'اتهام دستگیرشدگان براندازی نرم همکاری با آمریکاست'

برادران علایی
Image caption برادران علایی با اتهام براندازی نرم در ایران، بازداشت شده اند

علیرضا جمشیدی، سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته است که اصطلاح "براندازی نرم" در قانون مجازات اسلامی وجود ندارد اما مفاد این قانون را که می تواند شامل این اتهام باشد اعلام کرده است.

آقای جمشیدی درباره تعریفی که قانون از اتهام براندازی نرم ارائه می کند، گفت: "اصطلاح براندازی در ماده ۱۸۷ قانون مجازات اسلامی ذکر شده است اما اصطلاح براندازی نرم در مواد حقوقی وجود ندارد. این از جمله واژگانی است که در ادبیات سیاسی و امنیتی رایج شده است و به مجموعه اقداماتی گفته می شود که عوامل آن دست به سلاح نمی برند."

مطابق قانون مجازات اسلامی، متهم براندازی با سلاح در اصطلاح محارب خوانده می شود، که می تواند با مجازات مرگ رو به رو نیز شود.

سخنگوی قوه قضائیه ایران روز سه شنبه هشتم بهمن این موضوع را در گفت و گو با خبرنگاران اعلام کرد.

آقای جمشیدی درباره عناوینی که در قانون مجازات اسلامی به طور کلی قابل اطلاق به موارد براندازی نرم است گفت: در ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی به موضوع برهم زدن امنیت کشور با تشکیل جمعیت بیش از دو نفر اشاره شده است که مرتکبان آن به ۲ تا ۱۰ سال حبس محکوم می شوند.

به گفته آقای جمشیدی، در ماده ۵۹۸ قانون مجازات اسلامی نیز همکاری با دولت های متخاصم در صورتی که مصداق محارب نباشد، مرتکبان آن به یک تا ۱۰ سال حبس محکوم خواهند شد.

Image caption آقای جمشیدی درباره متهمان پرونده "براندازی نرم" گفت که اتهام این افراد همکاری با دولت آمریکا است

سخنگوی قوه قضائیه ایران، همچنین به اجتماع و تبانی ضد امنیت داخلی و خارجی، جاسوسی و تبلیغ علیه نظام اشاره کرد و گفت که اینها عمده جرایم علیه امنیت ملی است و صرف نظر از واژه ای که بکار رفته است اتهام های وارده به متهمان پرونده موسوم به براندازی نرم، اتهاماتی از همین جنس است.

آقای جمشیدی درباره درباره‌ صدور احکام پرونده متهمان پرونده براندازی نرم گفت که مطابق قانون جزئیات پرونده را قبل از قطعیت حکم نباید اعلام کرد.

او گفت که اتهام دستگیرشدگان پرونده "براندازی نرم" همکاری با دولت آمریکا است.

روز دوشنبه، سی ام دی (۱۹ ژانویه) مدیرکل ضد جاسوسی وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ضمن شرکت در یک نشست خبری، در مورد آنچه که "طراحی پروژه براندازی نرم در ایران" می خواند اطلاعاتی را در اختیار رسانه های خبری قرار داد و از جمله گفت که آرش و کامیار علایی، دو پزشک ایرانی، به عنوان دو تن از چهار عضو اصلی این شبکه نام برد که در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته و محاکمه شده اند.

مسعود شفیعی، وکیل مدافع برادران علایی، گفته است که دادگاه انقلاب آرش علایی را به ۶ سال و کامیار علایی را به ۳ سال زندان محکوم کرده است.

در کنفرانس خبری سخنگوی قوه قضائیه همچنین بازداشت ژینوس سبحانی، منشی دفتر کانون مدافعان حقوق به اتهام اقدام علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام تایید شد و آقای جمشیدی گفت که پرونده خانم سبحانی در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد.

به گفته آقای جمشیدی یک شهروند مسیحی به نام هامیک خاچیکیان و نیز شش بهایی اخیرا در ایران دستگیر شده اند که اتهام شهروند مسیحی توهین به مقدسات و اتهام شش شهروند بهایی، تبلیغ علیه نظام است.

سخنگوی قوه قضائیه گفته است که افراد به خاطر دین، مسلک، مذهب یا مرامشان در ایران بازداشت نمی شوند.

مطالب مرتبط