احضار نماینده مصر در ایران به وزارت امور خارجه

کشتی حامیان صلح برای غزه - بندر لارناکا قبرس
Image caption ایران خواستار مجوز دولت مصر برای پهلو گرفتن کشتی کمک هایش به غزه در سواحل مصر است

ایران رئیس دفتر حفاظت منافع مصر در تهران را به وزارت امور خارجه احضار کرده است.

دلیل احضار نماینده دولت مصر، ابلاغ مراتب "اعتراض شدید" ایران به اقدام دولت مصر در خودداری از صدور مجوز پهلو گرفتن کشتی حامل کمک‌های ایران به مردم غزه اعلام شده است.

ایران اعلام کرده است که ممانعت از پهلو گیری این کشتی در سواحل مصر قابل توجیه نیست و با توجه به توقف و انتظار این کشتی در منطقه آب‌های بین المللی مقابل ساحل غزه و بندر العریش در نزدیکی مصر، خواستار پاسخ قطعی دولت این کشور شده است.

به گزارش رسانه های ایران، رییس دفتر حفاظت منافع مصر اعلام کرده است که حداکثر ظرف ۲۴ ساعت پاسخ دولت مصر را در این باره اعلام خواهد کرد.

ایران و مصر نزدیک به سی سال است که روابط سیاسی با یکدیگر ندارند و ارتباطات دو کشور محدود به دفتر حافظ منافع این دو کشور در تهران و در قاهره است.

روز چهارشنبه، ۱۴ ژانویه (۲۵ دی)، به نقل از سرپرست تیم اعزامی کشتی حامل کمک های ارسالی ایران به غزه گزارش شد که ناوهای نیروی دریایی اسرائیل این کشتی را در بیست مایلی بندر غزه متوقف کرده و از ورود آن به آب های ساحلی غزه جلوگیری به عمل آورده اند.

احمد نواب، سرپرست تیم اعزامی با این کشتی گفته بود که هدف این بوده است که محموله ارسالی ایران به طور مستقیم در دسترس فلسطینیان قرار گیرد اما در صورتی که این امر امکانپذیر نباشد، در مورد ارسال اقلام کمکی از طریق گذرگاه رفح در مرز مصر و غزه اقدام خواهد شد.

بر اساس گزارش ها دولت مصر نیز اجازه پهلو گرفتن این کشتی را صادر نکرد.

مقام های ایرانی در جریان درگیری میان حماس و اسرائیل در غزه، دولت مصر را به علت مسدود کردن گذرگاه رفح که مرز مشترک این کشور با غزه است مورد انتقاد قرار دادند و در عین حال از این کشور به علت روابط سیاسی اش با اسرائیل انتقاد و آن را به سازشکاری متهم کردند.

مطالب مرتبط