس

سعید صیام
Image caption آقای صیام در سال 2004 و پس از کشته شدن شیخ یاسین و عبدالعزیز رنتیسی به عضویت "گروه رهبری" حماس در آمد

سعید صیام، از رهبران بلند پایه حماس در اثر حمله هوایی اسراییل در غزه کشته شده است.

آقای صیام که وزیر کشور حماس در غزه بود به هنگام حمله اسراییل در منزل برادرش بود.

آقای صیام صدها نفر از ماموران امنیتی حماس در غزه را تحت کنترل داشت.

بر اساس گزارشها پسر و برادر آقای صیام و نیز دو نفر دیگر از اعضای حماس نیز در اثر این حمله کشته شده اند.

آقای صیام در سال 2004 و پس از کشته شدن شیخ یاسین و عبدالعزیز رنتیسی به عضویت "گروه رهبری" حماس در آمد.

واکنش دبیرکل سازمان ملل به حمله اسراییل

دبیرکل سازمان ملل گلوله باران یک ساختمان آژانس امدادرسانی این سازمان در غزه را محکوم کرده است.

روز پنجشنبه، 15 ژانویه (26 دی)، منابع سازمان ملل متحد در غزه اعلام داشتند که پنج گلوله به محوطه دفاتر آژانس امدادرسانی سازمان ملل در شهر غزه برخورد کرده و در نتیجه انفجار آنها، سه نفر زخمی شده اند.

از آنجا که مقادیری سوخت در محوطه مجتمع آژانس امدادسانی در غزه نگهداری می شود، اصابت گلوله باعث بروز آتش سوزی در این محل شده است.سخنگوی این آژانس گفته است که اهالی محلی از مجتمع متعلق به این نهاد در غزه به عنوان پناهگاهی در برابر حملات ارتش اسرائیل استفاده می کنند.

آژانس امدادرسانی سازمان ملل پس از یک وقفه کوتاه در هفته گذشته، عملیات توزیع مواد اساسی بین دهها هزار تن از اهالی نوار غزه را از سر گرفت.

بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای مذاکره پیرامون توقف عملیات نظامی در غزه به اسرائیل سفر کرده است، نسبت به شلیک نیروهای اسرائیلی به سوی مرکز آژانس امدادرسانی سازمان در غزه ابراز خشم کرد.

آقای بان در عین حال گفت که اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل، اصابت گلوله به این ساختمان را ناشی از اشتباهی تاسف آور توصیف کرده است.

درخواست احمدی نژاد

رئیس جمهوری ایران در اقدامی کم سابقه با مخاطب قرار دادن مردم اسرائیل از آنها خواست در باره عملیات در غزه به دولت اسرائیل اعتراض کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، محمود احمدی نژاد در گفتگویی با چند شبکه تلویزیونی، از ساکنان اسرائیل خواست به خیابان ها بریزند و به سربازان اسرائیلی توصیه کرد از دستور فرماندهان خود برای "کشتن زنان و کودکان" سرپیچی کنند.

آقای احمدی نژاد گفت: "ای مردمی که تحت سلطه رژیم صهیونیستی در سرزمین های اشغالی زندگی می کنید، از هر دین و نژاد و آئینی که هستید، بالاخره انسان هستید. وقت آن رسیده که فکر کنید و از حاکمان رژیم صهیونیستی سئوال کنید چرا با مردم غزه این گونه رفتار می شود؟"

ایران، کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد و مقامات ایرانی سرزمینی را که دولت اسرائیل در آن حاکمیت دارد "فلسطین اشغالی" می نامند.

رئیس جمهوری ایران همچنین گفته است: "ای سربازان رژیم صهیونیستی، اطلاع داریم که در بین شما ناراضی وجود دارد و با فرماندهان خود درگیری دارید... وقت آن رسیده که به فرماندهان خود اعتراض کنید و از دستور کشتار سرپیچی کنید".

مطالب مرتبط