نام مجاهدین در اروپا از فهرست سازمان های تروریستی 'حذف می شود'

قرارگاه اشرف
Image caption اعضای سازمان مجاهدین به مدت دو دهه در قرارگاه اشرف زندگی کرده اند

درحالی که آینده اعضای سازمان مجاهدین خلق در عراق بیش از پیش نامطمئن به نظر می رسد، اتحادیه اروپا به حذف نام این سازمان از فهرست گروه های تروریستی نزدیک تر می شود.

مشاور امنیت ملی عراق روز جمعه در ادامه فشارهای اخیر بغداد بر ساکنان اردوگاه اشرف برای ترک عراق، از احتمال محاکمه عده ای از اعضای این سازمان و تحویل عده دیگری از آنها به ایران سخن گفت.

از سوی دیگر مقام های اتحادیه اروپا گفته اند انتظار می رود نام سازمان مجاهدین خلق به زودی از فهرست سازمان های تروریستی در این اتحادیه خط بخورد. قرار است این تصمیم روز دوشنبه در جریان دیدار وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصویب شود.

یک دادگاه اروپایی در لوگزامبورگ موسوم به "مورد اول" ماه گذشته- 4 دسامبر- رای داد که تصمیم اتحادیه اروپا برای مسدود کردن دارایی های این گروه خطا بوده است و اینکه حقوق مجاهدین خلق به دلیل توجیه نشدن علل قرار دادن آن در فهرست سازمان های تروریستی نقض شده است.

این تازه ترین حکم دادگاهی در اروپا دایر بر غیرقانونی بودن شناسایی این سازمان به عنوان یک گروه تروریستی بود.

اما به گزارش رویتر دولت فرانسه روز جمعه گفت که خواستار تجدید نظر دادگاه اتحادیه اروپا در حکم خود و حفظ این سازمان در فهرست گروه های تروریستی شده است.

فردریک دساگنیو سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت که فرانسه از تازه ترین حکم دادگاه اتحادیه اروپا تجدید نظر خواسته است.

وی گفت: "درخواست تجدید نظر ما روز چهارشنبه فرستاده شد.... ما معتقدیم که حفظ نام سازمان مجاهدین خلق ایران (در لیست سازمان های تروریستی) مطابق با قوانین است."

یک کمیته "شورای ملی مقاومت"، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین، در بیانیه ای که رویتر منتشر کرده است گفت که درخواست فرانسه "ظاهرا برای خشنود کردن تهران است."

Image caption کنترل اردوگاه اشرف اخیرا به دولت عراق سپرده شد

در این بیانیه آمده است: "این (کمیته) از ریاست اتحادیه اروپا می خواهد فشارهای ناموجه و نقشه های رژیم ایران را نادیده گرفته و احکام دادگاه اروپایی را اجرا کند."

به گزارش خبرگزاری فرانسه مریم رجوی رهبر مجاهدین که در فرانسه اقامت دارد نیز دیدگاه مشابهی را منعکس کرد.

دولت ایران حکم دادگاه "مورد اول" را محکوم کرده است و اگر اتحادیه اروپا مجاهدین خلق را از فهرست سازمان های تروریستی حذف کند احتمالا به آن شکایت خواهد کرد.

حسن قشقاوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در پی صدور آن حکم گفته بود: "ما شاهد یک حکم کاملا سیاسی بوده ایم که فاقد هرگونه پایه حقوقی است."

وی افزود: "چیزی در ماهیت تروریستی این گروه تغییر نکرده است. اینها همان افراد با همان ایدئولوژی هستند."

آمریکا نیز سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می داند اما با اخراج اجباری اعضای این گروه از عراق مخالف است، چشم اندازی که روز جمعه برای برخی از اعضای این سازمان در عراق رنگ واقعی به خود گرفت.

مشاور امنیت ملی عراق جمعه در تهران گفت: "در میان ساکنان پادگان اشرف کسانی را می شناسیم که دستشان به خون افراد بی گناه عراقی آلوده است که ما آنها را به دادگاه های صالحه عراق تحویل خواهیم داد".

آقای ربیعی افزود: "همچنین در میان آنها افرادی هستند که دستشان به خون مردم ایران آلوده است که بر اساس موافقتنامه امنیتی [با آمریکا] می توانیم آنها را تحویل ایران دهیم".

اردوگاه اشرف که در شرق استان دیاله عراق، نزدیک به مرز ایران واقع است، پس از تصرف عراق توسط نیروهای آمریکایی خلع سلاح شد و اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در آن ساکن بودند تا ابتدای سال جاری میلادی تحت نظر نیروهای آمریکایی در آن زندگی می کردند.

مسئولیت این اردوگاه از روز اول ژانویه ۲۰۰۹ (۱۲ دی ۱۳۸۷) به نیروهای عراقی واگذار شد.

آقای ربیعی گفته است که "می خواهیم هر مسئله ای را که ممکن است در آینده به روابط ایران و عراق صدمه بزند ریشه کن کنیم".

سازمان مجاهدین خلق نگران است بازگشت اجباری اعضایش به ایران، آنها را در معرض خطر اعدام قرار دهد.

مطالب مرتبط