تظاهرات مقابل سفارت فرانسه در تهران

قرارگاه اشرف
Image caption اعضای سازمان مجاهدین به مدت دو دهه در قرارگاه اشرف زندگی کرده اند

در ایران صدها نفر در اعتراض به تصمیم اتحادیه اروپا در خصوص حذف نام سازمان مجاهدین خلق، از فهرست گروههای تروریستی، تظاهراتی را در مقابل سفارت فرانسه در تهران برگزار کرده اند.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای بررسی حذف نام سازمان مجاهدین خلق از فهرست سازمانهای تروریستی، روز دوشنبه تشکیل جلسه می دهند، اقدامی که انتقاد دولت ایران را برانگیخته است.

مقامات آمریکا سازمان مجاهدین خلق را یک گروه تروریستی می دانند.

این تحولات در حالی صورت می گیرد که وضعیت اردوگاه اشرف در عراق هنوز مشخص نیست و در حالیکه برخی از مقامات عراقی صحبت از بسته شدن آن می کنند، مقامات آمریکایی و برخی از مقامات عراقی خواهان "رفتار انسانی" با اعضای سازمان مجاهدین خلق که در اردوگاه اشرفند، هستند.

موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق روز جمعه (23 ژانویه) در سخنانی در تهران از احتمال محاکمه عده ای از اعضای این سازمان و تحویل عده دیگری از آنها به ایران سخن گفت.

مشاور امنیت ملی عراق افزود: "در میان ساکنان پادگان اشرف کسانی را می شناسیم که دستشان به خون افراد بی گناه عراقی آلوده است که ما آنها را به دادگاه های صالحه عراق تحویل خواهیم داد".

اردوگاه اشرف که در شرق استان دیاله عراق، نزدیک به مرز ایران واقع است، پس از تصرف عراق توسط نیروهای آمریکایی خلع سلاح شد و اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران که در آن ساکن بودند تا ابتدای سال جاری میلادی تحت نظر نیروهای آمریکایی در آن زندگی می کردند.

مسئولیت این اردوگاه از روز اول ژانویه ۲۰۰۹ (۱۲ دی ۱۳۸۷) به نیروهای عراقی واگذار شد.

آقای ربیعی گفته است که "می خواهیم هر مسئله ای را که ممکن است در آینده به روابط ایران و عراق صدمه بزند ریشه کن کنیم".

سازمان مجاهدین خلق نگران است بازگشت اجباری اعضایش به ایران، آنها را در معرض خطر اعدام قرار دهد.

مطالب مرتبط