ده نفر در زندان اوین اعدام شدند

اعدام
Image caption جرم کسانی که اعدام شده اند، قتل اعلام شده است

روزنامه های چاپ تهران گزارش داده اند که ده نفر سحرگاه روز چهارشنبه دوم بهمن در زندان اوین در شمال غرب تهران اعدام شده اند.

بنابر این گزارش، یک نفر نیز که تا پای چوبه دار رفته بود بعد از دریافت مهلت از خانواده مقتول فعلا از مرگ نجات یافته است. این فرد که علی نام دارد 25 ساله است و دو سال پیش صاحبخانه اش را در جریان یک درگیری به قتل رسانده است.

جرم کسانی که روز گذشته اعدام شده اند، قتل اعلام شده و حکم اعدام آنها بعد از رای دادگاه، در دیوان عالی کشور نیز تائید شده بود. این گزارش نشان می دهد که افراد اعدام شده بین 21 تا 40 سال سن داشتند و دو نفر نیز 21 ساله بودند.

یکی از این افراد "ملا گل حسن" نام داشته که تبعه افغان بوده و در سال 1383 هنگام سرقت پول یکی از هموطنانش او را به قتل رسانده بود.

نفر دیگر "وسیم" معرفی شده که فروردین سال گذشته راننده یک خودرو مسافربر را به قتل رسانده و خودروی وی را سرقت کرده بود.

بنابر این گزارش، سرقت و اختلافات خانوادگی مهم ترین عوامل منجر به قتل در بین این گروه ده نفری بوده و دادگاه آنها را به قصاص محکوم کرده است.

در سال 2007میلادی، ایران از نظر شمار اعدامها، پس از چین در مقام دوم قرار داشت.

بر اساس گزارش سازمان عفو بین الملل، ایران 317 نفررا در سال 2007 میلادی اعدام کرده است.

دروری دایک، مسئول بخش ایران در سازمان عفو بین الملل در رابطه با حکم اعدامها به بی بی سی گفت: "سازمان عفو بین الملل می داند جرم های این پرونده ها خیلی سنگین هستند، مثل قتل عمد و توزیع مواد مخدر، هر دولت نه فقط حق دارد، بلکه وظیفه دارد از جامعه خودش در برابر این جرمها دفاع کند." آقای دایک اما در ادامه تاثیرگذاری مجازات اعدام را مورد تردید قرار داد.

او گفت: " آیا این کار واقعا باعث جلوگیری از ارتکاب جرم در آینده می شود؟ حداقل ده تا بیست سال است که تجربه نشان داده که حکم اعدام برای مثلا مواد مخدر یا قتل مانع موثری نیست. "

عربستان سعودی و آمریکا نیز از جمله کشورهایی هستند که شمار مجازات های اعدام در آنها زیاد است.

مطالب مرتبط