برادران علایی به عضویت 'در شبکه براندازی' متهم شدند

آرش و کامیار علایی
Image caption وزارت اطلاعات برادران علایی را به تلاش برای براندازی متهم کرده اند

وزارت اطلاعات ایران از محکومیت برادران علایی در ارتباط با شبکه براندازی و پخش اعترافات محکومان خبر داده است.

روز دوشنبه، 19 ژانویه (30 دی)، مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ضمن شرکت در یک نشست خبری، در مورد آنچه که "طراحی پروژه براندازی نرم در ایران" می خواند اطلاعاتی را در اختیار رسانه های خبری قرار داد و از جمله گفت که اعترافات اعضای این شبکه به زودی از شبکه رادیو و تلویزیون دولتی ایران پخش خواهد شد.

روز شنبه این هفته، روابط عمومی دادسرا و دادگاه انقلاب اسلامی با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد که چند نفر به اتهام تلاش برای براندازی نرم با حمایت آمریکا به حبس محکوم شده اند و ظاهرا اظهارات مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات به این پرونده ارتباط دارد.

این مقام امنیتی گفت که چند نفر در ارتباط با فعالیت این شبکه بازداشت شدند و از آرش و کامیار علایی، دو پزشک ایرانی، به عنوان دو تن از چهار عضو اصلی این شبکه نام برد که در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته و محاکمه شده اند.

روز 13 ژانویه، دیده بان حقوق بشر، از سازمان های بین المللی مدافع حقوق بشر، در واکنش به اظهارات سخنگوی قوه قضائیه در مورد محاکمه چهار نفر به اتهام ارتباط با وزارت امور خارجه و سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و توطئه برای براندازی نرم در ایران، گفت که برادران علایی از جمله این چهار نفر هستند.

برادران علایی، که در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در ایران فعالیت داشته اند، در ماه ژوئن سال گذشته بازداشت شدند و بعدا مقامات قضایی جمهوری اسلامی گفتند که این دو با برگزاری همایش هایی، در صدد اعزام داوطلب به خارج به منظور آموزش در زمینه براندازی بوده اند.

بازداشت این دو پزشک ایرانی انتقاد و اعتراض هایی را در خارج از کشور از جمله از سوی سازمان های بین المللی فعال در زمینه مبارزه با بیماری ایدز در پی آورد.

در همانحال، مسعود شفیعی، وکیل مدافع برادران علایی، در مصاحبه با بخش فارسی رادیو بی بی سی گفته است که هنوز حکم محکومیت موکلان به او ابلاغ نشده است.

ارتباط با گروههای مختلف

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گفته است که چهار عضو اصلی شبکه آگاهانه در فعالیت براندازی شرکت داشته اند و آنان را متهم کرده که "خواسته های دشمن را مو به مو انجام داده اند" و همچنین، دارای مشکلات و مسایل اخلاقی و مالی از جمله سوء استفاده از امکانات و تجهیزاتی بوده اند که در اختیار آنان قرار داشته است.

Image caption وزارت اطلاعات در مورد فعالیت نهادهای امنیتی آمریکا هشدار داده است

این مقام امنیتی گفت که در پروژه براندازی نرم، گروه های مختلفی شرکت داشته اند و از افراد شاغل در زمینه طراحی لباس، پزشکان، نخبگان علمی، استادان دانشگاه، روحانیون، ورزشکاران، هنرمندان و دیگران به عنوان برخی از این گروه ها نام برد.

وی در عین حال گفت که دهها تن با این شبکه ارتباط داشتند که تشکیلات اطلاعاتی با آنها برخورد کرد اما کسانی که فریب خورده بودند، پس از توجیه و اخذ تعهد آزاد شدند.

به گفته این مقام ارشد وزارت اطلاعات، گردانندگان طرح براندازی از شهروندان ایرانی و در ایران مستقر بوده اند و از افراد مختلف در گروه های 10 تا 15 نفری برای انجام سفرهای سه هفته ای تا یک ماهه به آمریکا دعوت می کردند و برای آنان در دوبی روادید سفر صادر می شد.

این مقام امنیتی گفته است که مسئولان آمریکایی می کوشیدند به این افراد تلقین کنند که آمریکا "تنها منجی" است و از آنان می خواستند در مورد مسایل میکروبی، پدافند غیرعامل و مسائل زیربنایی ایران اطلاعاتی را در اختیار آنان بگذارند و چنین اطلاعاتی را هم دریافت کرده اند.

وی در مورد جنبه های امنیتی این اطلاعات و اینکه افراد مورد نظر چگونه به این اطلاعات حساس دست می یافتند توضیحی نداد.

مدیرکل وزارت اطلاعات با اشاره به تخصیص مبلغ 75 میلیون دلار توسط دولت آمریکا برای حمایت و پیشبرد دموکراسی در ایران، گفت که از این مبلغ، 32 میلیون دلار به همین پروژه براندازی اختصاص یافته بود.

'مسئولان آمریکایی' طرح براندازی

این مقام امنیتی گفته است که دولت آمریکا عوامل اطلاعاتی خود را در نقاطی در منطقه از جمله امارات متحده عربی، جمهوری آذربایجان، ترکیه و کویت مستقر کرده بود تا با فعالیت در چارچوب موسسات خیریه و موسسات غیر دولتی و اجرای طرح های مختلف، طرح براندازی در ایران را از طریق ارتباط با نخبگان اجتماعی دنبال کنند.

Image caption به گفته مقام وزارت اطلاعات عامری با طرح براندازی ارتباط داشته است

وی گفت که ویلیام برنز، معاون وزارت امور خارجه آمریکا، گلی عامری، دستیار وزیر امور خارجه در امور آموزشی و فرهنگی این وزارتخانه و رامین عسگرد، مسئول امور ایران در کنسولگری آمریکا در امارات از جمله گردانندگان این طرح بوده اند.

مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات در مورد نحوه اجرای طرح براندازی نرم گفت که ایجاد بحران های اجتماعی، راه اندازی تظاهرات خیابانی و دخالت در مسایل قومیتی از جمله اهداف فعالان این شبکه بوده و اظهار داشت که در همین زمینه، تلاش هایی در جهت تحریک مسایل قومی در استان آذربایجان صورت گرفته است.

ایجاد "شکاف میان دولت و مردم" و "تضعیف پایگا های مردمی دولت" نیز، به گفته این مقام امنیتی، از دیگر هدف های شبکه براندازی نرم بوده است.

این عضو ارشد وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی گفت که اعضای اصلی شبکه به افرادی مراجعه می کردند که "دور از انتظار بود و ما فکر می کردیم که این افراد با هوشیاری، به دام این گروه نمی افتند."

در عین حال، وی از موفقیت وزارت اطلاعات در کشف و نفوذ در این شبکه سخن گفت.

به گفته وی، برخی از افرادی که در قالب این طرح به خارج سفر می کردند پس از بازگشت، گزارش سفر خود را در اختیارات دستگاه های اطلاعاتی جمهوری اسلامی قرار می دادند و به این ترتیب، امکان نفوذ دادن ماموران این وزارتخانه را فراهم می کردند.

مدیر کل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات گفت که هر چند نخبگان و فرهیختگان حق دارند در مبادلات بین المللی شرکت کنند، اما باید "متوجه برخی ترفندهای اطلاعاتی" نیز باشند و نسبت به اقدامات سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا "به منظور سوء استفاده از آنها برای پیشبرد اهدافشان در پروژه براندازی نرم" هشدار داد.

مطالب مرتبط