سازمان ملل خسارات جنگ غزه را بررسی می کند

بان کی مون
Image caption بان کی مون خسارات وارد شده به غزه و اسرائیل را بررسی می کند

دبیرکل سازمان ملل برای بررسی آثار درگیری اخیر خاورمیانه به غزه سفر کرده است.

در حالیکه خروج نیروهای اسرائیلی از نوار غزه ادامه دارد، روز سه شنبه، 20 ژانویه (1 بهمن)، اعلام شد که بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل که در تلاش برای برقراری آتش بس بلند مدت بین اسرائیل و گروه حماس در منطقه به سر می برد، در آغاز دیدار خود از مناطق جنگ زده نوارغزه و جنوب اسرائیل، وارد غزه شده است.

هدف از این سفر ارزیابی خسارت های برجای مانده از سه هفته حملات هوایی، زمینی و دریایی اسرائیل به نوار غزه و موشک پرانی گروه های تندرو فلسطینی به مناطقی در جنوب اسرائیل است.

حملات اسرائیل به غزه از روز 27 دسامبر آغاز شد و دولت اسرائیل منظور از این عملیات را از میان بردن توانایی گروه های فلسطینی در پرتاب موشک و خمپاره به سوی مناطقی از این کشور و جلوگیری از دسترسی این گروه ها به اسلحه و مهمات قاچاق اعلام داشت.

دولت اسرائیل این عملیات را براساس حق دفاع از خود و پیشگیری از حملات خصمانه گروه های فلسطینی موجه دانسته است.

به گفته منابع فلسطینی، در جریان حملات اسرائیل به غزه، بیش از یکهزار و سیصد نفر کشته شدند که اکثر آنان ساکنان غیرنظامی غزه از جمله شمار قابل توجهی زنان و کودکان بوده اند.

Image caption سازمانهای جهانی وضعیت ساکنان غزه را نگران کننده می دانند

همین منابع خسارت های وارد شده به تاسیسات شهری و اقتصادی در نوار غزه را حدود دو میلیارد دلار تخمین زده و گفته اند که حملات اسرائیل دست کم پنج هزار ساختمان، از جمله تعدادی از مراکز اداری و نظامی حماس و مسجد را ویران کرد و به چند هزار ساختمان دیگر آسیب رساند.

ارتش اسرائیل حمله به ساختمان های غیرنظامی و مساجد را تکذیب نکرده اما گفته است که افراد مسلح حماس عمدا از خانه های مسکونی و حتی مساجد به عنوان پایگاه پرتاب موشک و محل نگهداری اسلحه و مهمات بهره برداری می کردند و حماس را مسئول تلفات ناشی از این حملات دانسته است.

مقامات اسرائیلی، حماس و گروه های اسلامگرای تندرو فلسطینی را به بی اعتنایی به جان غیرنظامیان و بهره برداری از افزایش تلفات انسانی برای برانگیختن احساسات مردم متهم کرده اند.

خروج قبل از تحلیف اوباما

منابع رسمی اسرائیل همچنین گفته اند که جنگ غزه در پی خودداری حماس از تمدید آتش بس و موشک پرانی به سوی خاک اسرائیل آغاز شد.سه غیر نظامی در اثر اصابت موشک و ده نظامی در عملیات نظامی کشته شدند.

به گفته این منابع، در جریان درگیری غزه، سه غیرنظامی اسرائیلی در اثر حملات موشکی فلسطینیان و ده نظامی در عملیات نظامی کشته شدند و تعدادی ساختمان نیز در اثر اصابت موشک خسارت دید.

Image caption ظاهرا اسرائیل در نظر دارد خروج از غزه را روز سه شنبه تکمیل کند

منابع خبری گفته اند که اسرائیل مصمم است تا قبل از برگزاری مراسم تحلیف باراک اوباما، رئیس جمهوری منتخب آمریکا، در روز سه شنبه، تمامی واحدهای نظامی خود را از نوار غزه خارج کند تا آقای اوباما دوره زمامداری خود را با یک بحران عمده بین المللی آغاز نکند اما سخنگوی ارتش اسرائیل از تایید گزارش تکمیل خروج از غزه تا پایان روز سه شنبه خودداری کرده است.

واحدهای زمینی ارتش اسرائیل از زمان عبور از مرز غزه در روز 3 ژانویه با هدف نابودی نفرات مسلح و امکانات نظامی حماس، در این بخش از سرزمین های فلسطینی حضور داشته اند.

روز شنبه این هفته، دولت اسرائیل گفت که به هدف های خود در عملیات غزه دست یافته و در این عملیات آتش بس یکجانبه اعلام داشت و روز یکشنبه، نخست وزیر اسرائیل از تصمیم به خروج نیروهای اسرائیلی از غزه خبر داد.

گروه های فلسطینی نیز گفتند به مدت یک هفته آتش بس را مراعات می کنند با این شرط که نیروهای اسرائیلی از نوار غزه خارج شوند.

در همانحال، پس از بیش از سه هفته حملات سنگین هوایی و زمینی، شرایط زندگی برای حدود و یک و نیم میلیون فلسطینی ساکن نوار غزه دشوار توصیف شده است.

خسارت به شبکه انتقال برق و آب غزه باعث شده است تا چند هزار تن از ساکنان این منطقه به آب و برق دسترسی نداشته باشند.

همچنین، یک مقام سازمان بهداشت جهانی نسبت به شرایط وخیم بهداشتی، کمبود امکانات بیمارستانی و توقف برنامه های مایه کوبی در غزه ابراز نگرانی کرده است.

سازمان ملل از اسرائیل خواسته است گذرگاه های مرزی خود را برای انتقال انواع کالا به غزه بازگشایی کند اما اسرائیل تا کنون تنها به کامیون های حامل کالاهای اساسی اجازه ورود به غزه را داده است.

تلاش برای صلح و بازسازی

تا کنون شماری از کشورهای جهان، از جمله عربستان سعودی، مبالغی را برای بازسازی غزه تخصیص داده اند و اتحادیه اروپا نیز برای بررسی نحوه ارسال کمک های بشردوستانه برای فلسطینیان ساکن غزه و برآورده کردن خواست اسرائیل در مورد توقف قاچاق اسلحه برای گروه های تندرو فلسطینی تشکیل جلسه می دهد.

انتخابات پارلمانی اسرائیل روز 10 فوریه برگزار می شود و حزب کادیما، که رهبری دولت ائتلافی را برعهده دارد و مسئول خروج نظامی اسرائیل از غزه در سال 2005 شناخته می شود، انتظار داشته است که با متوقف کردن موشک پرانی گروه های فلسطینی از غزه، بتواند رای دهندگان را در مورد تعهد به حفظ امنیت آنان قانع کند.

Image caption پیش شرط اسرائیل برای آتش بس توقف کامل موشک پرانی از غزه است

بر اساس برخی نظرسنجی ها، حزب راستگرای لیکود، که از اتخاذ موضعی سختگیرانه تر در برابر فلسطینیان حمایت می کند، از حمایت بیشتری نسبت به کادیما برخوردار است هر چند در نتیجه حملات اخیر، بر محبوبیت حزب کارگر به رهبری اهود باراک، وزیر دفاع در کابینه ائتلافی، که از صلح با فلسطینیان حمایت می کند، افزوده شده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در آستانه سفر به غزه، فلسطینیان را به اتحاد فرا خواند تا، به گفته وی، بتوانند زخم های غزه را درمان کنند.

در ماه ژوئن سال 2007، شبه نظامیان جنبش اسلامگرای حماس در پی چندین هفته درگیری خونین با شبه نظامیان جنبش فتح و ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی در نوار غزه، بر این بخش از سرزمین های فلسطینی مسلط شدند.

اسرائیل و اکثر دولت های غربی تشکیلات خودگردان، مستقر در کرانه باختری رود اردن را نماینده تمامی فلسطینیان می دانند و از تماس رسمی با جنبش حماس، که با روند صلح خاورمیانه مخالف است، خودداری می کنند.

در حال حاضر، دولت مصر، که نقش میانجی را در توافقنامه آتش بس بین اسرائیل و حماس در ماه ژوئن سال گذشته بر عهده داشت، در تلاش برقراری آتش دائم بین دو طرف است.

دولت کنونی اسرائیل تاکید داشته که چنین توافقنامه ای را تنها به شرط توقف کامل عملیات مسلحانه حماس و گروه های طرفدار آن و جلوگیری از قاچاق اسلحه و مهمات به غزه می پذیرد و حماس نیز خواستار لغو محاصره اقتصادی و بازگشایی تمامی گذرگاه های مرزی غزه به عنوان پیش شرط بررسی توافقنامه آتش بس شده است.

مطالب مرتبط