عراق از احتمال تحویل عده ای از اعضای سازمان مجاهدین به ایران خبر داد

جلیلی و الربیعی
Image caption جلیلی و الربیعی همکاری امنیتی بین دو کشور را بررسی کرده اند

مشاور امنیت ملی عراق از احتمال محاکمه عده ای از اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق و تحویل عده دیگری از آنها به دولت ایران سخن گفته است.

موفق ربیعی که به تهران سفر کرده است، روز جمعه ۴ بهمن (۲۳ ژانویه) در نشست خبری مشترک با سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفت: "در میان ساکنان پادگان اشرف کسانی را می شناسیم که دستشان به خون افراد بی گناه عراقی آلوده است که ما آنها را به دادگاه های صالحه عراق تحویل خواهیم داد".

آقای ربیعی افزود: "همچنین در میان آنها افرادی هستند که دستشان به خون مردم ایران آلوده است که بر اساس موافقتنامه امنیتی [با آمریکا] می توانیم آنها را تحویل ایران دهیم".

اردوگاه اشرف که در شرق استان دیاله عراق، نزدیک به مرز ایران واقع است، پس از تصرف عراق توسط نیروهای آمریکایی خلع سلاح شد و اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در آن ساکن بودند تا ابتدای سال جاری میلادی تحت نظر نیروهای آمریکایی در آن زندگی می کردند.

مسئولیت این اردوگاه از روز اول ژانویه ۲۰۰۹ (۱۲ دی ۱۳۸۷) به نیروهای عراقی واگذار شد.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق همان روز اعلام کرد که سازمان مجاهدین خلق را "گروهی تروریستی" می داند و فعالیت آن در خاک عراق با قانون اساسی این کشور مغایرت دارد.

با این حال آقای مالکی اطمینان داده بود که ساکنان اردوگاه اشرف را وادار به بازگشت به ایران نخواهد کرد و این فرصت را در اختیارشان خواهد گذاشت که به کشوری دیگر بروند.

اما اینک مشاور امنیت ملی عراق برای نخستین بار از احتمال تحویل عده ای از این افراد به دولت ایران خبر می دهد.

آقای ربیعی گفته است که دولت عراق می داند دست این گروه "به خون مردم و مسئولان ایرانی" آغشته است و آنها دست به "توطئه و کشتار مردم عراق" هم زده اند.

Image caption اعضای سازمان مجاهدین به مدت دو دهه در قرارگاه اشرف زندگی کرده اند

او گفت: "می خواهیم هر مسئله ای را که ممکن است در آینده به روابط ایران و عراق صدمه بزند ریشه کن کنیم".

مشاور امنیت ملی عراق در عین حال از ثبت نام بیش از ۹۰۰ نفر از ساکنان اردوگاه اشرف خبر داد که دارای گذرنامه غیر عراقی هستند و خانواده های آنها در کشورهای خارجی زندگی می کنند.

او گفت این افراد می توانند به کشوری که گذرنامه آن را دارند بروند.

آقای ربیعی اطمینان داد رفتار دولت عراق با اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران مطابق موازین بین المللی خواهد بود.

او تأکید کرد که مسئولیت امنیت داخلی پادگان اشرف در حال حاضر به عهده نیروهای امنیتی عراق است و هیچ کس بدون اجازه مسئولان عراقی حق ورود و خروج ندارد.

این در حالی است که سفارت آمریکا در بغداد دو روز پیش از تحویل مسئولیت اردوگاه اشرف به دولت عراق، با صدور بیانیه ای اعلام کرده بود بخشی از نیروهای آمریکایی در این اردوگاه می مانند تا به دولت عراق برای عمل به "اطمینان هایی که برای رفتار انسانی با ساکنان اردوگاه داده شده" کمک کنند.

رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران صدور این بیانیه را در کنار حکم یک دادگاه اروپایی علیه مسدود کردن اموال این سازمان در اتحادیه اروپا، "پیروزی" برای خود اعلام کرده بودند.

این سازمان نگران است بازگشت اجباری اعضایش به ایران، آنها را در معرض خطر اعدام قرار دهد.

ایالات متحده و اتحادیه اروپا سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می دانند اما روز پنجشنبه، به نقل از منابع دیپلماتیک اتحادیه اروپا گزارش شد که وزیران کشورهای عضو در اجلاس خود در هفته آینده، موضوع خارج ساختن این سازمان را از فهرست گروه های تروریستی بررسی خواهد کرد.

مطالب مرتبط