اعتراض به تخریب گورستان خاوران در ایران

گورستان خاوران
Image caption اعضای خانواده های دفن شدگان در گورستان خاوران، از خاکبرداری گسترده با بولدوزر و کاشت درخت در محوطه گورستان خبر داده اند.

کانون مدافعان حقوق بشر از دولت ایران خواسته است تا نسبت به بازسازی گورستان خاوران اقدام کند.

این کانون روز ششم بهمن، با انتشار اطلاعیه ای تخریب گورستان خاوران که شمار زیادی از زندانی های سیاسی اعدام شده در آن دفن شده اند را محکوم کرد.

مقام های دولتی در اوایل دی ماه امسال دفتر کانون مدافعان حقوق بشر را به اتهام نداشتن مجوز پلمپ کردند.

این کانون خواهان حفظ حرمت درگذشتگان دفن شده در گورستان خاوران شده و هتک حرمت این افراد را زیر پا گذاشتن کرامت انسانی شهروندان و نقض حقوق انسانی و از مصادیق نقض حقوق بشر توصیف کرده است.

عده ای از اعضای خانواده های دفن شدگان در گورستان خاوران اخیرا از خاکبرداری گسترده با بولدوزر و کاشت درخت در محوطه گورستان خبر داده اند.

کانون مدافعان حقوق بشر، گرامیداشت یاد درگذشتگان از هر دین و مسلکی را از حقوق اولیه شهروندان دانسته است و بی حرمتی به مزار آنان امری ناپسند و غیر‌اخلاقی خوانده که "با هیچ باور دینی سازگار نیست."

کانون مدافعان حقوق بشر، از جمله تشکل های غیردولتی فعال در حوزه حقوق بشر در ایران است که شماری از حقوقدانان و وکلای مدافعی که در سال های اخیر عمدتا دفاع از پرونده های مطبوعاتی و سیاسی را بر عهده داشته اند، از جمله شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل، عبدالفتاح سلطانی، محمد علی دادخواه، محمد شریف و یوسف مولایی آن را تاسیس کرده اند.

به غیر از این کانون، سازمان عفو بین الملل نیز از مقام های ایران خواسته است فورا به تخریب گورهای بی نام و نشان انفرادی و دسته جمعی در گورستان خاوران پایان دهند.

در سال های اخیر تجمع خانواده های اعدام شدگان سیاسی ایران در گورستان خاوران حساسیت هایی برانگیخته و در مواردی با واکنش نیروهای انتظامی و امنیتی این کشور روبرو شده است.

مطالب مرتبط