پیشنهاد ایران برای مذاکره درباره تامین انرژی اتحادیه اروپا

مهدی صفری
Image caption معاون وزارت امور خارجه ایران به بروکسل سفر کرده است

مهدی صفری، معاون وزارت امورخارجه ایران گفته است کشورش می تواند تامین کننده خوبی برای انرژی مورد نیاز اروپا باشد.

آقای صفری که برای دیدار با مقام های اتحادیه اروپا از جمله خاویر سولانا، مسئول سیاست خارجی این اتحادیه به بروکسل پایتخت بلژیک سفر کرده است، روز سه شنبه اول بهمن (بیستم ژانویه) به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفت که ایران برای تامین نفت و گاز اروپا آماده مذاکره با مقام های اتحادیه اروپا است.

به گفته معاون وزیر امور خارجه ایران، علاوه بر تامین انرژی، آنچه بسیار اهمیت دارد، تضمین ادامه فروش آن است.

به گفته آقای صفری، تضمین و امنیت تامین انرژی موضوع مهمی برای اتحادیه اروپا است و ایران به مقام های این اتحادیه گفته است برای مذاکره درباره تامین انرژی مورد نیاز اروپا آمادگی دارد.

این مقام ایرانی گفت که کشورش قصد رقابت با دیگر کشورها را ندارد.

پیشنهاد تامین انرژی اروپا به وسیله ایران، در زمانی مطرح می شود که اختلاف روسیه و اکران بر سر انتقال گاز روسیه به اروپا پس از قطع دو هفته ای گاز بر طرف شده است.

بر اثر این اختلاف ۲۰ کشور اروپایی که وارد کننده گاز روسیه از طریق اوکراین هستند در بحبوحه سرمای زمستانی، با کمبود جدی سوخت مواجه شدند.

Image caption ایران می گوید برای تامین انرژی اروپا با دیگر کشور ها رقابت نمی کند

ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز جهان، در طول چند سال اخیر همواره در ماه های زمستان با کمبود انرژی مواجه بوده اما مهمترین دلیل کمبود گاز، طولانی شدن اجرای طرح های تولید آن است که از چند سال پیش آغاز شده اما هنوز به بهره برداری نرسیده است.

تاخیرهای طولانی در اجرای پروژه های گازی و ناتوانی در جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه میدان های گازی مهمترین نیز مانع افزایش تولید شده است.

میدان گاز پارس جنوبی در ۲۴ فاز طراحی شده ولی تاکنون شش فاز آن به بهره برداری رسیده است.

مطالب مرتبط