07:27 گرينويچ - پنج شنبه 22 ژانويه 2009 - 03 بهمن 1387

لاریجانی: جنگ غزه طرح مهار ایران را شکست داد

لاریجانی

لاریجانی از طرح مخفیانه آمریکا و برخی کشورهای عرب خبر داده است

همزمان با تلاش برای آتش بس دائم در غزه، یک مقام ایرانی از شکست طرح مهار این کشور سخن گفته است.

روز پنجشنبه، 22 ژانویه (3 بهمن)، منابع خبری ایران سخنان علی لاریجانی، رئیس مجلس، را گزارش کردند که در آن وضعیت پیش آمده در غزه را نشانه شکست "طرح مشارکت بین المللی برای مهار ایران" توصیف کرده است.

آقای لاریجانی در سخنانی در حوزه انتخابیه خود در قم گفته است که "حادثه غزه در ادامه طرح مشارکت بین المللی آمریکا و برخی کشورهای غربی و عربی برای مهار ایران بود که با شکست مواجه شد."

گزارش مریم رستگار

شما نسخه مناسب فلش را ندارید .فایل پخش نمی شود

تازه ترین نسخه فلش را دانلود کنید

پخش فرمت های دیگر صوت و تصویر


وی در شرح دیدگاه خود در مورد همکاری آمریکا و کشورهای دیگر در این زمینه گفت که "از مدتها پیش، طراحی وسیعی در مورد آرایش صحنه منطقه مطرح بود و این طرح آرام آرام به صحنه بین المللی کشیده شد و به یک پارادایم تبدیل شد."

آقای لاریجانی اظهار داشت یکی از دلایل جنگ اخیر غزه تلاش برای مقابله با نفوذ ایران بوده و افزود "سردمداران آمریکا و اسرائیل فکر می کردند که با حمله به غزه، یکی از بازوان ایران را قطع خواهند کرد تا ثمره آن نوعی اعاده حیثیت و بازسازی شخصیت فرو ریخته اسرائیل در منطقه و جهان باشد."

وی در ادامه ارزیابی خود افزود "حادثه غزه و شکست مفتضحانه رژیم صهیونیستی نیز میوه ای از نهضتی بود که حزب الله در لبنان به وجود آورد، یعنی پیروزی حماس، میوه پیروزی حزب الله بود."

وی گفت که هدف اسرائیل از حمله به غزه، جبران شکست های مکرری بود که اسرائیل بعد از شکست در برابر حزب الله در صحنه بین المللی با آنها مواجه شد.

'انقلاب ایران و جنگ غزه'

جنبش اسلامگرای حماس، که از ژوئن سال 2006 بر سرزمین های فلسطینی در نوار غزه مسلط بوده، و مقامات جمهوری اسلامی از درگیری اخیر غزه به عنوان پیروزی برای حماس یاد کرده اند.

به گفته رئیس مجلس ایران، "در ماجرای غزه، نخستین باری بود که اسرائیل در درون خاک ادعایی اش در مقابل مقاومت مردم فلسطین از پای در آمد و در واقع، غزه در این جنگ آزاد شد."

حمایت ایران از حماس

نقاط مختلف ایران شاهد ابراز حمایت و همبستگی با حماس بوده است

در مورد نتایج بین المللی جنگ غزه، آقای لاریجانی گفت که "چهره واقعی رژیم صهیونیستی و سران برخی کشورهای عربی در این حادثه برای همگان مشخص شد" و افزود که "با شکست اسرائیل در این نبرد حساس، لطمه حیثیتی به نهادهایی که مدعی برقراری امنیت هستند وارد آمد."

رئیس مجلس جنگ سال 2006 لبنان و درگیری های اخیر در غزه را از پی آمدهای انقلاب سال 1979 در ایران دانست و گفت "انقلاب اسلامی ایران درخت تناوری است که ماجرای جنگ 33 روزه حزب الله و شکست فجیع رژیم صهیونیستی یکی از میوه های آن بود."

آقای لاریجانی اظهار داشت که وقایع غزه، لبنان، عراق و افغانستان "شمایی از بیداری اسلامی است" و افزود که آیت الله خمینی این تحول را پیش بینی کرده بود.

آمریکا و برخی کشورهای دیگر، ایران را به کمکهای گسترده مالی و تسلیحاتی به حماس و سایر گروههای مخالف صلح خاورمیانه متهم کرده اند اما مقامات جمهوری اسلامی تنها بر حمایت سیاسی از این گروه ها تاکید نهاده اند.

از آغاز حملات اسرائیل به غزه، نقاط مختلف ایران شاهد تظاهرات گسترده ای در حمایت از حماس بوده و به گفته منابع خبری جمهوری اسلامی، هزاران تن برای اعزام به غزه اعلام آمادگی کرده اند.

تلاش برای آتش بس دائم

در صحنه بین المللی، در پی توقف عملیات نظامی در غزه، تلاش برای برقراری آتش بس دائم ادامه داشته است.

روز شنبه این هفته، دولت اسرائیل گفت که به هدف های خود در غزه دست یافته و با برقراری آتش بس در این جنگ، اعلام داشت که نیروهای خود را از این بخش از سرزمین های فلسطینی خارج می کند.

لیونی و سولانا مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

لیونی خواستار تضمین اتحادیه اروپا در مورد توقف قاچاق شده است

پیشتر نیز برخی ناظران پیش بینی کرده بودند که دولت اسرائیل در نظر دارد قبل از شروع به کار باراک اوباما، رئیس جمهوری جدید آمریکا، به عملیات غزه خاتمه دهد تا آقای اوباما دوره زمامداری خود را با یک بحران حاد بین المللی آغاز نکند.

در پی اعلام آتش بس از سوی اسرائیل، جنبش حماس و گروه های فلسطینی در غزه نیز به مدت یک هفته آتش بس اعلام کردند و گفتند که شرط حفظ آتش بس، خروج کامل نیروهای اسرائیلی از غزه، لغو محاصره اقتصادی غزه و بازگشایی گذرگاه های مرزی این سرزمین است.

دولت اسرائیل تا کنون امکان ارسال کمک های بشردوستانه به غزه از طریق خاک این کشور را فراهم آورده اما هنوز با بازگشایی کامل گذرگاه های مرزی خود با غزه موافقت نکرده است.

روز چهارشنبه، زیپی لیونی، وزیر خارجه اسرائیل و رئیس حزب حاکم کادیما، در بروکسل، پایتخت بلژیک، با تعدادی از وزیران خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و مقامات ارشد اتحادیه در باره بحران غزه گفتگوکرد.

مقامات اتحادیه اروپا تاکید کردند که اولویت اصلی در زمان حاضر، ارسال کمک های بشردوستانه شامل کالاهای اساسی مورد نیاز ساکنان غزه است و در عین حال، از اسرائیل خواستند در مورد لغو محاصره اقتصادی غزه نیز اقدام کند.

وزیر خارجه اسرائیل نظر دولت این کشور را تکرار کرد که برای برقراری آتش بس با دوام و در نتیجه، بازگشایی گذرگاه های مرزی با غزه، لازم است اقدامات کافی برای جلوگیری از ورود قاچاق اسلحه و مهمات به غزه از جمله از طریق تونل های زیر زمینی در مرز مصر، به عمل آید و افزود که دولت وی حق مقابله با قاچاق مرزی غزه را برای خود محفوظ می دارد.

اتحادیه اروپا نیز گفته است در نظر دارد با اعزام ناظران خود به گذرگاه رفح، در مرز مصر و غزه، امکان بازگشایی این گذرگاه مرزی و ارسال کالا از این طریق را فراهم آورد.

میانجیگری مصر

پس از خروج یکجانبه اسرائیل از نوار غزه در سال 2005، دولت مصر متعهد شد تا اجازه دهد گذرگاه رفح زیر نظر ناظران اتحادیه اروپا و با حضور ماموران تشکیلات خودگردان فلسطینی فعالیت کند.

پس از تسلط حماس بر غزه در ژوئن سال 2006، این گذرگاه به دلیل غیبت نمایندگان اتحادیه اروپا و اخراج ماموران تشکیلات خودگردان از این بخش از سرزمین های فلسطینی، معمولا بسته بوده و در جریان حملات اخیر اسرائیل نیز، دولت مصر تنها به طور موردی اجازه عبور کامیون های حامل کمک های بشردوستانه از این گذرگاه را داد.

تونل زیر زمینی در مرز مصر

تونلهای واقع در مرز مصر از جمله هدفهای حملات اسرائیل بوده است

با بسته بودن فروگاه غزه و تسلط نیروی دریایی اسرائیل بر آب های ساحلی این سرزمین، گذرگاه رفح تنها مسیر ارتباطی غزه با جهان خارج بدون عبور از خاک اسرائیل است.

از آنجا که تصمیم مصر در مورد گشودن و یا بستن این گذرگاه هم برای اسرائیل و هم حماس اهمیت فراوان دارد و همچنین، با توجه به روابط سیاسی مصر با اسرائیل و ارتباط با حماس، دولت مصر توانسته است نقش میانجی را برای برقراری آتش بس در غزه برعهده بگیرد.

روز پنجشنبه، مذاکرات نمایندگان اسرائیل و حماس با مقامات مصری به منظور دستیابی به توافق آتش بس بین دو طرف ادامه یافت.

در ماه ژوئن سال گذشته نیز اسرائیل و حماس پس از چند هفته مذاکره غیر مستقیم با میانجیگری مصر، یک توافقنامه آتش بس شش ماهه را امضا کردند اما در ماه دسامبر، جنبش حماس از تمدید این توافقنامه خودداری ورزید و اسرائیل نیز، با متهم کردن حماس به از سرگیری موشک پرانی به سوی خاک آن کشور، عملیات نظامی علیه غزه را آغاز کر.

منابع فلسطینی گفته اند که بیش از یکهزار و سیصد تن، که اکثر آنان افراد غیرنظامی بوده اند، در اثر حملات اسرائیل به غزه کشته شده اند و خسارات گسترده ای به ساختمان ها و تاسیسات شهری این منطقه وارد آمده است.

اسرائیل نیز از کشته شدن سه غیرنظامی در اثر موشک پرانی فلسطینیان خبر داده و تلفات نظامی عملیات غزه را نیز ده نفر اعلام داشته است هر چند گروه های فلسطینی در غزه، در گزارش های خود از تلفات سنگین تر اسرائیل خبر داده بودند.

در آخرین خبر در مورد تحولات غزه، روز پنجشنبه، برخی منابع فلسطینی از گلوله باران نقاطی در غزه توسط نیروی دریایی اسرائیل خبر داده اند اما ارتش اسرائیل این خبر را تایید نکرده است.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.