لغو مراسم سالگرد درگذشت بازرگان در تهران

مهدی بازرگان
Image caption چهارده سال از درگذشت مهندس مهدی بازرگان می گذرد

مقامات مسئول در ایران، اجازه نداده اند مراسم چهاردمین سالگرد درگذشت مهندس مهدی بازرگان در حسینیه ارشاد تهران برگزار شود.

این مراسم قرار بود سوم بهمن از سوی نهضت آزادی در حسینیه ارشاد برگزار شود که به دلایل نامعلومی لغو شده است.

قرار بود که احمد صدر حاج سید جوادی، وحید میرزاده، ابوالفضل بازرگان، ماجد غروی و خالد توکلی در این مراسم سخنرانی کنند.

ابراهیم یزدی، دبیر کل نهضت آزادی به بخش فارسی بی بی سی گفت: "در طول دولت آقای احمدی نژاد، نه تنها از برگزاری مراسم آدمی مثل بازرگان جلوگیری می کنند، بلکه از برگزاری نماز اعیاد قربان و فطر هم که در طول 60 سال گذشته ما برگزار می کردیم، جلوگیری می کنند."

به گفته آقای یزدی: "این نشان می دهد که دولت کنونی به رغم بیان کلمات حماسی، از درون احساس ضعف می کند به نحوی که حتی برگزاری یک مراسم عادی در حسینیه ارشاد را هم بر نمی تابد".

سایت تابناک به نقل از فارس گزارش کرده است که "برگزاركنندگان اين مراسم با نصب پارچه‌ای در جلو حسينيه ارشاد، برگزار نشدن اين مراسم و موكول شدن آن به تاريخ ديگری را اعلام كردند" اما رضا تاجیک، روزنامه نگار، به بخش فارسی بی بی سی گفت: "گویا مقامات مسئول از نیروی انتظامی صبح پنجشنبه روز برگزاری مراسم، با مدیریت حسینیه ارشاد تماس می گیرند و با برگزاری برنامه مخالفت می کنند."

وی گفت از آن جا که امکان اطلاع رسانی وجود نداشت، برخی از افراد که تصمیم داشتند در این مراسم شرکت کنند به مقابل حسینیه ارشاد آمدند و با درهای بسته این مکان روبرو شدند. آقای تاجیک همچنین گفت: "نیروهای انتظامی با لباس فرم و عده ای از نیروهای لباس شخصی به همراه تعداد دیگری که در مقابل حسینیه ارشاد مشغول تصویربرداری بودند در محل حاضر بودند".

وی همچنین گفت که "از آن جا که اجازه فعالیت به خبرنگاران در محل داده نمی شد به نظر می آید که گروه در حال تصویربرداری با مقامات انتظامی هماهنگ بودند".

قرار است مراسم دیگری در آرامگاه آقای بازرگان در شهر قم برگزار شود، اما هنوز معلوم نیست که از برگزاری آن هم ممانعت خواهد شد یا خیر.

مهدی بازرگان، دبیر کل نهضت آزادی و پس از انقلاب اسلامی ایران نخست وزیر دولت موقت بود.