'برنامه اتمی ایران اولویت دیپلماتیک آمریکاست'

سوزان رایس
Image caption کاخ سفید می گوید سخنان خانم رایس تکرار سخنان انتخاباتی باراک اوباما بوده است

سوزان رایس، سفیر جدید ایالات متحده در سازمان ملل متحد می گوید آمریکا برنامه اتمی ایران را به یکی از اولویت های دیپلماتیک خود تبدیل و گفتگوی مستقیم با این کشور را پیگیری خواهد کرد.

خانم رایس که دوشنبه با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار کرد، در گفتگو با خبرنگاران گفت: "ما عمیقا از خطری که برنامه اتمی ایران متوجه منطقه و همچنین ایالات متحده و همه جامعه جهانی کرده است، نگران هستیم."

او همچنین از دیپلماسی قوی همراه با گفتگوی مستقیم خبر داد و گفت ایران باید به تعهدات بین المللی خود عمل کند.

منابع خبری سخنان خانم رایس را به معنی عزم دولت باراک اوباما برای اتخاذ رویکرد جدیدی در برابر ایران دانسته اند اما سفیر جدید آمریکا توضیح بیشتری در این باره نداده و تنها بر دیپلماسی و گفتگو تاکید کرده است.

در این حال، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید در واکنش به سخنان سوزان رایس گفت آمریکا همه عناصر قدرت ملی خود را برای مقابله با برنامه اتمی ایران به کار خواهد گرفت.

به گفته آقای گیبز، سخنان خانم رایس تاکیدی بر سخنان انتخاباتی باراک اوباما بوده است و نباید آن را به معنی یک ابتکارعمل دیپلماتیک جدید از جانب ایالات متحده تلقی کرد.

آقای اوباما پس از پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری خواستار اتخاذ دیپلماسی قوی و مستقیم در برابر ایران شده بود و به کارگیری اصطلاح سیاسی سیاست چماق و هویج از سوی او واکنش تند مقام های ایرانی را به همراه داشت.

آقای اوباما در حالی جایگزین جورج بوش شده است که دولت پیشین آمریکا خواستار اعمال دور چهارم تحریم های بین المللی علیه ایران بود ولی سایر اعضای گروه 1+5 که شامل اعضای دائمی شورای امنیت و آلمان است به خاطر مطمئن نبودن از سیاست های دولت آقای اوباما تصمیم گیری در این باره را عقب انداختند.

مطالب مرتبط