سارکوزی: رهبران ایران باید به زودی راهشان را انتخاب کنند

نیکولا سارکوزی
Image caption آقای سارکوزی در گذشته نیز برنامه اتمی ایران را دارای ماهیت نظامی دانسته بود

نیکولا سارکوزی رئیس جمهوری فرانسه می گوید که "همه می دانند" که هدف برنامه اتمی ایران غیرنظامی نیست و اگر این کشور به مسیر فعلی ادامه دهد باید در انتظار یک رویارویی جدی با جامعه بین المللی باشد.

آقای سارکوزی روز جمعه در پاریس به دیپلمات های خارجی مستقر در این شهر گفت: "آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشرفت سریع و نگران کننده برنامه غنی سازی اتمی ایران را پررنگ کرده است، که همه می دانند برای مقاصد غیرنظامی نیست."

وی در نطق سالانه خود در زمینه سیاست خارجی افزود: "لحظه ای که رهبران ایران باید انتخاب خود را انجام دهند درحال فرارسیدن است.... یا اینکه آنها باعث تحریک یک رویارویی جدی با جامعه بین المللی می شوند یا اینکه به توافقی مبتنی بر مذاکره در گفتگوهایی که پنج سال ادامه داشته است می رسیم و این چیزی است که فرانسه می خواهد."

آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال 2002 از وجود یک برنامه نسبتا گسترده اتمی در ایران آگاه شد که پس از مدتی آغاز مذاکرات اروپایی ها به رهبری بریتانیا، فرانسه و آلمان با مقام های دولت وقت جمهوری اسلامی برای قانع کردن ایران به تعلیق غنی سازی اورانیوم را به دنبال داشت. ایران می گوید برنامه اتمی اش صرفا جنبه صلح آمیز دارد و هدف آن تولید برق است.

اکنون این تلاش ها در قالب گروه موسوم به 1+5 دنبال می شود که شامل اعضای دائم شورای امنیت و آلمان است. مذاکرات این گروه با ایران مدتی است که به بن بست خورده است.

آقای سارکوزی که در گذشته بارها با واژه های هشدارآمیز درباره برنامه اتمی سخن گفته است توضیح بیشتری در مورد چگونگی "رویارویی جدی" با جامعه بین المللی نداده است اما شاید وی امیدوار باشد که با روی کار آمدن دولت باراک اوباما در آمریکا تا هفته آینده، جان تازه ای در تلاش ها برای فشار دیپلماتیک بر ایران دمیده شود.

آخرین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران به دلیل مقاومت روسیه و چین و برخلاف خواسته کشورهای غربی حاوی تحریم های تازه علیه ایران نبود.

ایران در گذشته اتهامات مشابه آقای سارکوزی در مورد نظامی بودن برنامه اتمی اش را رد کرده است.

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در ماه سپتامبر گذشته اظهارات رئیس جمهوری فرانسه در این زمینه را "بی پایه" خوانده و گفته بود: "سلاح های اتمی بخشی از دکترین دفاعی ایران نیست."

آقای سارکوزی آن زمان ضمن "نظامی" خواندن ماهیت برنامه اتمی ایران هشدار داده بود که اگر ایران همچنان بر ادامه غنی سازی اورانیوم پافشاری کند خطر حمله نظامی اسرائیل را به جان می خرد.

مطالب مرتبط