عراق: اعضای مجاهدین خلق باید از این کشور بروند

موفق الربیعی
Image caption موفق الربیعی مشاور امنیت ملی عراق

موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق که برای دیدار و گفت و گو با مقام های ایرانی وارد تهران شده گفته است که اعضای سازمان مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرف در این کشور مستقر هستند هیچ امکانی برای ادامه حضور در عراق ندارد.

آقای الربیعی در بدو ورود به تهران گفت دولت متبوعش به اعضای این گروه اعلام کرده است که دو راه بیشتر ندارند. "یا این که به ایران باز گردند یا کشور دومی را برای حضور خود انتخاب کنند چرا که تحت هیچ شرایطی دیگر نمی توانند در خاک عراق بمانند."

پیشتر رایان کِراکِر، سفیر آمریکا در عراق گفته بود که دولت عراق قول داده است اعضای سازمان مجاهدین خلق را به زور از این کشور اخراج نکند.

مشاور امنیت ملی دولت عراق عصر دوشنبه سی ام دی( نوزدهم ژانویه) وارد تهران شد. آقای الربیعی گفت به ایران آمده تا از جمله از مسئولان ایران به دلیل نقش مثبت و مهمی که در تامین امنیت عراق ایفا کرده‌اند" تشکر کند.

او درباره احتمال آزادی اتباع ایرانی که در اربیل در شمال عراق بازداشت شده اند نیز گفت که این افراد در اختیار دولت عراق نیستند و در بازداشت نیروهای آمریکایی قرار دارند. مشاور امنیت ملی عراق گفت که یکی دیگر از مواردی که در سفر به تهران با مسئولان ایرانی درباره آن مذاکره می کند، پرونده امنیت مرزهای دو کشور خواهد بود.

او هدف اصلی سفرش به ایران را اجرای توافقنامه ای خواند که به تازگی در جریان سفر نخست وزیر عراق به تهران به امضای دو کشور رسیده است.

نوری المالکی، نخست وزیر عراق چهاردهم دی ماه (اوایل ژانویه ۲۰۰۹) سفری دو روزه به ایران انجام داد.

به گفته پرویز داوودی، معاون اول رئیس جمهوری ایران، در جریان این سفر در مورد پاکسازی شط العرب، رود مرزی ایران و عراق گفت و گو شد و بحث های هم درباره تعیین خطوط مرزی خاکی ‌میان دو طرف صورت گرفت و توافقاتی در این زمینه انجام گرفت.

ایران و عراق درباره تعیین نقاط مرزی اختلاف هایی دارند اما مقام های ایرانی مشخص نکردند که چه توافقی با مقام های عراقی در این زمینه انجام شده است.

پیش از این رسانه های منطقه خبر داده بودند که محور مذاکرات آقای مالکی در تهران، توافق نامه امنیتی این کشور با آمریکا است و به گفته برخی از ناظران در این گفت و گوها موضوع سازمان مجاهدین خلق ایران و اردوگاه اشرف در عراق نیز مطرح خواهد شد.

با این همه در گفت و گوی خبری، مقام های آقای مالکی و آقای داوودی اشاره ای به این دو موضوع نشد. سفر آقای الربیعی به تهران در شرایطی صورت می گیرد که پیمان امنیتی عراق و آمریکا در پارلمان عراق به تصویب رسیده است. این پیمان مقررات جدیدی را برای حضور نیروهای آمریکایی در عراق در نظر گرفته است. به موجب این پیمان نیروهای آمریکایی تا سه سال دیگر در عراق باقی خواهند ماند.

ایران در بدو امر با این موضوع مخالفت کرده بود ولی مقام های ایرانی اخیرا موضع ملایم تری نسبت به آن گرفته اند.

آقای الربیعی که اکنون در تهران به سر می برد گفته که برای تقویت روابط و هماهنگی‌های با ایران و سایر کشورهای منطقه و همچنین نهادینه کردن پیروزی‌های امنیتی و توافق‌نامه‌هایی که در عراق به دست آمده، به ایران سفر کرده است.

مطالب مرتبط