'ایران با کمبود اورانیوم خام روبروست'

کیک زرد در تاسیسات فرآوری در ایران
Image caption کیک زرد برای تولید گاز هگزافلورید اورانیوم به کار می رود

روزنامه تایمز لندن در شماره روز شنبه گزارش داده است که کشورهای غربی معتقدند ایران با کمبود اورانیوم خام روبروست و تولیدکنندگان این ماده را ترغیب کرده اند که از فروش آن به ایران خودداری کنند.

به نوشته تایمز وزارت خارجه بریتانیا اواخر سال گذشته به دیپلماتهایش در قزاقزستان، ازبکستان و برزیل - که جملگی تولیدکنندگان عمده اورانیوم هستند - دستور داد در مورد این مساله با دولت های این کشورها گفتگو کنند.

این روزنامه نوشت: "کشورهایی شامل بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان تلاش های فشرده دیپلماتیک برای منصرف کردن تولیدکنندگان عمده اورانیوم از فروش این ماده به ایران را آغاز کرده اند."

ایران اتهام کشورهای غربی دایر بر تلاش جهت دستیابی به ظرفیت ساخت سلاح اتمی را رد می کند و می گوید هدف برنامه اتمی اش تولید الکتریسیته است.

اورانیوم غنی شده ای که در راکتورهای اتمی یا ساختن بمب اتمی کاربرد دارد در جریان سانتریفوژ گاز هگزافلورید اورانیوم (یو اف 6) به دست می آید. یو اف 6 طی فرآیندی شیمیایی از کیک زرد - عصاره به دست آمده از سنگ معدن اورانیوم - تولید می شود.

ایران گاز هگزافلورید اورانیوم را در تاسیساتی در اصفهان تولید می کند.

ایران از اواخر سال 2004 تا اوت 2005 کار در این مرکز فرآوری اورانیوم در اصفهان را طی توافقی با اتحادیه اروپا معلق کرده بود اما در اوت آن سال گفت که اروپایی ها به تعهدات خود عمل نکرده اند و تبدیل اورانیوم به گاز هگزافلورید را از سر گرفت.

تایمز به نقل از منابعش گزارش داد که ایران اکنون تقریبا تمامی ذخیره کیک زرد خود را مصرف کرده است، ماده ای که چندین هزار تن آن را در اواسط دهه 1970 از آفریقای جنوبی خریده بود.

به گزارش رویتر یک سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا از اظهار نظر درباره این گزارش خودداری کرد و تنها گفت که "منصرف کردن ایران از پیشرفت در زمینه فناوری تولید سلاح اتمی ضروری است."

کانادا، استرالیا، قزاقزستان، روسیه، نیجر، نامیبیا، ازبکستان، آمریکا، اوکراین و چین در سال 2007 بزرگترین تولیدکنندگان اورانیوم به حساب می آمدند. برزیل در مقام سیزدم قرار داشت.

مطالب مرتبط