ایران از برنامه محاکمه اعضای سازمان مجاهدین خلق خبر داد

علیرضا جمشیدی

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران از اقدام اتحادیه اروپا مبنی بر خارج ساختن نام "سازمان مجاهدین خلق" از فهرست گروه های تروریستی انتقاد کرده و از تلاش دولت و قوه قضائیه ایران برای محاکمه اعضای گروه خبر داده است.

آقای جمشیدی که روز سه شنبه هشتم بهمن با خبرنگاران در تهران گفت و گو می کرد، اظهار داشت که "چندین هزار شکایت از سوی خانواده‌ شهدا [علیه اعضای سازمان مجاهدین خلق] مطرح است و قوه‌ قضائیه برای صد نفر از رهبران، طراحان و عاملان این سازمان پرونده تشکیل داده و از طریق اینترپل تقاضای استرداد این افراد را کرده است."

سخنگوی قوه قضائیه همچنین گفت که دولت و قوه‌ قضائیه ایران برای محاکمه و اجرای مجازات این افراد در محاکم داخلی و بین‌المللی تلاش خواهد کرد.

اتحادیه اروپا، سازمان مجاهدین خلق را روز دوشنبه هفتم بهمن، از فهرست از گروه های تروریستی این اتحادیه حذف کرد و رفع محدودیت های ایجاد شده بر روی دارایی های این سازمان را در دستور کار قرار داد.

کنترل اردوگاه اشرف که اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران در آن تحت نظر هستند، اواخر تابستان امسال برای اولین بار از زمان حمله سال ۲۰۰۳ نیروهای آمریکایی به عراق، به نیروهای عراقی محول شد.

کنترل این پایگاه از زمان حمله نیروهای ائتلاف به عراق تا اواخر تابستان امسال در دست نیروهای آمریکایی بودو این کشور سازمان مجاهدین خلق را به عنوان یک گروه تروریستی می شناسد و به تازگی نیز حاضر به خروج نام این سازمان از فهرست گروه های تروریستی نشد.

اردوگاه اشرف واقع در شرق استان دیاله که هم مرز ایران است در دهه ۱۹۸۰ پس از گریز هزاران عضو سازمان مجاهدین خلق به عراق به پایگاه اصلی این گروه بدل شد.

ایران در چندین نوبت از مقام های عراقی خواسته است تا اعضای این سازمان را از عراق اخراج کند و به ایران تحویل دهد.

دولت عراق نیز اعلام کرده است که اعضای این گروه باید خاک این کشور را ترک کنند. موفق الربیعی، مشاور امنیت ملی عراق که به تازگی به ایران سفر کرده، گفته است که اعضای سازمان مجاهدین خلق دوماه فرصت دارند خاک عراق را ترک کنند.

آقای الربیعی گفت که اعضای سازمان مجاهدین خلق دو راه بیشتر ندارند. "یا این که به ایران باز گردند یا کشور دومی را برای حضور خود انتخاب کنند چرا که تحت هیچ شرایطی دیگر نمی توانند در خاک عراق بمانند."

سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که جمهوری اسلامی ایران با رافت و رحمت کسانی که از [اعضای سازمان مجاهدین خلق] توبه کرده‌اند و دست‌شان به خون مردم آلوده نباشد را می‌پذیرد تا به آغوش خانواده‌شان برگردند.

مطالب مرتبط