حبس چند نفر به اتهام 'طرح براندازی نرم مورد حمایت آمریکا'

جمشیدی
Image caption سخنگوی قوه قضاییه چهارشنبه قبل از بازداشت و محاکمه چهار نفر به اتهام براندازی نرم خبر داده بود

قوه قضاییه ایران چند نفر را تنها سه روز پس از اعلام خبر بازداشت آنها، به اتهام "تلاش برای اندازی نرم با حمایت آمریکا" به حبس محکوم کرده است.

نام این افراد، زمان بازداشت و طول حبس آنها اعلام نشده و دادگاه شواهدی علیه متهمان به جز آنچه "اعترافات" آنها می خواند ارائه نکرده است.

در اطلاعیه روابط عمومی دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی که توسط خبرگزاری رسمی ایرنا منتشر شده از جمله به "اعتراف" این افراد برای "فاصله انداختن بین مردم و دولت" اشاره شده است.

در این بیانیه تعداد افرادی که مجازات حبس گرفته اند نیز مشخص نشده اما در آن به کنفرانس خبری روز چهارشنبه سخنگوی قوه قضاییه در همین ارتباط اشاره شده که گفته بود چهار نفر بازداشت شده اند.

شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی در بیانیه اش این افراد را به آنچه "پروژه براندازی نرم" دولت آمریکا می خواند پیوند می زند و می افزاید: "دولت بوش طی فرآیندی تعدادی از عناصر خودفروخته و خائن را برای به اصطلاح این پروژه مدت نظر قرار داده تا ارتباط مستمر با ماموران اطلاعاتی آمریکا و استفاده از پوشش مراکز و موسسات دولتی و غیردولتی و با حمایت وزارت امور خارجه (آمریکا) و اختصاص بودجه توسط کنگره به هدف شوم خود نایل شوند."

جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، در بودجه سال 2008 هفتاد و پنج میلیون دلار برای آنچه "حمایت و پیشبرد دموکراسی در ایران" می خواند اختصاص داده بود. در متن بودجه پیشنهادی آقای بوش آمده بود که از این مبلغ برای ارتقای جامعه مدنی، آزادی رسانه ها و آزادی اطلاعات در ایران استفاده شود.

اشاره بیانیه دادگاه انقلاب اسلامی ایران نیز ظاهرا به همین برنامه دولت آمریکاست.

این بیانیه علنا می گوید که کیفرخواست علیه متهمان تنها براساس اعترافات این افراد تنظیم شده است.

در این بیانیه آمده است: "....در مرحله دادسرا، بازجویی متهمین انجام و در نهایت بنابر اعترافات صریح متهمین کیفرخواست توسط دادستان عمومی و انقلاب صادر شد."

در ادامه بیانیه آمده است: "متهمین صریحا اعتراف کرده اند که قصد داشته اند با ایجاد فاصله بین مردم و دولت (ایران)، آمریکا را به عنوان تنها منجی مردم ایران معرفی کنند. متهمین براساس اعترافات صریح قصد سست شدن پایه های دولت خدمتگزار و تضعیف و فروپاشی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را داشته اند."

در پایان این بیانیه آمده است که متهمان توسط شعبه 15 دادگاه انقلاب اسلامی به حبس محکوم شده اند و در حال حاضر در زندان به سر می برند.

وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه پس از طرح این اتهامات علیه "شبکه براندازی" توسط قوه قضاییه ایران، گفت هرگونه اتهامی علیه یک ایرانی دایر بر اینکه وی برای آمریکا و در جهت براندازی حکومت ایران کار می کند بی پایه است.

در این بیانیه آمده است که ایران در گذشته نیز اتهامات مشابهی را علیه فعالان اجتماعی و ایرانیانی که برای تقویت تفاهم میان دو کشور تلاش می کنند وارد و آنها را دستگیر کرده است و می افزاید: "ما دولت ایران را ترغیب می کنیم به استانداردهای بین المللی احترام گذاشته و به سیاست بازداشت غیراصولی شهروندانش یا استفاده از اتهام اقدام علیه امنیت ملی به عنوان بهانه ای برای هدف گرفتن شهروندان این کشور پایان دهد."

ایران اغلب کشورهای غربی را به تلاش برای تضعیف نظام اسلامی از طریق "انقلاب مخملی" با کمک روشنفکران و سایرین در داخل ایران متهم می کند.

مطالب مرتبط