افزایش ماموریت اورژانس تهران همزمان با ادامه آلودگی هوا

نمایی از شهر تهران؛ عکس از ایسنا
Image caption هوای تهران در یکی از آلوده ترین دوران خود قرار دارد

همزمان با افزایش آلودگی هوای پایتخت ایران، رضا معتمدی، معاون اورژانس تهران، از افزایش ماموریت های قلبی و تنفسی اورژانس خبر داده است.

به گفته آقای معتمدی، میزان ماموریت‌های قلبی و تنفسی اورژانس تهران در ۱۰ روز پایانی دی ماه سال‌ جاری نسبت به سال گذشته ۱۲ درصد افزایش داشته است.

پیش از این وزارت بهداشت ایران از سالمندان، کودکان و کسانی که دچار بیمارهای قلبی و ریوی هستند خواسته بود که در این شرایط که آلودگی هوای تهران بحرانی شده است، از خانه بیرون نروند.

مسعود پزشکیان، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است که آلودگی هوا در کاهش امید به زندگی مردم و افزایش بیماری قلبی، ریوی، خونی، عصبی و رفتار انسان‌ها تاثیرگذار است و آلودگی هوای تهران و تنفس مردم در این شهر نوعی مرگ تدریجی است.

در سال های اخیر آلودگی هوای تهران در اواخر پائیز و اوایل زمستان بر اثر پدیده جوی وارونگی هوا، افزایش پیدا می کرده اما حجم آلودگی های امسال کم سابقه توصیف شده است.

وارونگی هوا، به پدیده ای گفته می شود که بر اثر افزایش سرمای هوا، لایه های گرم تر در سطح بالاتر آسمان و روی لایه های سرد قرار می گیرد و به این ترتیب ضمن جلوگیری از تشکیل ابر و امکان بارش، مانع گردش هوا نیز می شود.

محصور بودن شهر تهران در میان بخشی از رشته کوه البرز نیز به این پدیده دامن می زند.

ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران، روز چهارشنبه دوم بهمن خبر داده که اطلاعات ساعت ۸ صبح روز که از ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوای شهر تهران دریافت شده، حاکی از آن است که میزان غلظت آلاینده منوکسید کربن نسبت به یک روز پیش از این در همین ساعت افزایش یافته است.

آمارهای رسمی نشان می دهد که به طور متوسط سالانه نزدیک به ۱۰هزار نفر بر اثر آلودگی هوا در تهران جان خود را از دست می دهند.

سازمان ملل متحد به تازگی با انتشار گزارشی، نسبت به وضعیت آلودگی هوای شهرهای بزرگ هشدار داده و شهر تهران را از جمله شهرهای خطرناک جهان برای سلامتی معرفی کرده است.

وسایل نقلیه موتوری مهمترین آلوده کننده شهر تهران به حساب می آید و برخی کارشناسان می گویند تعداد زیادخودروها و کارخانه های آلاینده صنعتی حاشیه تهران عامل ۸۰ درصد آلودگی این شهر هستند.

بر اساس آخرین برآوردها سه و نیم میلیون خودرو و بیشتر از چهار میلیون موتورسیکلت در این شهر تردد می کنند.

مطالب مرتبط