افزایش چشمگیر واردات گندم به ایران

گندم

گمرک ایران اعلام کرده است که از ابتدای فروردین تا پایان آذر سال جاری خورشیدی، بیش از ۳ میلیون تن گندم وارد این کشور شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۱۸۰۰ درصد افزایش داشته است.

خبرگزاری فارس به نقل از گمرک ایران، ارزش این مقدار گندم را نزدیک به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار اعلام کرده است.

بر اساس اعلام وزارت بازرگانی ایران این کشور امسال به ۱۲ میلیون تن گندم نیاز دارد که ۷ میلیون تن آن از کشاورزان داخلی خریداری شده و بیش از ۳ میلیون تن نیز وارد شده که مابقی گندم مورد نیاز تا پایان سال جاری خورشیدی وارد خواهد شد.

میزان وارادات گندم ایران در ۹ ماهه اول سال گذشته کمتر از ۲۰۰ هزار تن بود اما امسال به دلیل خشکسالی گسترده در این کشور، واردات گندم تا پایان سال به بیش از ۱۸۰۰ درصد افزایش می یابد.

واردات این حجم گندم یک بار دیگر ایران را در ردیف بزرگترین وارد کنندگان گندم قرار داده است.

در سال ۱۳۷۷ ایران با وارد کردن نزدیک به ۷ میلیون تن گندم بزرگترین وارد کننده این محصول در جهان بود اما در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی، دولت ایران با اجرای برنامه افزایش تولید گندم، سرانجام طی برگزاری یک جشن ملی با نام "جشن گندم" اعلام کرد که در تولید این محصول به خودکفایی رسیده است.

ایران برای دستیابی به خودکفایی گندم، اعتبارات و منابع مالی گسترده ای اختصاص داد و برای تشویق گندم کاران، بخش عمده ای از گندم تولیدی را به صورت تصمینی و با قیمت های بالا خریداری می کرد.

اما امسال با خشکسالی گسترده، وضع دوباره به ۱۰ سال پیش برگشته و تولید گندم از حدود ۱۵ میلیون تن به کمتر از ده میلیون تن کاهش یافته است.

خبرگزاری رویترز در اواسط تابستان امسال خبر داد که ایران برای نخستین بار ظرف ۲۶ سال گذشته برای وارد کردن بیش از یک میلیون تن گندم آمریکا درخواست داده که ارزش آن حدود ۳۵۰ میلیون دلار است.

گزارش های قبلی گمرک ایران نشان می دهد که گندم وارداتی به این کشور از سوئیس، کانادا، فرانسه، آلمان، روسیه، اتریش و قزاقستان خریداری شده است.

مطالب مرتبط