شورای نگهبان: نرم افزار رایانه ای انتخابات را دریافت نکردیم

Image caption شورای نگهبان وظیفه نظارت بر انتخابات ایران را بر عهده دارد

در حالی که وزارت کشور ایران اعلام کرده نرم‌افزار انتخابات رایانه ای را به شورای نگهبان داده، سخنگوی این شورا گفته است هنوز برنامه و نرم افزار مشخصی برای استفاده در انتخابات ریاست جمهوری دریافت نکرده است.

صادق محصولی وزیر کشور ایران بیست روز پیش گفته بود که نرم افزاری را که قرار است در انتخابات استفاده شود به شورای نگهبان داده و منتظر پاسخ این شورا است تا در صورت تایید این نرم‌افزار، انتخابات بعدی را به شکل رایانه‌ای برگزار کند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ایران، روز شنبه ۲۸ دی، به ایرنا - خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفت که برای برگزاری انتخابات رایانه ای، جلساتی با وزیر کشور و معاون سیاسی این وزارتخانه داشته‌ اما هنوز برنامه و نرم افزار مشخصی دریافت نکرده است.

آقای کدخدایی گفت که باید به سمت برگزاری انتخابات رایانه ای حرکت کنیم و تاکنون نیز زمان را از دست داده ایم.

سخنگوی شورای نگهبان گفته که پایان بهمن، آخرین فرصتی است که این شورا می‌تواند نسبت به نرم افزارهای انتخاباتی تصمیم‌گیری کند.

او درباره شمارش رایانه‌ای آرا هم گفت: این نرم افزار در انتخابات مجلس به سرعت عمل کمک می‌کند ولی در انتخابات ریاست جمهوری چون گزینه‌ها کمتر هستند و کل کشور یک حوزه است شاید کمکی در این زمینه نکند.

آقای کدخدایی گفته به احتمال زیاد وزارت کشور آماده است که مراحل ثبت نام ، تجمیع و ثبت کد ملی را به صورت رایانه‌ای انجام دهد.

اولین انتخابات پیش رو در ایران، انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است جمعه ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۸ برگزار شود.

موضوع برگزاری انتخابات رایانه ای در ایران چند سالی است که در فاصله زمانی نزدیک به انتخابات از سوی وزارت کشور مطرح می شود اما هربار شورای نگهبان مجوزاستفاده از آن را صادر نمی کند.

وزارت کشور مجری انتخابات ایران است و مطابق قانون اساسی، شورای نگهبان نیز وظیفه نظارت بر انتخابات این کشور را بر عهده دارد.

سال گذشته خورشیدی، سخنگوی شورای نگهبان درباره برگزاری انتخابات رایانه ای مجلس گفته بود که تاکنون پیشرفت قابل توجهی در مراحل سه‌ گانه امور فنی و زیرساختها، نیروی انسانی و بحثهای حقوقی و قانونی و مسائل فرهنگی و اجتماعی رایانه ای انتخابات حاصل نشده است.

مقام های وزارت کشور در آن زمان اعلام کردند که شورای نگهبان اصل و ملاک را در خواندن آرا، اسم افراد می داند؛ نه کد، اما نرم افزاری که شمارش آرا از طریق خواندن اسامی را امکانپذیر می کند هنوز برای الفبای عربی یا فارسی طراحی نشده است.

با این حال، وزارت کشور اعلام کرده بود که نرم‌ افزارنویسان دانشگاهها را به کار گرفته‌ و به نتیجه خوبی رسیده که مورد توافق شورای نگهبان نیز قرار گرفته است. عده ای معتقدند که برگزاری رایانه ای انتخابات می تواند از اعمال نفوذ و تغییر در نتایج آرا جلوگیری کند و گروهی دیگر بر این باورند که دستکاری و اعمال نفوذ در رایانه های شمارشگر آرا نیز امکانپذیر است.

مطالب مرتبط