انتخاب مشارکت و مجمع روحانیون: خاتمی

محمد خاتمی
Image caption محمد خاتمی دو دوره چهار ساله رئیس جمهوری ایران بود

جبهه مشارکت و مجمع روحانیون مبارز، دو تشکل عمده سیاسی در ایران به طور همزمان از محمد خاتمی خواسته اند تا در انتخابات ریاست جمهوری ایران که ۲۲ خرداد سال آینده خورشیدی برگزار می شود، شرکت کند.

این دعوت از آقای خاتمی در شرایطی صورت می گیرد که او به تازگی اعلام کرده که یا او یا میر حسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران، برای انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهند شد.

مجمع روحانیون مبارز از آقای خاتمی خواسته است تا به "تقاضای فزاینده مردم" پاسخ دهد و نامزدی اش را همزمان با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کند.

مجمع روحانیون مبارز یک تشکل سیاسی سنتی است که در سال ۱۳۶۶ و در آستانه انتخابات مجلس سوم با تایید آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی از انشعاب روحانیان چپ گرا از جامعه روحانیت مبارز تهران (دیگر تشکل سیاسی سنتی اما راستگرا) تشکیل شد.

دبیر کل مجمع در ابتدا مهدی کروبی بود که پس از شکست در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۴ با ترک مجمع دست به تاسیس حزب زد. محمد موسوی خوئینی ها، مدیر مسئول روزنامه توقیف شده سلام و دبیر کل فعلی مجمع است. محمد خاتمی نیز از ابتدای تشکیل این مجمع تاکنون یکی از اعضای اصلی آن بوده است.

جبهه مشارکت نیز که از مهمترین احزاب حامی آقای خاتمی در دوران هشت ساله ریاست جمهوری اش بود، از او خواسته برای بالابردن احتمال پیروزی اصلاح طلبان و شکل دادن یک انتخابات دو قطبی، اعلام کاندیداتوری کند.

Image caption بخش عمده ای از گروه های اصولگرا خواهان نامزد شدن دوباره آقای احمدی نژاد هستند و تشکل های اصلاح طلب نیز بیشتر متمایل به حضور محمد خاتمی و رقابت او با رئیس جمهوری فعلی ایران اند

این حزب روز دوشنبه هفتم بهمن، با انتشار بیانیه ای به تحلیل فضای سیاسی ایران در آستانه انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و اعلام کرده است که "تا اطلاع ثانوی" فرصت رای دادن و انتخابات بهترین فرصتی است که در ساختار حقوقی نظام جمهوری اسلامی برای رسیدن به دمکراسی وجود دارد."

جبهه مشارکت ایران اسلامی، یکی از اولین احزابی است که پس از انتخابات دوم خرداد ۱۳۷۶ با حضور بخش عمده ای از افراد موسوم به "دانشجویان پیرو خط امام" تشکیل شد.

این دانشجویان افرادی از طبقه متوسط شهری با گرایش چپ اسلامی بودند که در ۱۳ آبان ۱۳۵۸ سفارت آمریکا در تهران را تسخیر کردند.

"قهر با صندوق رای پذیرفتنی نیست"

جبهه مشارکت در این بیانیه "قهر با صندوق رای را برای کسانی که داعیه دار دمکراسی در ایران امروز و فردا هستند" پذیرفتنی ندانسته و اعلام کرده "با فرض درست بودن فرضیه ای که می گوید که نظام فعلی ایران در نهایت به یک شبه دمکراسی تبدیل خواهد شد، سئوال این است که آیا راهی برای تبدیل شبه دمکراسی یا دمکراسی حداقلی به دمکراسی حداکثری وجود ندارد و آیا بدون دستیابی به دمکراسی حداقلی، می توان به دمکراسی حداکثری رسید؟" جبهه مشارکت، تجریه بیش از صد سال تلاش مشروطه خواهان را بیانگر این واقعیت دانسته که کم هزینه ترین وضعیت برای مخالفان دمکراسی این است که جنبش دچار چند دستگی و شکاف شود. " در این صورت است که بدون پرداخت کمترین هزینه، دیگر نیازی به تیر برای قلع و قمع اصلاحیون نیست چرا که آنها بر شاخه نشسته اند و بن می برند."

بیانه این حزب می گوید که محمد خاتمی به دمکراسی باور دارد و ظرفیت تبدیل انتخابات آینده ریاست جمهوری به یک انتخابات دوقطبی و جلب نظر دیگر گروه های اصلاح طلب را دارا است و حضورش در انتخابات می تواند باعث مشارکت بیشتر مردم شود.

محسن میردامادی دبیر کل جبهه مشارکت اوایل آذر ماه امسال گفته بود که این حزب دیگر منتظر اعلام آقای خاتمی برای آمدن نیست و از نظر جبهه مشارکت، او وارد عرصه انتخابات شده است.

در حالی که گروه های عمده اصلاح طلبان خواهان حضور محمد خاتمی در انتخابات شده اند، محمد جواد لاریجانی از سیاستمداران حامی دولت محمود احمدی نژاد، گفته است "قطع نظر از آمدن آقای خاتمی یا میرحسین موسوی به صحنه انتخابات، باز هم تاکید دارم که اصولگرایان باید از آقای احمدی نژاد حمایت و بر وی اجماع کنند."

آقای لاریجانی گفته است که بسیار مهم است که اصولگرایان نه تنها پیروز انتخابات شوند بلکه در این پیروزی رای بالایی کسب کنند.

برخی از گروه های حامی دولت فعلی ایران در ماه های اخیر اظهاراتی درباره ضرورت نقد دولت نهم داشته اند و گفته اند که برای انتخابات ریاست جمهوری به اشخاص دیگری جز آقای احمدی نژاد نیز می توان فکر کرد.

مطالب مرتبط