افزایش شمار آلودگان به ویروس ایدز در ایران

وزارت بهداشت ایران آمار تازه مربوط به ایدز در این کشور را تا پایان سه ماهه سوم سال ۱۳۸۷ اعلام کرده که نشان می دهد شمار افراد آلوده به ویروس ایدز در سه ماهه گذشته در ایران افزایش یافته اند.

بر اساس گزارشی که وزارت بهداشت ایران منتشر کرده است، شمار افراد شناسایی شده آلوده به ویروس ایدز در ایران، از پایان شهریور تا اول دی، ۵۶۱ نفر بیشتر شده است.

آمار وزارت بهداشت ایران می گوید تا اول دی ماه سال جاری خورشیدی، مجموعا ۱۸ هزار و ۸۸۱ نفر آلوده به ویروس اچ آی وی در این کشور شناسایی شده‌اند.

بیش از ۹۳ درصد از افراد شناسایی شده را مردان و کمتر از ۷درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

بیماری ایدز معمولا، مدت ها پس از آنکه ویروس اچ ای وی (عامل بیماری ایدز) وارد بدن می شود، بروز می کند.

بیشترین تعداد افراد آلوده به آچ ای وی در ایران در حال حاضر به گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال تعلق دارند.

وزارت بهداشت ایران هر سه ماه یک بار آمار موارد شناسایی شده آلودگی به ویروس ایدز را در این کشور منتشر می کند.

آمار دقیق افراد آلوده به ویروس اچ آی وی در ایران روشن نیست اما کارشناسان بهداشتی بر این باور اند که شمار واقعی افراد آلوده بسیار بیشتر از آمار رسمی است.

تازه ترین گزارش وزارت بهداشت ایران، علت اصلی آلودگی به اچ ای وی را از سال ۱۳۶۵ تاکنون به ترتیب تزریق با سرنگ مشترک، رابطه جنسی با فرد آلوده به ویروس، دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر به کودک اعلام کرده است.

در این گزارش علت ابتلای بیش از ۲۰ در صد از مبتلایان نامشخص ذکر شده است.

وزارت بهداشت ایران همچنین از کاهش موارد آلودگی به ویروس اچ آی وی از راه استفاده مشترک از سرنگ خبر می دهد.

مقام های سازمان ملل در گذشته اقدامات ایران برای جلوگیری از شیوع این ویروس، به ویژه توزیع سرنگ تمیز میان معتادان در زندان ها را ستوده اند.

اما گزارش اخیر وزارت بهداشت نشان می دهد که آمار افراد آلوده به اچ ای وی که از رابطه جنسی به این ویروس آلوده شده اند، نسبت به گذشته افزایش یافته است.

مقام های بهداشتی ایران در ماه های اخیر از افزایش شیوع بیماری ایدز در این کشور از راه تماس جنسی ابراز نگرانی کرده اند.

کامران باقری لنکرانی، وزیر بهداشت ایران، اواخر پاییز امسال گفت که کشورش نگران موج سوم شیوع انتقال بیماری ایدز است که با توجه به جوان بودن جمعیت کشور و تمایل برخی جوانان به رفتارهای پرخطر جنسی، ممکن است به جامعه آسیب برساند.

پیش از آن عباس صداقت، رئیس اداره ایدز وزارت بهداشت ایران گفته بود در چند سال اخیر تعداد موارد ابتلا به بیماری ایدز از طریق رابطه جنسی افزایش یافته است.

وزیر بهداشت ایران، ابراز امیدواری کرده که موج سوم اتفاق شیوع ایدز، همانند موج اول و دوم کنترل شود.

رسانه های عمومی در ایران به دلیل محدودیت های رسمی و مذهبی از طرح شفاف مسائل مرتبط با ایدز و ارائه آموزش های مربوط به جلوگیری از آلوده شدن به اچ ای وی در جریان رابطه جنسی خودداری می کنند.

اما اکنون به نظر می رسد که با افزایش آسیب های اجتماعی، از جمله شیوع بیشتر بیماری ایدز از راه رفتارهای پر خطر جنسی، مقام های رسمی هم به سکوت در این زمینه پایان داده اند.

بیماری ایدز، چهارمین بیماری کشنده در جهان است و هم اکنون بیش از ۴۰ میلیون نفر در سراسر جهان آلوده به ویروس اچ آی وی هستند.