لاریجانی: دولت احمدی نژاد لب مرز نیست

علی لاریجانی

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران گفته است که شورای نگهبان در این کشور، تغییرات مکرر در یک وزارتخانه را یک تغییر تفسیر کرده است.

آقای لاریجانی در گفت و گوی اختصاصی با خبرگزاری مهر، گفت که کابینه محمود احمدی نژاد برای گرفتن رای اعتماد مجدد همه وزیران آن از مجلس، "لب مرز نیست" زیرا مطابق تفسیرشورای نگهبان، اگر در یک وزارتخانه چند تغییر صورت گیرد یک تغییر محسوب می شود. بنابراین کابینه دولت نهم تا رسیدن به مرحله هنوز جا دارد.

وزارت کشور ایران از بهار سال جاری تاکنون سه وزیر مختلف به خود دیده است. در ابتدا مصطفی پور محمدی برکنار شد و چند هفته بعد مجلس شورای اسلامی علی کردان را پس از ۹۰ روز وزارت، برکنار کرد.

برخی از حقوقدانان می گویند که با تغییرات ۱۰ وزیر کابینه دولت آقای احمدی نژاد، در صورتی که هر یک از وزیران کابینه او تغییر کند، کل ۲۱ وزیر کابینه دولت نهم باید دوباره از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

غلامحسین الهام، سخنگوی دولت پیشتر این تفسیر را رد کرده بود و خود آقای لاریجانی هم پیش از اعلام تفسیر شورای نگهبان گفته بود که چون دو تغییر اخیر مربوط به یک وزارتخانه (وزارت کشور) بوده است، هنوز یک وزیر دیگر می تواند تغییر کند بدون اینکه کل کابینه نیازمند گرفتن رای اعتماد مجدد باشد.

نظر شورای نگهبان، تفسیر این شورا از اصل ۱۳۶ قانون اساسی ایران است که می گوید در صورت برکناری بیش از نیمی از وزیران کابینه، کل اعضای کابینه باید مجددا از مجلس رای اعتماد بگیرند.

رئیس مجلس ایران گفته است: "من این موضوع را از [احمد] جنتی [دبیر شورای نگهبان] سئوال کردم و ایشان گفت ارزیابی ما این است که چند تغییر در ورازتخانه یک تغییر محسوب می شود."

مطابق قوانین ایران در صورتی که اختلاف نظری درباره تفسیر قانون اساسی بین ارکان جمهوری اسلامی وجود داشته باشد، تفسیر شورای نگهبان ملاک قرار خواهد گرفت.

شورای نگهبان پیشتر اعلام کرده بود که تاکنون درخواستی درباره تفسیر اصل ۱۳۶ قانون اساسی به این شورا ارائه نشده و در صورت رسیدن چنین درخواستی دیدگاه خود را اعلام خواهد کرد.

آقای لاریجانی در این باره گفته است که "ما این تفسیر را رسمی درخواست نکردیم زیرا در آن صورت نیازمند مکاتبه هستیم اما من این سئوال را شفاهی پرسیدم. اگر نیازی به رسمی شدن تفسیر باشد کتبا این کار انجام می شود."

"روابط مجلس و دولت می تواند بهتر از این باشد"

رئیس مجلس ایران همچنین در این گفت و گو به روابط مجلس و دولت هم اشاره کرده و گفته که سطح کنونی روابط دو قوه مقننه و مجریه بهتر از این می تواند باشد.

به گفته آقای لاریجانی، بسیاری از مواردی که امروز شکل تذکر و سئوال [از سوی نمایندگان مجلس به وزیران] دارد به خاطر عدم دریافت پاسخ مناسب است درحالی که اگر به موقع پاسخ داده شود موارد به تذکر و سئوال در مجلس نمی رسد.

محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران به تازگی از " تعداد زیاد سئوال و استیضاح" نمایندگان مجلس انتقاد و آن را "باعث کاهش بازده دولت" توصیف کرد. آقای احمدی نژاد گفته بود اعضای کابینه وقت زیادی را صرف پاسخ به سئوالات و حضور در جلسات مجلس می کنند و این در مجموع وقت دولت را می گیرد.

این اظهارات آقای رئیس جمهوری ایران در زمانی مطرح شد که روابط مجلس و دولت ایران در پی انتقاد آقای لاریجانی و آقای احمدی نژاد از برخی رفتارهای متقابل مجلس و دولت رو به سردی گذاشته بود.

ناظران مسائل سیاسی ایران می گویند که آقای لاریجانی در هفته های اخیر تلاش کرده است تا با به تأخیر انداختن اعلام وصول طرح استیضاح وزیران و تلاش برای منتفی کردن برخی استیضاح ها، از سردتر شدن روابط مجلس و دولت جلوگیری کند.

در حال حاضر دست کم ۲ طرح استیضاح در اختیار هیات رئیسه مجلس قرار دارد که یکی از آنها مربوط به استیضاح وزیر جهاد کشاورزی است که پس از اعلام وصول و اعلام تاریخ استیضاح، اعلام شد که برای فرصت دادن به وزیر برای رفع اشکالاتی که به فعالیتش وارد است، این طرح مدتی به تعویق افتاده است.

آقای لاریجانی در گفت و گو با خبرگزاری مهر این موضوع را "مصلحت اندیشی" ندانسته و گفته است "چند ماه به پایان کار دولت مانده و نباید فکر کنیم اگر وزیر تغییر کند، یک وزیر جدید با قدرت فوق العاده می آید، باید همه جوانب را محاسبه کنیم."

مطالب مرتبط